Navod na použití galerie na DigiArena.cz

Na začátku září jsme pro všechny naše čtenáře zprovoznili novou galerii, která tvoří ucelený systém pro vystavování a vzájemné hodnocení a komentování autorských fotografií. Dnes přinášíme stručný průvodce, který má za úkol seznámit vás s nastavením nejdůležitějších funkcí.

Galerii webu DigiArena.cz naleznete na adrese http://galerie.digiarena.cz. Na této adrese na vás čeká titulní stránka, která obsahuje nejdůležitější informace. Ale začněme popořádku.

Titulní stánka 

Úplně nahoře naleznete odkazovou lištu pro všechny servery rodiny zive.cz a odkaz na náš server Digiarena.cz. Ikona DigiArény je klikací a slouží pro návrat na titulní stránku. Ve spodní části hlavičky je v levé části krom odkazu zpět také odkaz na Pravidla a FAQ. Doporučujeme pročíst, třeba právě zde naleznete odpovědi na vaše otázky. Na pravé straně jsou volby Hledat :: Registrace :: Přihlášení

Hledat:  
Tato volba vám umožní prohledat obsah galerie a najít vámi vybranou fotku či autora na základě klíčových slov či data. Na vyhledávání není nic složitého, stačí zvolit kde chcete hledat a název hledaného a systém vám nabídne nalezené výsledky.
Tip:
 Pokud vyhledáváte přihlášený, můžete vyhledávat přímo v jednotlivých kategoriích. V opačném případě dostanete výsledky z celé galerie.

Registrace:
Registrace je jednou z nejdůležitějších věcí (tedy za předpokladu že chcete využívat všech dostupných funkcí galerie) a probíhá na enginu fóra DigiAreny, se kterým je galerie úzce provázaná. Registrací do galerie, respektive do fóra Digiarena.cz, získáte přístup do všech diskusních fór serverů z rodiny zive.cz. Po kliknutí na odkaz budete přesměrováni na stránku s registračním formulářem. Postup registrace je následující:

 • musíte souhlasit s registračními podmínkami 
 • vyplníte povinné položky: Uživatel, E-mailová adresa, Heslo a  Potvrzení hesla.  Tip: Uživatelské jméno volte pečlivě, pod tímto jménem budou prezentovány vaše fotografie i veškeré příspěvky na všech fórech serverů z rodiny zive.cz
 • dále můžete sami rozhodnout, kolik toho na sebe prozradíte ve veřejně dostupných informacích, které máte možnost vyplnit v sekci Osobní údaje.
 • V sekci Možnosti vyberte nastavení dle vašich požadavků a pokračujte dále stisknutím tlačítka Odeslat. Tím je registrace dokončena a můžete se přihlásit na titulní stránce galerie přes volbu Přihlášení

Přihlášení:
Pod tímto názvem se skrývá formulář pro přihlášení do galerie. Zatrhnutím check buttonu Automatické přihlášení budete na daném počítači vždy přihlášeni na svůj účet již při vstupu na adresu galerie, proto doporučujeme toto používat pouze ze zabezpečených počítačů - domácí, osobní ve firmě atd.

Další součástí titulní stránky jsou položky Všechny fotografie, Kategorie, Fotka týdne, Galerie jednotlivých autorů a dočasný link Starší galerie, který bude po čase odstraněn. pod těmito odkazy naleznete veškeré fotografie, přehledně seřazené podle určitých parametrů, což je znatelné už z názvu.

Fotka týdne:
Sekce Fotka týdne v sobě ukrývá veškeré vítězné fotografie z každotýdenní soutěže o nejlepší fotografii za uplynulý týden. Vítězní autoři se poté střetnou ve čtenářské soutěži Fotografie měsíce, která je umístěna na hlavní straně serveru DigiArena) a vítěz tohoto klání si odnese dárek sponzorovaný firmou Zoner. Mimo to každý z autorů, který vyhrál v soutěži Fotografie týdne, dostane navýšení počtu uploadovaných fotografií o 1/den a zvětšení svého prostoru pro fotografie o 10 MB za každou vítěznou fotografii.

Zbytek stránky tvoří přehledy posledních vložených a nejoblíbenějších fotografií a také doplňkové statistiky.  

 
Titulní stránka galerie.digiarena.cz

Vkládání fotografií

Dostáváme se k dalšímu důležitému bodu a tím je vkládání vašich fotografií. Po zalogování se vám mezi odkazem Hledat a Odhlášení objeví položky Profil a Nahrát fotografie.

Profil:
Tento odkaz skrývá statistiky vašeho uživatelského účtu. Dozvíte se zde, kolikrát jste ohodnotili cizí fotografie, kolik vlastních fotografií vystavujete a jaká je využitá kapacita vaší schránky. Podotýkám, že každý uživatel má do základu rovných 20 MB, po naplnění této kapacity je nutno odmazávat starší vámi zvolené fotografie.

Nahrát fotografie: 
První věc, kterou musíte při nahrávání znát, jsou obecná pravidla pro vkládání fotografií. Jen ve stručnosti si dovolím je připomenout:

 • musíte být zaregistrovaný a přihlášený
 • smíte nahrát pouze jednu fotografii za tři dny 
 • fotografie musí mít maximální velikost 1024 × 768 pixelů 
 • maximální velikost fotografie může být 1 MB 
 • fotografie musí být ve formátu .jpg, .jpeg nebo .png

Pokud tohle všechno vaše fotografie splňuje, tak ji můžete nahrát do galerie. Během nahrání je potřeba splnit následující kroky:

 • vybrat správnou kategorii
 • na disku vašeho počítače najít pomocí tlačítka Procházet správnou fotografii 
 • zadat název fotografie
 • v případě potřeby můžete do připraveného textového pole vložit i popis fotografie
 • zvolte, zda chcete být upozorněni na komentáře od uživatelů
 • Stiskněte tlačítko Nahrát fotografii do galerie

Poté bude vaše fotografie nahrána a prakticky okamžitě se objeví na stránkách. V případě, že tomu tak není, zkontrolujte, zda jste dodrželi veškeré podmínky a zda máte pro upload fotografie dostatek místa ve vašem skladovacím prostoru.

Hodnocení fotografií

Co se hodnocení a komentářů týče, tak jsou jednou z opravdu důležitých věcí, které dělají galerii živou. Nicméně k udržení tohoto stavu je potřeba, aby veškeré hodnocení i komentáře byly objektivní. Proto než kliknete na některé z čísel, podívejte se, zda fotografie skutečně splňuje požadavky na vámi zvolené hodnocení. Bylo by dobré si na tomto místě v rychlosti projít základní kritéria, podle kterých je možné fotografii hodnotit. Důležité je si při každém hlasování uvědomit 

 • zda je fotografie výřečná po obsahové stránce
 • originální
 • zda má nějakou kompozici
 • podívat se i na ostrost, šum, jas a kontrast snímku, veškeré druhy chromatických vad
 • nedílnou součástí je i prezentace snímku: název fotografie, rámeček, podpis, komentář autora (nejsou to povinné položky, ale když už jsou, měly by mít nějakou úroveň)

Nebojte se udělit i nízké hodnocení. Ne každá fotografie se musí autorovi vydařit a leckdy dokážou vhodně zvolené komentáře spolu s patřičným ohodnocením fotografovi pomoci "překročit svůj vlastní stín". Pokud ale budou v galerii bodování pouze 7 a výše, pak objektivnost vezme za své a autor krom falešného pocitu, že jeho snímek je v pořádku, nezíská vůbec nic.

Ptejte se na fóru!

Věřím, že tento stručný návod pomůže všem, kteří doposud tápali v různých nastaveních. Veškeré další dotazy na věci, které se tu neobjevily, můžete pokládat na našem fóru, galerie tam má vytvořenou vlastní sekci, kde vám ostatní uživatelé či správci rádi zodpoví vaše dotazy.

Přeji vám dobré světlo a hodně zdařilých fotografií.

Určitě si přečtěte

Články odjinud