Natáčíme video digitální zrcadlovkou: Jaké jsou možnosti?

14. června 2011
TWEET SDÍLET
Natáčení videa ve vysokém rozlišení najdeme v nabídce funkcí u stále většího počtu digitálních zrcadlovek. Jak se však fotoaparát v roli videokamery doopravdy osvědčí?

Začněme, jak říkají staří římané, ab ovo (od vejce) neboli od úplného počátku. Najdete na něm , který na podzim roku 2008 přinesl svým uživatelům nejen vynikající kvalitu fotografií, ale také možnost natáčet video v rozlišení 720p.

Dalším kvalitativním skokem byl , který dokázal svým uživatelům nabídnout Full HD video v mnohem lepší kvalitě. Ale to už jsme téměř v současnosti. Prakticky všechny nejnovější modely digitálních zrcadlovek si s videem rozumí velmi dobře.

Požadavky na paměť a kvalita záznamu

Z přehledu vlastností videa na DSLR a SLT je zřejmé, že nejkvalitnější video, které ze zrcadlovek můžete získat, je uloženo ve Full HD rozlišení (1080p nebo též 1920 × 1080 bodů neprokládaně), ve formátu MOV (QuickTime). Pro kompresi videa je použit kodek H.264 a datový tok 44 Mbps (megabitů za sekundu). To v porovnání s amatérskými videokamerami vůbec není špatné. Například vynikající amatérská mini-DV videokamera Canon HV40 si vystačí s formátem 1080i (1920 × 1080 prokládaně) a maximálním datovým tokem 25 Mbps.

V porovnání s profesionálními videokamerami (1080p, MPEG-2, datovým tok 50 Mbps) zrcadlovky sice nezvítězí, ale kvalitou záznamu se k nim dost přibližují. Ovšem něco za něco. Datový tok 44 Mbps můžeme přepočítat na 5,5 MB/s, případně 330 MB/min. Pro natáčení videa proto budeme potřebovat paměťovou kartu nejméně typu class 6 a pro jeho zpracování dostatečně výkonný počítač. Na 16GB kartu se přitom vejde zhruba 44 minut videa. 

Přestože v oblasti videa donedávna dominovaly přístroje od společnosti Canon, nové typy zrcadlovek od Nikonu (D3100, D5100 a D7000) s nimi začínají srovnávat krok. Náročnější uživatelé ale musí zvážit, zda jejich kýžený fotoparát podporuje v nejvyšším rozlišení jimi požadovanou snímkovou frekvenci. V této oblasti Canony ještě úplně vedení neztratily. Dokáží při 1080p podporovat nejen 24 snímků za sekundu (frames per second – fps), odpovídající rychlosti promítání filmu v kinech, ale také snímkovou frekvenci 25 fps odpovídající televizní normě PAL nebo 30 fps, odpovídající televizní normě NTSC.

Větší senzor a výhody objektivů

Dalším argumentem pro natáčení videa digitálními zrcadlovkami může být velikost jejich snímacího čipu. Například v zrcadlovkách Canon najdeme APS-C senzor o rozměrech 22,3 × 14,9 mm. Videokamery bývají na rozdíl od zrcadlovek opatřovány poměrně malými snímači 1/4“ až 2/3“. Vezměme opět pro porovnání kameru Canon HV40, respektive její snímač o rozměru 1/2,7“.

Klepněte pro větší obrázek 
Velikost senzoru DSLR vůči tříčipové videokameře 

Výrazně větší snímač digitálních zrcadlovek nejen že produkuje méně šumu, ale při použití vysoce světelných objektivů umožní tvůrčí práci s hloubkou ostrosti. Tím jsme se dostali k další podstatné výhodě zrcadlovek. Na rozdíl od amatérských videokamer nejsou odkázány na jeden širokorozsahový zoom a mohou používat celou řadu objektivů s různými vlastnostmi. Díky dosažení menší hloubky ostrosti se vzhled jimi natočeného záznamu přibližuje vzhledu obrazu natočeného na běžný kinofilm.

Z tohoto úhlu pohledu zrcadlovky překvapivě poráží nejen amatérské, ale také profesionální videokamery, které jsou v naprosté většině vybaveny třemi malými snímací čipy o úhlopříčce kolem 1/3“. Příležitostní rodinní kameramani menší hloubku ostrosti pravděpodobně příliš neocení. Skvěle ale poslouží těm, kteří zrcadlovku využijí při tvorbě vlastních pořadů a filmů.

Zaostřování je problém

Malá hloubka ostrosti klade mnohem vyšší nároky na přesnost a rychlost zaostřování. A právě v zaostřování mají digitální zrcadlovky tradiční konstrukce při natáčení videa hodně co zlepšovat. Zkusme se podívat na to, proč je tomu tak.

Klepněte pro větší obrázek 
Princip fotografování přes DSLR 

V režimu snímání fotografií odráží polopropustné zrcátko nejen obraz do hledáčku, ale také nechá část světla dopadnout na pomocné zrcátko (2), které ho odrazí na senzor automatického zaostřování (3). Až v okamžiku stisku spouště se zrcátka na okamžik sklopí a otevře se závěrka (4), která pustí světlo na snímací čip.

Při natáčení videa, stejně jako při živém náhledu (Live view) je zrcátko trvale sklopené a světlo dopadá přímo snímací čip. Senzor automatického zaostřování, který umožňuje velmi přesné a rychlé zaostření (na principu dálkoměru) je v tomto případě zcela mimo hru stejně jako optický hledáček.

Zaostřování při práci se živým náhledem a při snímání videa je proto u současných zrcadlovek realizováno pomocí hlavního snímače a je založeno podobně jako u mnoha kompaktních fotoaparátů na vyhodnocování kontrastu obrazu. To je oproti použití specializovaného senzoru výrazně pomalejší, a navíc má tendenci k zákmitům. V praxi proces zaostření vypadá tak, že objektiv chvíli „hledá“ správné zaostření pomocí posuvu vpřed a vzad. Následující ukázka byla natočena pomocí Canonu 60D, který byl záměrně vybaven pomalu a hlučně zaostřujícím objektivem Canon EF 50/1,8 II.

 

Není divu, že například , , ,  a mnoho dalších v průběhu natáčení videa spoléhají pouze na manuální zaostřování. Proto u nich nezbývá než přesně zaostřit před spuštěním snímání videa a v jeho průběhu zaostření neměnit nebo doostřovat ručně pomocí náhledu na displeji.

Se zaostřováním pomocí kontrastu obrazu na hlavním snímači se setkáte zhruba u poloviny všech současných zrcadlovek tradiční konstrukce (např. , , , , ,  a ). Ovšem praktická použitelnost není stejná.

V případě Nikonů D3100, D5100 a D7000 si výrobce věří natolik, že je obdařil režimem neustálého přeostřování i v průběhu natáčení videa (AF-F/Full-time servo AF). V porovnání s Canony 600D, 60D, 7D, které přeostřují na stisk tlačítka, proto práce s nimi působí komfortnějším dojmem.

Uvedená výhoda na straně modelů od Nikonu má praktický přínos pouze v případě použití objektivů s rychlým a tiše pracujícím ultrazvukovým pohonem. Popsanými potížemi se zaostřováním netrpí v současnosti pouze přístroje s elektronickým hledáčkem (např. Sony Alfa 33, Alfa 55 a ).


Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

**Novela autorského zákona čeká na podpis prezidenta. **Zákon má posílit pozici vydavatelů vůči technologickým platformám. **Google už ale řekl, že v Česku raději omezí služby.

Petr Urban
ČeskoAutorské právoPrávo
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Dávné megatsunami na Marsu zřejmě způsobila „chicxulubská“ planetka

Dávné megatsunami na Marsu zřejmě způsobila „chicxulubská“ planetka

** pPodle jedná hypotézy byla podstatná část povrchu Marsu tvarována dávnou megatsunami ** . Za původce této globální katastrofy byl považován dopad planety či jádra komety ** Vědci nyní vystopovali impaktní kráter, který podle nich těsně souvisí se zmíněnou megatsunami

Stanislav Mihulka
KatastrofyMars
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Barevná laserová/LED tiskárna od japonské společnosti OKI najde využití především v kancelářích. Na robustní a zároveň kompaktní LEDce můžete tisknout na řadu různých formátů, od obálky až po půl druhého metru dlouhý banner.

Jan Spěšný
OKITiskárnyTesty
Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Vydavatelství EA se nás již po pětadvacáté pokouší oslnit zbrusu novým přídavkem do série známých městských závodu, a to pod titulem Need for Speed Unbound, tentokrát pod taktovkou Crirterionu.

Michal Polok
Need for Speed UnboundPS5Recenze
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší příslušenství k počítači. Osvědčené klávesnice, myši, routery a další drobnosti

Nejlepší příslušenství k počítači. Osvědčené klávesnice, myši, routery a další drobnosti

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

Lukáš Václavík
Příslušenství
Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky