NASA žádá, abyste pomocí smartphonů pomohli sledovat znečištění oblohy světlem satelitů

NASA žádá, abyste pomocí smartphonů pomohli sledovat znečištění oblohy světlem satelitů

Nově zahájený projekt NASA s názvem Satellite Streak Watcher si klade za cíl posoudit znečištění světla noční oblohy způsobené družicemi na oběžné dráze Země a to pomocí snímků pořízených veřejností. Zapojit se tedy můžete i vy.

Kosmická agentura vysvětluje své obavy týkající se umělých satelitů a uvádí, že se na oběžné dráze umisťuje stále více a více družic, které se stanou pro astronomy na zemi rostoucím problémem. To především z důvodu „znečišťování“ nebe jejich světlem. Fotografové mohou pomocí webu Heavens-Above určit, kdy a kde nad nimi satelity proletí a jejich fotografie nahrát na webové stránky projektu.

Nasa 1.png
Viditelné čáry na snímcích oblohy nejsou komety ani jiná vesmírná tělesa, nýbrž umělé satelity.

Na webu Satellite Streak Watcher najdete i postup, jak na fotografování hvězdné oblohy jen za pomoci vašeho chytrého telefonu.

  1. Upevněte svůj smartphone na stativ
  2. Nastavte ve fotografické aplikaci čas závěrky delší jak 10 s a ISO na vyšší hodnotu jak 800
  3. Vyvažte nastavení tak, aby měla obloha nejnižší možný jas
  4. Na webu Heavens-Above.com klikněte na Satellite database, abyste zjistili, kdy vás bude nějaký satelit míjet
  5. Před samotnou událostí pořiďte několik zkušebních fotografií, abyste věděli, že máte vše dobře nastaveno
  6. Během události průběžně pořizujte záznam
  7. Ty nejlepší výsledky nahrajte do databáze a nezapomeňte uvést, název satelitu, který jste fotografovali
  8. Pokuste se provést co nejvíce podobných snímání oblohy v průběhu celého roku

Celý vědecký projekt navazuje na oznámení několika společností, které již zahájily (nebo teprve hodlají zahájit) program vypuštění mnoha umělých satelitů na oběžnou dráhu Země. Jednou z nich je právě i SpaceX, která strávila několik let prací na projektu Starlink.

Tato soukromá kosmická společnost v něm má za cíl vyslat na velmi nízkou oběžnou dráhu Země (VLEO) tisíce malých satelitů, aby zajistila celosvětový přístup k internetu. K prvnímu březnu tohoto roku jich je ve vesmíru už na 302 kusů, další se mají brzo přidat. Celkem jich má být až 40 tisíc.

Kritici projektů k nim vyjádřili své obavy, že budou mít negativní dopad na noční oblohu a že budou představovat značné světelné znečištění, které naruší sledování noční oblohy a to zejména astronomy. Tyto satelity totiž ovlivňují astrofotografii přidáním tenkých ale jasných pruhů světla na snímek s dlouhou expozicí.

Až dosud se většina úsilí v boji proti světelnému znečištění soustředila jen na zemi, ne na samotnou oblohu. Světlo, které produkují pouliční lampy, billboardy, světla na parkovištích a ostatně samotná velká města, se odráží na noční obloze, což znemožňuje vidět a fotografovat hvězdy.

Podle webu Astronomy.com jsou satelity StarLink noční obloze obzvláště nebezpečné a to vzhledem k jejich nízké oběžné dráze, která je nicméně nezbytná pro poskytování internetových služeb „pod nimi“. SpaceX na nich sice experimentuje s antireflexním povlakem, dosud však není jasné, zda to bude k potlačení jejich „svícení“ stačit. Odrážení světla však zcela eliminovat nejde. Reflexní povlak na satelitech totiž slouží k odrážení tepla od slunce, aby se satelity nadměrně nezahřívaly a mohly tak korektně pracovat.

Určitě si přečtěte

Články odjinud