Naučte se fotografovat jídlo jako profesionál za 3 minuty

Naučte se fotografovat jídlo jako profesionál za 3 minuty

Když fotografujete jídlo, mělo by na snímku vypadat tak, jak skutečně chutná. Mnoho profesionálů se neobejde bez foodstylingu za pomoci laků či lepidel. Jde to ale i jinak a to základní, co potřebujete vědět, zjistíte v krátkém videu.

Video má na svědomí Greg z magazínu LensProToGo, který vám během něho sdělí užitečné tipy a triky, jak vaše fotografie jídla povýšit na jinou úroveň. Nepoužívá k tomu přitom žádných lepidel ani laků na vlasy, takže po pořízení fotografií si ještě na daném pokrmu můžete pochutnat. Dbá hlavně na správně světlo, ideální úhel záběru a vhodné propriety.

Volba propriet a nastavení nálady

První, čemu byste se měli při pořizování fotografií jídel věnovat, je celková nálada výsledného snímku. Ta totiž může být jasná a příjemná, nebo temná a agresivní. Záleží i na tom, co si zvolíte jako podklad, na kterém je fotografované jídlo umístěno.

Obrázek 1.png
Vzhled jídla dotvářejí i propriety kolem něj.

Dle nálady, které chcete dosáhnout, také volte vhodné rekvizity. Pozor hlavně na ty, které dělají různé odlesky. Vhodné je také větší objekty umístit až za fotografovaný objekt, ty menší zase před něho. Nikdy jej ale ničím nezakrývejte.

K dotvoření atmosféry můžete použít různě texturovaných ubrusů, přítomnosti knih nebo denního tisku. Neutrální barva pak dopomůže vyniknout pestrobarevnému pokrmu, který fotografujete. Nezapomeňte ale, že méně je někdy více.

Kompozice

Úhel kamery má na výslednou fotografii zásadní vliv. Nejčastěji se pokrmy fotografují přímo shora (tedy alespoň na Instagram), podobně jako „flat lay“ fotografie. Zkuste ale použít úhlu 45 stupňů (tříčtvrtečního pohledu) který zajistí fotografii hloubku a prostor anebo přímého pohledu.

Obrázek 2.png
Volba úhlu záběru je důležitá pro výsledný dojem.

Ten například u hamburgeru pěkně zobrazí jeho jednotlivé vrstvy. Nezapomínejte na pravidlo třetin a řiďte se jím. V případě poměru stran 1:1 samozřejmě nevadí umístit talíř s pokrmem do středu snímku.

Světlo

Greg doporučuje využít jediného světelného zdroje a to toho přírodního. Proto je vhodné pokrm fotografovat klidně i u okna. Scénu si přece můžete sami přizpůsobit. Pokud není zbytí, samozřejmě lze využít i umělého osvětlení. V takovém případě si dejte pozor na stíny a to zejména pokud fotografujete shora.

Obrázek 3.png
Nebojte se obsáhnout i víc, než jen talíř s fotografovaným pokrmem.

Pro fotografování jídla existuje samozřejmě spousta tipů, triků a pouček. Ale znalost těchto tří základních vám z počátku může stačit k tomu, abyste vaše jídlo na výsledné fotografii opravdu zachytili tak, jak ve skutečnosti samo chutná.

Určitě si přečtěte

Články odjinud