Naučte se dělat černobílé fotky v Zoner Photo Studiu

Naučte se dělat černobílé fotky v Zoner Photo Studiu

Zoner Photo Studio umožňuje převod barevné fotografie do odstínů šedé třemi nástroji, s jejichž pomocí dosáhnete prokreslených snímků s dostatečným množstvím šedých polotónů.

Všechny tři nástroje najdete v menu Efekty. Hned první funkce Odstíny šedi (Ctrl + G) nabízí celkem deset variant, jak černobílého snímku dosáhnout. Prakticky všechny možnosti až na poslední – Odstíny šedi, Desaturace, Pokročilá, Průměr kanálů, Maximum kanálů, Minimum kanálů, Červený kanál, Zelený kanál a Modrý kanál – pracují zcela automaticky a neumožňují výrazněji zasáhnout do převodu snímku. Poslední možnost – Uživatelská – nabídne funkci míchání jednotlivých kanálů tak, abyste dosáhli kýženého výsledku.

Po její aktivaci se zpřístupní posuvníky u jednotlivých kanálů, kde nastavujete jejich intenzitu v rozsahu 0 až 200 %, což je dostatečně široká oblast pro kontrolu převodu.

zps-odstiny-sedi.jpg 
Volby nástroje Odstíny šedi

Vzhledem k tomu, že při silném zvýraznění některého z kanálů by mohlo dojít k vypálení kresby, případně k posterizaci, měli byste si hlídat celkový součet kanálů, který by neměl přesáhnout hodnotu 100 %. Pod jednotlivými posuvníky však najdete i zatržítko Normalizovat, které bude celkový součet hlídat za vás a zajistí, aby k přepalům nedocházelo. I přesto je však dobré kontrolovat případné vzniklé přepaly s pomocí ikony žlutého sluníčka v levém horním rohu okna s náhledem snímku.

Obdobně pracuje také nástroj Míchání kanálů, který nabídne prakticky stejné dialogové okno jako volba Uživatelská u nástroje Odstíny šedi. Navíc se zde vyskytuje pouze posuvník Offset, který určuje plošné zesílení či zeslabení vybraného kanálu. V případě používání této funkce již musíte hlídat procentuální součet všech kanálů.

zps-michani-kanalu.jpg 
Volby nástroje Míchání kanálů

Poslední možností k převodu do černobílé, kterou ve Photo Studiu najdete, je mapování na přechod, které se zde jmenuje Barevné tónování. Za pomoci tohoto nástroje je možné snímky převádět nejen do odstínů šedi, ale také tónovat jinými barevnými nádechy. Při požadavku na černobílou nastavte vlevo černou barvu a vpravo pak bílou (výsledkem obráceného nastavení vznikne negativní snímek).

Tlačítkem Přidat můžete mezi krajní odstíny vložit další barvu a s její pomocí volit jemnost přechodu. Chcete-li snímek tónovat jinou barvou, ponechte vlevo zcela černou a vpravo pak vyberte požadovaný odstín. Pozor ale na to, aby nebyla barva zcela sytá, v takovém případě bude snímek vypadat nepřirozeně. Naopak při vhodném výběru odstínu můžete dosáhnout například efektního sépiového odstínu.

V záložce Efekty najdete také nástroj pro přidání zrna – Přidat zrno – kde jsou na výběr tři typy zrna (jemné, střední a velké) a posuvník Množství pro nastavení intenzity efektu. Nejlépe vychází možnost Jemné zrno, jeho struktura je však homogenní a u většiny snímků pak působí nepřirozeně.

zps-pridat-zrno.jpg 
Aplikace zrna do digitální fotografie

Určitě si přečtěte

Články odjinud