Neat Image – shareware pomocník proti digitálnímu šumu

Neat Image – shareware pomocník proti digitálnímu šumu

Problematika digitálního šumu se řeší od samotného vzniku digitálních fotoaparátů. Šum se projevuje především jako výraznější zrnitost snímku a vznik barevných skvrn. Dnes je problém aktuální více než kdy dříve, protože rozlišení čipů fotoaparátů roste rychleji než jejich velikost. Buňky na čipu tak musejí být menší, a tím se pravděpodobnost vzniku šumu zvětšuje.

Mezi další nepříznivé podmínky patří dále špatné osvětlení při fotografování, kvůli němuž je nutno na fotoaparátu nastavovat větší citlivost (ISO). Je to podobné, jako když se na citlivém filmu (např. s ISO 400 nebo 800) projevuje zrno více, než na filmu s citlivostí 100 ISO.

Digitální šum je však možno potlačit úpravou v počítači. Lze použít některý z běžných grafických editorů – ty sice často mají na zmírnění šumu zvláštní funkci, ne vždy ale pracuje přesvědčivě. Existují však i speciální programy, vytvořené pouze k tomuto účelu. Jejich hlavní předností by mělo být především to, že šum odstraní precizněji. Tato funkce je totiž vždy otázkou kompromisu – šum musí být co nejvíce potlačen, zároveň však nesmí dojít k nepřirozenému vyhlazení obrazu a ztrátě ostrosti.

Jedním z těchto programů je Neat Image 4.0, který je považován ze jeden z nejlepších. Jeho shareware verzi si můžete zdarma stáhnout z internetu zde . Je sice ochuzena o některé pokročilé funkce, které má placená verze (stojí 29 USD), pro většinu amatérských uživatelů ovšem plně postačí. Ukážeme si nyní jeho základní použití, které jistě zvládnou i začátečníci.

Po spuštění aplikace klepněte vlevo nahoře na tlačítko Open input image. Vyberte fotografii, na které chcete zmírnit šum.


Záložka Input Image

Nyní nahoře přepněte na druhou záložku Device Noise Profile. Mezi tlačítky přibylo Auto profile – klepněte na něj. Program nyní ze snímku zjistí míru a parametry jeho šumu. Místo, ze kterého si vezme vzorek, se označí modrým čtvercem.


Záložka Device Noise Profile

Nyní přepněte na záložku Noise Filter Settings. Šipkami u ikonky Lupy vpravo nahoře si snímek zvětšte na 100 %. V hlavní části snímku nyní kursorem myši vytáhněte čtverec. Po chvíli (vlevo nahoře vidíte stupnici – proces je náročný na výkon počítače), se ve čtverci vykreslí obraz v upravené podobě.


Záložka Noise Filter Settings

Když v něm podržíte levé tlačítko myši, můžete ho porovnat s původním stavem. Pokud s úpravou nejste spokojeni, změníte ji v nastaveních v pravé části obrazovky. Nejdůležitější je zde oblast Noise Reduction Amounts. Posuvníkem Luminance channel přidáváte nebo ubíráte zrno. Program pravděpodobně automaticky snímek až příliš vyhladil, hodnotu proto zmírněte - někdy je potřeba i na polovinu. Pokud je šum na vaší fotografii výrazný (jako na ilustračním snímku), určitou míru zrna musíte na snímku ponechat, jinak bude vypadat příliš uměle. Stupnicí Chrominance channels nastavujete míru odstranění barevných skvrn - zde téměř vždy můžete nastavit maximum. Po provedení změny se obraz ve výběru automaticky znovu přepočítá.

Pokud jste s nastavením spokojeni, přepněte nahoře na poslední záložku – Output Image.


Záložka Output Image

Zde stiskněte tlačítko Apply. Podle předešlého nastavení ve výběru se nyní provede úprava celého obrazu. Při větším rozměru snímku a pomalejším počítači může úprava trvat i několik minut. Po skončení můžete opět držením levého tlačítka myši uvnitř snímku porovnat jeho upravenou podobu s původním stavem. Jste-li spokojeni, stiskněte vlevo nahoře Save output image a snímek uložte jako kopii. Pokud ne, vraťte se na předešlou záložku a změňte nastavení.

 
Snímek před úpravou a po ní

Určitě si přečtěte

Články odjinud