Naučte se fotit pod vodou, zvládne to skoro každý

20. ledna 2012
TWEET SDÍLET
Focení pod vodou není žádná věda. Stačí vám pro to vhodné podvodní pouzdro a pár dobrých doporučení. Připravil je pro vás profesionál na slovo vzatý, sportovní fotograf Martin Kozák.

Přemýšleli jste někdy, jak dostat váš fotoaparát pod vodu? Možností je více a v různých cenových hladinách, ale pokud chcete provozovat podvodní fotografii jen příležitostně a smíříte se s několika omezeními, pravděpodobně nakonec skončíte u měkkého podvodního pouzdra. 

Jednu zásadní výhodu měkké pouzdro oproti svým na míru vyrobeným „tvrdým“ bratříčkům má – je univerzální. Vyrábí se v několika velikostech a je jen na vás, jaký fotoaparát dovnitř umístíte; ty největší z nich pojmou i profesionální zrcadlovku s battery gripem. Mezi nejznámější patří výrobky firem DiCAPac a Ewa-Marine. Obě nabízejí mnoho typů pouzder pro různou foto a videotechniku a ačkoli následující text vychází ze zkušeností s pouzdrem DiCAPac WP-S10, většina postřehů je natolik obecných, že je lze aplikovat i na konkurenční značku a na podvodní fotografii vůbec. 

Klepněte pro větší obrázek 
Měkké podvodní pouzdro DiCAPac WP-S10 pro největší zrcadlovky 

Příprava 

Samotné vkládání fotoaparátu nečiní problém. Osvědčilo se mi odepnout popruh fotoaparátu, aby uvnitř nepřekážel, nezakryl např. displej a podobně. Největší péči je třeba věnovat poctivému uzavření plastového zipu – ten tvoří hlavní překážku vodě v cestě dovnitř pouzdra –, těsnému srolování uzávěru a samozřejmě pevnému dotažení krytky objektivu. Vkládání a uzavírání pouzdra je tedy dobré neuspěchat, pracovat raději pomalu, ale pečlivě. 

Ponoření 

Hned při prvním ponoření jsem si všiml jedné věci – šlo to opravdu těžko. Důvodem bylo množství vzduchu uzavřeného uvnitř pouzdra. Následovalo tedy rozbalení, pootevření, zmáčknutí pouzdra a vytlačení co největšího objemu vzduchu ven; až poté jsem si uvědomil, že jednodušeji to půjde přes krytku objektivu než přes vrchní uzávěr. Potom už nečinilo ponoření problémy. 

Ovládání v pouzdře 

Při konstrukci pouzdra DiCAPac WP-S10 výrobce myslel i na ovládání a vybavil jej v místě spouště „otvorem“ pro ukazováček. Ten se mi nakonec ale neosvědčil a spoušť jsem mačkal zvenku přes plast. Abych měl jistotu, že se mi ji podaří zmáčknout v pravý čas, tak jsem si ji s předstihem nahmatal, vyzkoušel a připravil se tím na blížící se plavce. Podobné dva otvory má pouzdro i v tubusu pro objektiv pro ovládání jeho zoomu. 

Klepněte pro větší obrázek 
Otvory pro prsty pro ovládání zoomu 

Tubus pro ochranu objektivu je asi největší slabina celého pouzdra. Aby bylo pouzdro dostatečně univerzální a vyhovovalo různým objektivům, má tubus délku cca 12 cm. Což znamená, že pro můj objektiv Canon 17-40 je asi o 3 cm delší, než by bylo třeba a velmi silně tak vinětuje. Řešení je relativně jednoduché, stačí levou rukou přitisknout čelní krytku až k přírubě objektivu; tubus je z fólie, takže se snadno zdeformuje. Bohužel tento způsob zaměstná levou ruku, úchop fotoaparátu se stane nepohodlným a navíc jej nelze použít s objektivem, jenž při zoomování mění svoji délku – přitisknutím krytky k objektivu zatlačíte na vysunutou část a tím změníte nastavenou ohniskovou vzdálenost. Můžete zkusit zafixovat ohnisko lepicí páskou. 

Klepněte pro větší obrázek 
Vinětace krytky objektivu 

Pokud jde o ovládání tlačítek a dalších ovládacích prvků na zadní stěně fotoaparátu, lze je s trochou snahy přes folii zmáčknout. Trochu horší je to v případě otočných rollerů, které se přes přece jen poměrně tvrdou folii ovládají s obtížemi. Proto je lepší si nastavit vše potřebné ještě před vložením fotoaparátu dovnitř. 

Vodotěsnost 

Během focení jsem ani jednou nezaznamenal problém s vodou uvnitř pouzdra. Nic se vevnitř nerosilo, krytka objektivu i zadní průhledná stěna zůstaly čiré a nebránily v používání. V tomto ohledu tedy pouzdro zafungovalo na jedničku. Je třeba si ale uvědomit, že jsem byl jen asi 25 cm pod hladinou a výrobce povoluje až 5 metrů. Může se stát, že se například při otevírání mokrého pouzdra dostane pár kapek vody dovnitř a pak se po ponoření do chladné vody vysráží na předním skle a podobně; pro takové případy výrobce doporučuje vhodit dovnitř pytlík se silica gelem.  

Klepněte pro větší obrázek 
Fotoaparát v pouzdře na plaveckých závodech 

Světlo 

Počítejte s tím, že pod vodou rychle ubývá světlo. Expozice, která stačila nad hladinou, bude pod ní příliš tmavá a snadno se stane, že ve vnitřním bazénu budete potřebovat citlivost klidně ISO 4000 pro dosažení rozumně krátkého času. S rostoucí vzdáleností fotografovaných objektů klesá i jejich kontrast (podobně jako například při fotografování hor v dáli při krajinné fotografii, pouze mnohem rychleji).  

Klepněte pro větší obrázek 
Málo světla a nízký kontrast při fotografování akvabel ve špatně osvětleném bazénu 

Barvy 

Je známo, že voda pohlcuje barvy a z nich nejvíce červenou – proto vše pod vodou vypadá zelenomodře. Napomáhají tomu třeba i modře obložené stěny bazénů. Řešení jsou dvě – buď nasadit na objektiv oranžový filtr nebo vše dohnat při postprocesu. Málokdo z vás bude pro rekreační fotografování disponovat barevným filtrem, a tudíž většina zvolí druhou možnost. Důležité tedy je snímat do RAWu, abych mohl barvy později upravit při jeho zpracování. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo originální fotografie s vyvážením bílé na slunečno (Temp: 5350 K, Tint: +9 R), vpravo výsledek po úpravě vyvážení bílé (Temp 9700, Tint: +83 R). Pleti se vrátila barva, bublinky jsou bílé a výsledek je barevně zajímavější a pestřejší

Krytka objektivu 

Nepohodlnou manipulaci s krytkou objektivu jsem již zmínil, zbývá se ale v souvislosti s ní věnovat ještě jedné věci, a to konkrétně sklu v ní osazenému. Přestože jde o tu lepší variantu (úplně nejlevnější pouzdra pro kompakty jsou celoigelitová, fotí se tudíž také přes igelit, který je různě zprohýbaný, a tím deformuje obraz), i tak přináší problémy. Na rozhraní voda/sklo/vzduch dochází k lomu světla, se kterým objektiv nepočítá, a který zejména na krajích způsobuje velkou chromatickou vadu a stejně tak zhoršuje kresbu. S tímto v podstatě nelze nic dělat (kromě výměny krytky za jinou s vypouklým sklem) a opět nezbývá než opravit co se dá v editoru. Naštěstí je oprava snadná. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
100% výřez z levého okraje snímku, vlevo před úpravami aberace. Všimněte si silných azurových a oranžových kontur, stejně tak duhových bublinek vody. Vedle fotografie po úpravách. Je vidět, že se lze barevné vady z velké části zbavit.

Zatímco za lom světla krytka jako taková nemůže, druhý problém je naopak jasně zaviněný její nekvalitou. Stejně jako u levných čínských filtrů není jí osazené sklo dokonale rovné a způsobuje neostrý, jakoby rozechvělý obraz – a čím delší ohnisko, tím je nekvalita výraznější. Zatímco u 17 mm není rozdíl pozorovatelný, na 40 mm se dá ještě snést, ale při 70 mm již obraz úplně znehodnocuje a výsledek je nepoužitelný.  

Klepněte pro větší obrázek 
Ukázka znehodnocení kresby nekvalitním sklem v krytce – vlevo bez krytky, vpravo přes sklo 

Pozor na sluníčko

Jelikož je pouzdro převážně černé, má na slunci tendenci se rozpálit a s ním vše uvnitř – doporučoval bych proto nenechávat jej příliš dlouho na přímém slunci.  

Ačkoli se z výše uvedeného textu zdá, že jen kritizuji, není to úplně pravda. Zatímco tvrdé pouzdro bych si na tři příležitosti v roce těžko koupil, měkký obal je dostupný každému. A objevit podvodní svět za cenu do 2000 Kč se rozhodně vyplatí. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A takto můžou vypadat vaše fotky s trochou cviku...
 

Speciál o podvodní fotografii

Fotografování pod vodou nepotřebuje jen speciální vybavení, ale často úplně jiný přístup, než na který jste zvyklí na souši. Podvodní focení má svá pravidla, svá úskalí, ale současně samozřejmě také atraktivní výsledky.

Témata článku: Fotoškola, Technika, Podvodní foto, Podvodní pouzdra na fotoaparáty na Heureka.cz


25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

S novou generací GeForce představila Nvidia další evoluci DLSS pro zvyšování výkonu. Umělá inteligence se naučila generovat rovnou celé snímky.

Adam Vágner
Nvidia
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy