Pošmourné počasí, kterí vládne podzimním a jarním měsícům není pro fotografy zrovna to pravé ořechové. I nekontrastní snímky však mohou překvapit.
Jistě už jste ve svém archivu našli několik fotografií, které vypadají na první pohled dobře, avšak něco jim chybí. Ani pomocí základních úprav, jako je ořez a dodání kontrastu pomocí roztažení histogramu jste nedosáhli kýženého výsledku. Zpravidla se podobný svízel vyskytuje u snímků, které nejsou příliš kontrastně výrazné, a to díky přirozenému osvětlení se zamračenou oblohou a dostatkem světla.
Záběry v tomto případě bývají zašedlé a nevýrazné. Pomocí může být funkce překrytí vrstev, kterou najdete například v programu Adobe Photoshop. Díky jednoduché úpravě získáte snímky s lepším kontrastem a celkovým podáním. Práce s vrstvami se může na první pohled zdát složitá, my si však ukážeme poměrně jednoduchý a účinný postup pro vylepšení fotografií. Pro mnohé by mohl být i ukázkou toho, jak vlastně práce s vrstvami ve Photoshopu funguje.
Vlevo původní obrázek, vpravo obrázek po úpravách
Po otevření snímku ve Photoshopu vytvořte v paletce vrstev novou vrstvu. Učiníte tak velice jednoduše, pravým tlačítkem myši klikněte na vrstvu Pozadí (Background) a z kontextové nabídky zvolte Duplikovat vrstvu (Duplicate Layer), otevře se malé dialogové okno, kde můžete zvolit název nové vrstvy. Standardně se zobrazí Pozadí - kopie (Background copy).
Po odkliknutí se v paletce zobrazí nová vrstav se zvoleným názvem. Kopii původní vrstvy nechte označenou a z nabídky režimu prolnutí zvolte Překrýt (Overlay).
Kontrast fotografie se však zvýší až příliš. Pomocí posuvníku Krytí (Opacity) nastavte vhodnou průhlednost nové vrstvy podle požadovaného kontrastu. Osvědčily se hodnoty v rozmezí přibližně 30–70 %. U každé fotografie bude míra průhlednosti jiná, významný vliv má samozřejmě i požadovaná podoba výsledné fotografie.
Po překrytí vrstev se ve snímku možná objevily přepaly, jejich odstranění je snadné. Klikněte dvakrát na název vrstvy (na kopii) v paletce a otevře nové dialogové okno Styl vrstvy (Layer Style), ve kterém je možné světla upravit.
Ve spodní části najdete dva posuvníky – Tato vrstva a Podkladová vrstva. Uchopte bílý posuvník Tato vrstva a posuňte jej doleva, tím omezíte prolnutí ve světlých částech snímku. Podobně můžete pracovat i v tmavých částech snímku, tam je však třeba jemného posunutí, aby nedošlo ke zbytečné ztrátě kontrastu.
Až nastavíte obě hodnoty podle vlastního přání, klikněte na OK a obě vrstvy spojte do jedné. Klikněte na kulaté tlačítko s šipkou v paletce vrstvy. V kontextové nabídce pak vyberte Sloučit dolů (Merge Down – Ctrl+E) a soubor uložte v libovolném fomátu.
Vlevo původní obrázek, uprostřed obrázek s narovnaným histogramem, vpravo obrázek upravený popsaným postupem
Brzy vám přineseme popis obdobného postupu v programu Corel Paint Shop Pro