33
Fotogalerie

Naneu K5: Jediný svého druhu

Jsou pro vás i ty největší foto-batohy příliš malé? Chodíte do hor na vícedenní expedice? Chce mít výbavu v bezpečí? Naneu má řešení: fotokrosnu K5.

K5 je batohem netypickým a svým způsobem jedinečným. Nejedná se o dvou či tří komorový batoh, ale o kombinaci dvou batohů pro dlouhé túry a krátké výlety. Lze jej využít jako turistický batoh, fotobatoh pro vícedenní expedice, nebo je možno využít pouze vnitřní vyjímatelnou brašnu/batoh pro městské či reportážní focení. Ano, při koupi K5 dostane jakési dva v jednom. Velký batoh s vyjímatelnou části určenou pro uložení fototechniky.

celek_stativ.jpg
max. velikost
Fotokrosna Naneu K5

Uzávěry, přezky, zdrhovadla

Představení začnu poněkud netradičně, čísly: 1, 4, 12, 17 a 19. Ne, nejedná se o Fibonacciho posloupnost, ani o pokračování seriálu The Lost. Všechna tato čísla naleznete na K5. Batoh oplývá dvanácti uzávěry s celkem devatenácti zdrhovadly. Sedmnáct, takový je celkový počet přezek, které máme k dispozici. To vše doplňuje jeden stahovák límce hlavní kapsy a čtyři suché zipy na menších kapsách.

Tato čísla již řeknou o velikosti hodně, ale abych učinil formalitám zadost, přidávám oficiální údaje Naneu. Rozměry batohu jsou 36 × 80 × 34 centimetrů, s celkovým užitným objemem 85 litrů. Sub-brašna pro fotovýbavu má pak délkové parametry 27 × 31 × 18 centimetrů. Materiál, z kterého je batoh ušit, je vysoce kvalitní N420D RipStop nylon + P600D jako polstrování některých částí. Všechna tato impozantní čísla se podepsala na váze – ta činí čtyři a půl kilogramu včetně vyjímatelné části pro fototechniku.

Počítáme kapsy

Ztratit se v batohu opravdu není žádný problém. Pokud si jej budete někde jen zkoušet a vložíte jakýkoliv předmět do některé z kapes, je velice pravděpodobné, že se s nim již neshledáte. Nejen díky tomu, že K5 vládne velkým množstvím kapes, ale hlavně z toho důvodu, že kapsy nejsou dále jakkoliv organizovány. Odepnete uzávěr a je před vámi kapsa – prostě kapsa. Žádné vnitřní přihrádky, žádné organizační síťky, prostě nic.

Jediným místem, kde je učiněna výjimka, je vyjímatelná část pro fototechniku, které je věnována samostatná kapitola. Celkově nám batoh nabízí tři hlavní části doplněné čtyřmi menšími kapsami. V horní části najdeme úložiště typicky pro mobilní telefon, peněženku, doklady nebo mapu s kompasem. Tyto schránky jsou dvě, jedna vně a druhé uvnitř horní chlopně uzavírající hlavní komoru batohu. K jejich velikosti nelze mít výtky. Další velmi prostornou kapsu nalezneme na levém boku batohu. Já bych ji pravděpodobně využil pro svačinu a termosku či nápoj v PET láhvi. V dolní části jsou pak jednoúčelové úložiště pro systém držení stativu a pláštěnku.

hlavni_komora_limec.jpg
max. velikost
Límec umožňuje batoh naložit až po okraj

Přepážky, zipy, uzávěry

Záměrně jsem nezmiňoval hlavní komoru, která je kapitolou sama pro sebe. Lze ji využít jako velkou turistickou komoru o objemu 85 litrů (ovšem opět bez jakékoliv organizace) nebo ji pomocí integrovaných přepážek rozdělit na tři části. Při předělení vzniká část pro osobní věci odhadem 30litrová (objem lze maximalizovat použitím límce se stahovákem), část pro uložení vyjímatelné brašny a spodní část – využitelná pro předměty, ke kterým nebudeme za pochodu potřebovat přístup.

Systém dělení je sice velice originální, ovšem rozhodně se nedá říct, že je dokonalý. Horní komora je od střední části oddělena tvrdou přepážkou, ale ani to neumožní bezproblémové vrácení brašny na své místo. Vnitřní část batohu lze vytáhnout skrze uzávěr na pravé straně batohu. Po rozepnutí zipu spatříme madlo brašny, kterou vytáhneme bez sebemenších problému. Do úzkých se dostaneme až při pokusu o obrácený postup. Pokud jsem měl batoh naložený, musel jsem jej vždy sundal, ale hlavně položit na bok, abych brašnu vpasoval na své místo. Je pravda, že jsem horní část naplnil až po okraj, avšak u batohu této třídy jsem očekával dokonalou funkčnost. Systém uložení střední vyjímatelně části byl pro mne zklamáním.

pristup1.jpg pristup2.jpg pristup3.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

pristup4.jpg pristup5.jpg 
max. velikost | max. velikost
Komplikovaný přístup k části s fototechnikou
pristup6.jpg
max. velikost
Značná deformace střední části

Zakletá komora

I takto by se dala označit spodní kapsa, která vznikne zapnutím textilní přepážky pod částí pro fototechniku. Pokud cokoliv do této komory umístíte, musíte nutně počítat s tím, že přístup k těmto předmětům vyžaduje hodně trpělivosti. Pokusím se nastínit postup přístupu do této kapsy v případě batohu připraveného k fotovýletu. Odepnu dvě přezky držící stativ. Vytáhnu stativ z kapsy která jej drží na svém místě. Rozpojím dvě vnější přezky batohu (pokud tyto přezky cokoliv drží musím tuto věc odložit bokem). Rozepnu dva poměrně nepoddajné uzávěry. Postup opakuji v opačném pořadí. To vše za předpokladu, že tento maratón absolvuje někdo z vaší výpravy, nebo batoh položíte na zem zádovou části. Možná se vám nezdá přístup do komory příliš složitý a zdlouhavý, ale zajisté změníte názor když budete ráno spěchat na vlak a díky počasí se rozhodnete na poslední chvíli pro jinou obuv – pro tu, kterou jste schovali do inkriminované kapsy.

zakleta_komora.jpg zakleta_komora2.jpg
max. velikost | max. velikost
Zakletá komora

Matrjoška v podání Naneu

Ano, uvnitř K5 nalezneme další minibatoh, brašnu, vložku. Jedná se vlastně o malý městský batůžek, určený jak pro samostatné focení, tak pro uložení techniky při túře s krosnou. Tato brašna ve mne zanechala poměrně rozporuplné pocity. Geniální je její možnost upnutí na ramenní popruhy a následné přístup k fototechnice stylu „handsfree“.

subbrasna1.jpg subbrasna2.jpg
max. velikost | max. velikost
Matrjoška Naneu
handsfree1.jpg handsfree2.jpg
max. velikost | max. velikost 
Praktický „handsfree“ přístup

Výborná je ochrana uložené výbavy, náš model měl ještě semišové polstrování, ale dle informací od dodavatele by nové batohy již měly mít povrchovou úpravu polstrování z nylonu. Brašna je prostorná, odpovídá určení batohu pro delší túry. Pohodlně uložíme tělo řádu Nikon D3 či Canon 1D s nasazeným objektivem 70–200 mm. Do brašny vměstnáme další tělo několik objektivů a drobné příslušenství. Velice mě zarazilo, že si brašna neporadila s externím bleskem Canon 580EX na stojato. Pokud jej budeme chtít mít v této brašně, musíte přestavit přepážky, blesk umístit podélně, případně ohnout hlavu a obětovat prostor pro objektiv.

subbrasnav1.jpg subbrasnav2.jpg subbrasnav3.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Bezpečné uložení fototechniky

Další, tentokrát drobnost, která však značně znepříjemní užívání brašny, jsou suché zipy držící víko po rozepnutí uzávěrů. Tuto funkci plní bohužel víc než je zdrávo. Po jejich odepnutí se vrací zpět, tudíž věčně zavazejí v cestě uzávěru. Navíc, pokud víko odklopíte, zipy se přilepí k vnitřnímu polstrování, což by měla řešit právě nylonová povrchová úprava. Avšak ani ta nezabrání suchým zipům zapadnou dovnitř brašny a přivádět majitele do rozpaků. Boky brašny se přitom přímo vybízí k opatření příslušnými protikusy, na které by se daly zipy zafixovat.

suchyzip1.jpg suchyzip2.jpg suchyzip3.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Maličkost, která dokáže pořádně naštvat

Co se týče nošení samostatné vnitřní části, nemohl jsem si za dobu testovaní pomoct od pocitu, že výrobce nepočítal s použitím v letních měsících. I při nastavení ramenních popruhů na nejkratší délku batoh působil na zádech komicky a nošení bylo poměrně nepohodlné. Zde bych rovněž zmínil přezky držící ramenní popruhy této vnitřní části. Jsou vyrobeny z velice levně vzhlížejícího plastu. Rozhodně na mne nepůsobil důvěryhodně. Zátěžové testy jsem neprováděl, takže nemohu říci do jaké míry jsou tyto plasty odolné. Vlastnit drahé tělo, pro které je brašna koncipována (EOS 1D), pravděpodobně bych dlouho váhal, zda-li jej svěřit těmto přezkám.

subbrasna3.jpg
max. velikost
Vnitřní mini-batoh pro fototechniku se nosí poměrně nepohodlně

Stativ jako v bavlnce

Téměř dokonale je u modelu K5 vyřešeno připnutí stativu. Stativ vložíme do kapsy která obepne jeho nohy a připneme jej dvěmi přezkami, které lze umístit v několik výškových krocích. Tím máme možnost pohodlně nosit jak malinký stativ, tak větší trojnožku rozměrů Sherpy 600R i větší. Stativ se nese ve středové ose batohu – nebude nás táhnout ke straně, jak tomu je například u modelu Alpha. Jedinou mouchou tohoto systému je výše zmíněná blokace spodní komory. Pokud se chystáme na výpravu bez třínohého pomocníka, můžeme jak kapsu, tak přezky uschovat do „komůrky“ k tomu určené.

stativ_detail1.jpg stativ_detail2.jpg
max. velikost | max. velikost
Variabilní přezky pro upnutí stativu
stativova_kapsicka.jpg
max. velikost
Praktická kapsička pro nohy stativu

Déšť nemá šanci

Zde nelze nic jiného než Naneu vyslovit pochvalu. Pláštěnka je perfektní, rychle přístupná, pohotová. Zakryje bez potíži celý batoh i s připnutým stativem. Nejsem si jist zda-li by si poradila i s případnou karimatkou, ale rezervy s plně naloženým batohem a stativem byly značné. Pláštěnka má rovněž vlastnost tepelného štítu – je vyrobena z materiálu odrážejícího sluneční paprsky. V této části bych rovněž zmínil uzávěry – jak je u Naneu zvykem, použity jsou kvalitní voděodolné uzávěry. Jejich odolnost jsem testovat u modelu K3L a opravdu déšť ani sníh nemají šanci se dostat skrz.

plastenka_in.jpg plastenka_out.jpg
max. velikost | max. velikost
Bezchybná pláštěnka Naneu K5
 uzaver_detail_1.jpg uzaver_detail_2.jpg uzaver_detail_3.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Velmi kvalitní voděodolné uzávěry

Co na to záda?

Budou v sedmém nebi. Zádový systém této krosny je vyřešen na výbornou. Celý batoh lze výškově nastavit díky dvou podélným ocelovým lamelám, kterými je zádový systém spojen s batohem. Poloha batohu je pak zajištěna čtyřmi stahovacími pásky. Tuto možnost velice oceníme, pokud budeme chtít posunout těžiště batohu. Ramenní popruhy jsou široké, pohodlné, dobře odvětrané. Hrudní přezka je stavitelná jak délkově, tak i výškově ve velkém rozsahu.

Bederní pás je dle názoru pár kolegů příliš nízko, ovšem já s ním neměl jediný problém. Oproti modelu K3L je pás výrazně delší. Drobnou výtku lze mít k části bederního pásu obepínající boky, která velice tuhá a znepříjemňuje nasazování batohu. Tuto nevýhodu lze v terénu považovat za plus, každopádně pro uživatele zvyklého na městské batohy se bude jednat o velký nezvyk.

celek_zada.jpg
max. velikost
Bezchybný zádový systém v podání Naneu

model3.jpg model4.jpg model1.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Batoh na zádech

Resume

Fotokrosna Naneu je velice originální, nicméně jako průkopník této třídy trpí mnoha dětskými nemocemi. Potencionálního krále batohů sráží z trůnu problematické vkládání vnitřní fotobrašny zpět na své místo, nervypijíci suché zipy této brašny, obtížně přístupná spodní komora v terénu a v neposlední řadě absence organizačních sítěk či kapsiček, s kterými se u fotobatohu počítá.

Na druhou stranu je třeba pochválit velice kvalitní materiály použitě v každé části batohu, skvělý stavitelný a pohodný zádový systém, vynikající pláštěnku a velmi dobře řešené uložení stativu. Podtrženo sečteno, K5 není batohem pro jednodenní turisty. Jeho cílovou skupinou jsou lidé vyrážející do hor na více dnů. Koncepce batohu je určena pro použití systémem „dojít na místo určení, rozbít tábor a vyrazit fotografovat jen s vnitřní fotobrašnou“. Vyvstává otázka, zda-li za cenu 5 999 Kč bez DPH není výhodnější pořídit plnohodnotný turistický batoh a fotobrašnu – kterou s sebou nosit můžete a nemusíte.

Naneu K5

Doporučená cena:

  •  5 999 Kč bez DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud