National Geographic Africa: brašny nejen do pouště

22. února 2011
TWEET SDÍLET
Rozhlížíte se po brašně či batohu, který nebude jen funkčním prvkem pro vaši výbavu, ale také vzhledově oslní?

K redakčnímu testu jsme dostali hned tři zástupce nové řady Africa od National Geographic. Otestovali jsme prostornou brašnu pro každodenní použití, batoh, který lze použít nejen pro přenášení fotografické výbavy a v neposlední řadě také revoluční pláštěnku na batoh, která je v mnoha ohledech jedním slovem – bezchybná.

Společník na každý den

]: Invalid JSON primitive: .-->

Předně je nutno zmínit, že produkty National Georgaphic nejsou určeny cílové skupině, jenž vyžaduje dokonalou ochranu, perfektní organizovatelnost vnitřních prostor nebo nezničitelnou textílii ze které je batoh či brašna vyrobena. Série Africa, stejně jako ostatní produkty National Geographic, jsou známy především svou ohleduplností k přírodě. Brašny jsou vyrobeny z přírodních nebo recyklovaných materiálů. Tato skutečnost rozhodně není žádným velkým handicapem. Brašna se nerozpadne při kontaktu s vodou a při menším pádu vaši techniku rozumně ochrání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Brašna National Geographic Africa A2560
 

Fotokomora?

Model A2560 vlastně fotokomoru na jakou jste zvyklí z jiných brašen vůbec nemá. Celá brašna je koncipována jako každodenní zavazadlo, například pro cesty do práce či do školy. Teprve vložení zcela nezávislé a oddělené vložky pro fotoaparát, se stává fotobrašnou. Tedy spíše obyčejnou brašnou s vložkou pro zrcadlovku. Tento systém není na škodu, pokud nepotřebujete přenášet velké množství fototechniky. V případě že budete chtít s sebou vzít více než tělo se dvěma objektivy, nastane problém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Brašna se stává fotobrašnou až umístěním vyjímatelné vložky
 

Kam s technikou?

Vložka jako taková je poměrně malá. Největší zrcadlovku, kterou do ní umístíte, je tělo o velikosti Canonu 5D či Nikonu D700, ovšem za předpokladu nasazení velmi krátkého objektivu. Na přídavný grip rozhodně zapomeňte. Kombinováním různých zapůjčených objektivů jsem dospěl ke stanovisku, že vložka je určena pro mírně pokročilé amatéry. Maximální obsazení, kterého se mi podařilo dosáhnout, čítalo tělo Canon 30D s nasazeným objektivem 28-135. Do boční přihrádky jsem vložil pevnou „padesátku“ o světelnosti 1,8 a do protilehlé umístil teleobjektiv 70-300 s proměnlivou světelností. Pokud byste s sebou chtěli vzít blesk, musíte jej umístit do obalu, který s ním byl dodán a volně pohodit do korpusu brašny nebo oželet přítomnost teleobjektivu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vložka nabídne prostor jen pro nejoblíbenější prvky výbavy
 

Spousta, spousta, opravdu spousta místa

Prostor. Tato brašna vládne opravdu obrovskou prostornou hlavní komorou. I v případě umístění vložky pro fototechniku stále zbývá dostatek místa pro část oblečení, svačinu, nebo umístění objektivu či blesku ve svých vlastních pouzdrech. V hlavní komoře také najdete přepážku, která prochází celou její délkou. Tato polstrovaná přepážka odděluje hlavní část komory od prostoru pro notebook, skripta, či jiné dokumenty. S použitím mírného násilí umístíte do této části až sedmnácti palcový notebook.

Příslušenství má své místo

Mimo hlavní komoru najdete na brašně hned tři menší a jednu větší kapsu pro příslušenství. Tři menší, všechny totožné velikosti jsou umístěny ve víku kryjícím celou brašnu. Tyto malé kapsy nemají žádnou vnitřní organizaci a jsou chráněny voděodolnými uzávěry. Velikostně jsou více než dostatečně, bez problému do každé z nich vložíte dva až tři 77mm filtry i s krabičkou.

Poslední kapsa, kterou u brašny najdete se skrývá pod víkem. Je rovněž chráněna voděodolným uzávěrem, ale její rozměry jsou mnohem větší. Svou délkou je shodná s délkou celé brašny, díky čemu v ní přepravíte opravdu velké množství příslušenství. Tato kapsa již je vybavena vnitřní organizací a to celkem pěti menšími kapsami. Opět, stejně jako v hlavní komoře, je v této kapse spousta prostoru mimo organizační prvky pro volné „pohození“ dalších potřeb.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kapes na drobné příslušenství má brašna dostatek
 

Achillovo víko

Bohužel má brašna i svou stinnou stránkou, kterou je její víko. První věc, které si všimnete na první pohled, je způsob jejího zapínání. To je řešeno pomocí dvou kožených širokých popruhů, které se zapínají pomocí klasických přezek. Tento systém je sice velice efektní, nicméně také velmi pomalý. V případě, kdy se rozhodnete brašnu těmito řemeny nezapínat, nemusíte mít o obavy o techniku. Před případnými nenechavci ji chrání ještě vnitřní víko na uzávěr.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Efektní, avšak nepříliš praktické zapínání víka brašny
 

Jako největší problém jsme s několika kolegy shledali jednu ze tří menší kapes umístěných na víku. Je sice chráněna odolným uzávěrem, ovšem její umístění působí jako koryto na vodu či sníh. V praxi jsme si tento fakt ověřili, pokud na brašnu nasněží, začne do této kapsy prosakovat vlhkost. Rozhodně tedy nedoporučujeme tuto kapsu využívat pro přepravu baterií či paměťových karet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kapsa, redakčně přezdívaná "korýtko"
 

Menší stativ bez problému

Překvapivě si tento model National Georgaphic poradí také se stativem. Samozřejmě nelze očekávat prostor pro poloprofesionální či profesionální tripod. Menší více sekční stativ do délky přibližně 40 cm se ale do hlavní komory brašny bez problému vejde.

Dlouhá tůra či denní popocházení?

Ačkoliv je na brašně instalován pouze 4cm popruh pro přenášení, nosí se více než pohodlně. Je pravda, že jeden či dva centimetry šířky navíc by nošení udělali ještě více příjemnější, ale ani tak se s brašnou nechodilo vůbec zle, naopak, velmi nerad jsem brašnu A2560 vracel. Jedná o skvělého společníka na každý den. Můžete s ní chodit jen do práce či studovat a v momentě, kde se rozhodnete pro fotovýlet, umístíte dovnitř vložku, která brašnu promění ve „fotospolečníka“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na rameni brašna nepoutá pozornost a příjemně se nosí 

Rozměry brašny:

  • vnitřní rozměry (š,h,v): 35 x 14 x 29 cm
  • vnější rozměry: 36 x 18 x 30 cm
  • hmotnost: 1 kg
     
]: Invalid JSON primitive: .-->

Témata článku: Technika, Testy, Batohy a brašny


6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola