63
Fotogalerie

Nadupaná krabička: Casio V7 (test)

Parametry fotoaparátu Exilim V7 jsou skvělé: stabilizace, veký rozsah zoomu a malé rozměry. Může se však digitál pochlubit i stejně skvělým obrazem?

Ačkoliv je Casio Exilim V7 na první pohled designově podobné svým bratříčkům, přichází se zcela novou konstrukcí. Objektiv nemá klasickou výsuvnou ani skládací konstrukci, kterou známe z modelové řady S. Tentokrát Casio použilo periskopový objektiv, umístěný asymetricky v rohu fotoaparátu.

P01.jpg P02.jpg

Objektiv má, vzhledem k velikosti fotoaparátu, úctyhodný sedminásobný optický zoom s rozsahem ohnisek 38–266 mm a mírně podprůměrnou světelností F3,4–5,3. Netypické je pro Casio také zapínání digitálu, na těle přístroje byste marně hledali tlačítko pro zapnutí, z tradiční dvojice tlačítek se zelenou šipkou a červenou ikonou fotoaparátu zůstalo pouze to první.

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: 1/2,5" CCD 7,2 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 3 072 × 2 304 bodů
  • objektiv: 38–266 mm, F3,4–5,3
  • paměťové médium: SD, SDHC, MMC, vnitřní paměť 11,6 MB
  • LCD displej: úhlopříčka 64 mm, 230 000 obrazových bodů
  • ISO: Auto, 64–800, 1 600 (režim vysoká citlivost)
  • video: 848 × 480 bodů, 30 sn./s, ozvučené s možností zoomování
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový zdroj
  • rozměry a hmotnost: 85 × 60 × 25 mm, 149 gramů

Kompletní technické parametry najdete v katalogu digitálů.

Do pohotovostního stavu uvedete přístroj odsunutím krytky objektivu, chcete-li však pouze prohlížet snímky, zapnete přístroj tlačítkem prohlížení se zelenou šipkou. Za zmínku jistě stojí i dvojice mikrofonů pod displejem, díky které jsou videosekvence doplněny stereo zvukem. Vedle mikrofonů je dioda pomocného světla autofokusu. Její světlo je bílé a velice intenzivní, v případě snímání osob je lepší světlo v menu vypnout, jinak hrozí, že portrétovaní budou mít na tváří ďábelský škleb a zavřené oči.

P03.jpg P04.jpg

Prakticky všechny ovládací prvky, vyjma spouště, jsou soustředěny na zadní stěnu. Hned vedle displeje je tlačítko prohlížení, vstup do menu a ovladač zoomu, ten je netradičně konstruován jako posuvný kovový segment. Bohužel pružina pod segmentem je o něco silnější než by měla být, a tak je třeba delšího cviku při přesném zoomování. Zoom se ovládá palcem, který se však zároveň opírá o stěnu přístroje a vyrovnává jeho náklon, posun prstu po těle tedy není příliš žádoucí.

P07.jpg P17.jpg

Čtyřsměrný ovladač má osazeny pouze dva směry přímou volbou parametru, a to režim displeje nahoru a režim blesku dolů. Funkce pro směr vpravo/vlevo je možné zvolit v menu, z uživatelského hlediska by však bylo vhodnější obsadit jednu pozici pevně daným parametrem a jednu pozici nechat nastavitelnou. Děrování ve střední části ukrývá malý reproduktor.

P10.jpg P11.jpg

Volba expozičního režimu se provádí kolečkem se srozumitelnými piktogramy – makro, scénické videorežimy, video, plná automatika, scénický režim, priorita clony, priorita času, manuální nastavení. Na spodní straně aparátu je multifunkční konektor pro připojení do dokovací kolébky, teprvé z ní je možné vést AV nebo USB kabel. Samozřejmostí je i dobíjení fotoaparátu prostřednictvím kolébky.

P05.jpg P08.jpg

Stativový závit je umístěn u kraje těla, bohužel mu však chybí kousek k tomu, aby byl přímo v ose objektivu. Pozitivní je kovové provedení. Novinkou je u Casia vstup do prostoru pro akumulátor a paměťovou kartu z boku přístroje. Akumulátor je umístěn po celé délce fotoaparátu – vzhledem k jeho velikosti bych očekával mírně vyšší výdrž, i když i tak je výdrž fotoaparátu dobrá.

P14.jpg P15.jpg

Fotoaparát umí pracovat s paměťovými kartami SD, SDHC a MMC, v případě nouze je možné využít vnitřní paměť o kapacitě 11,6 MB.

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Funkční vybavení je u Casia tradičně na dobré úrovni, v menu je možné ovlivnit celou řadu parametrů. Oproti sourozencům, uvedeným na trh dříve nebo ve stejné době jako V7, nemá fotoaparát přepracovaé zobrazení na displeji. U novějších modelů Casio je možné zvolit mezi klasickým zobrazením parametrů na displeji a přehlednějším zobrazením parametrů ve sloupci u pravé strany displeje.

Exilim V7 bohužel tuto možnost nenabízí, a tak se musíme smířit s klasickým rozmístěním parametrů na ploše displeje. Displej má velikost 2,5" a rozlišení 230 400 obrazových bodů. Nutno podotknout, že digitály konkurenčních značek se stejnými parametry displeje vynikají celkově lepší ostrostí a dobrým kontrastem obrazu. To se o displeji vésedmičky říct nedá. Často se mi stalo, že při kontrole na displeji vypadala exponovaná scéna neostrá a podivně bledá. Při prohlížení v počítači však byla barevnost i ostrost v pořádku.

menu_01.gif
Menu v režimu prohlížení

Uvitř fotoaparátu je snímač velikosti 1/2,5" s efektivním rozlišením 7,2 Mpx, maximální velikost snímků je tedy 3 072 × 2 304 bodů, při zachování nejmenší komprese obrazu, a tím i nejvyšší kvality snímku, má jeden soubor průměrnou velikost 4 MB. Rozsah nastavitelných citlivostí je ISO 64 až ISO 800, v režimu Bestshot – Vysoká citlivost je maximální hodnota ISO 1 600.

Poprvé se u tohoto modelu setkáme s mechanickou stabilizací obrazu, u modelu V7 pracuje stabilizace na principu plovoucího snímače. V menu je možné vybrat jeden ze tří režimů – automatika, roztřesení fotoaparátu (aktivní mechanická stabilizace), rozmazání obrazu (navýšení citlivosti). Volba Ukázka slouží ke kontrole funkce stabilizace při namáčknuté spoušti, fotoaparát však po stisku spouště nadoraz snímek neexponuje. Stabilizátor pracuje poměrně spolehlivě a jeho účinek je srovnatelný s konkurencí, umožní vám udržet časy o jeden až dva stupně delší než bez stabilizace.

F01.JPG F02.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka práce stabilizátoru, vlevo vypnutý a vpravo zapnutý

Displej pracuje v jednom ze tří režimů zobrazení, buďto je zobrazen pouze obdelníček autofokusu, druhá volba zobrazuje expoziční parametry (čas, clonu, citlivost), datum a čas. Třetí volba přidá reálný histogram včetně křivek jednotlivých barevných kanálů. Korekce expozice je k dispozici v rozsahu +/- 2 EV, její účinek je možné pozorovat právě na reálném histogramu.

V režimu prohlížení jsou k dispozici také tři typy zobrazení displeje, oproti režimu snímání je zde navíc informace o typu měření, vyvážení bílé, nastavení blesku a expozičním režimu.

M31.jpg M32.jpg M33.jpg
Zobrazení displeje v režimu prohlížení

Při vstupu do menu se setkáte s tradiční školáckou chybou, a tou je vstup do menu vždy ve stejném stavu. Pokud tedy nastavíte např. typ měření na druhé záložce menu a poté budete chtít parametr změnit, musíte se proklikat skrze ostatní položky. Digitál si bohužel nepamatuje, který parametr byl naposledy upravován.

menu_02.gif
Menu nastavení fotoaparátu

Osobně bych také uvítal lepší uspořádání parametrů v menu, položka jako je rozlišení snímku a rozlišení videosekvení by nemusela být na předních pozicích, naopak způsob měření či změnu citlivosti bych uvítal hned při vstupu do menu.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Ačkoliv fotoaparát nabízí prioritu clony, prioritu času a plně manuální nastavení, výrobce nás trošku šidí, jak je to mu zvykem u podobné kategorie digitálů. V režimu priority clony jsou na výběr pouze tři hodnoty, a to F3,4; F4,6; F9,2 – na rozdíl od jiných značek však Casio tento fakt přiznává v technické specifikaci fotoaparátu. V případě nastavení expozičního času je situace o něco málo lepší, rozsah nastavitelných časů je od jedné minuty do 1/800 sekundy.

Ostrost obrazu je v celé ploše snímku dobrá a objektiv netrpí výrazně neostrými rohy. S prodlužujícím se ohniskem klesá rozlišení objektivu a jeho kresba je měkčí. Rozlišení objektivu na nejširším ohnisku je přibližně 1 400 lph v horizontálním směru, ve vertikálním směru je výrazně vyšší, a to 1 600 lph. Na nejdelším ohnisku je rozlišení objektivu podstatně nižší, v horizontálním směru přibližbě  1 150 lph a ve vertikálním pak 1 250 lph. Na reálných scénách je patrné slévání jemých detailů, jako jsou například vlasy, a to již při základní citlivosti ISO 64.

Pochvalu si objektiv zaslouží za dobré zvládnutí chromatické vady, na snímcích nejsou její projevy patrné a pokud ano, tak je to v krajních částech snímku a v rozích, ve středu obrazového pole se aberace nevyskytuje. Sférické zkreslení na širokém ohnisku je srovnatelné s podobnými digitály, na dlouhém ohnisku je poduškovité zkreslení mírně vyšší. Reálné scény tím však nejsou poznamenány.

F03.JPG F04.JPG F05.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Tři snímky s různým nastavením clony, rozdíl v kresbě není prakticky žádný, chromatická aberace je patrná v krajních částech snímků

Barevné podání snímků je přirozené, digitál je však náchylný na správné vyvážení bílé, při automatickém nastavení má obrazový procesor tendenci posouvat barvy do modra. Naopak při smíšeném osvětlení mají snímky mírně teplejší nádech. Velice nepříjemné je žluté zbarvení při fotografování s bleskem, a to jak v exteriéru, tak v interiéru. Při nastaveném automatickém vyvážení bílé a plném výkonu blesku jsou snímky výrazně barevně posunuty do žluta. Při volbě automatický záblesk není zbarvení tak výrazné, je však pozorovatelné.

F06.JPG F07.JPG F08.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka žlutého zbarvení snímku při aktivním blesku, na prvním snímku navíc automatika špatně vyhodila scénu a snímek je podexponovaný

Šum

Digitální šum je překvapivě poměrně nízký. I při nejvyšší citlivosti ISO 800 jsou snímky použitelné, ačkoliv barevné zrnění je již patrné. Podobně jako u jiných fotoaparátů je šum výraznější v tmavších částech snímku.

F09.JPG F10.JPG F11.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
F12.JPG F13.JPG
max. velikost | max. velikost
Postupné nastavení cilivosti na ISO 64, 100, 200, 400 a 800

V grafu šumu je dobře patrné jak u citlivosti ISO 800 zapracoval obrazový procesor a snaží se korigovat modrou složku dgitálního šumu. Obecně však má digitální šum u Casia V7 relativně pozvolný nárůst a je rovnoměrný, to je velice dobře vidět na grafu jednotlivých kanálů RGB, kde se modrý kanál odchyluje nejvíce u citlivosti ISO 400, a to ještě poměrně málo.

sum_1.png sum_2.png
Graf šumu

Naměřili jsme

Start přístroje je průměrný, nedá se označit za rychlý ani za pomalý, zpoždění snímku bez namáčknutí je o něco vyšší, velký vliv na něj však mají světelné podmínky. Snímek bez namáčknutí je exponován okamžitě a prodlevu nezaznamenáte. Hodnota parametru ukládání-připravenost k dalšímu snímku mohla být o něco nižší, i tak je však dobrá. V nabídce jsou dva režimy sériového snímání, vysokorychlostní snímání umí 2,3 sn./s, je však omezeno maximálně třemi snímky v řadě. Na výbětr je ještě pomalejší sériové snímání, kde je počet snímků omezen pouze velikostí paměťové karty.

Casio Exilim EX-V7
první snímek2,13 s
snímek bez namáčknutí0,4 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku1,52 s
rychlost sériového snímání2,3 sn./s
max. počet snímků v sérii3
měřeno s paměťovou kartouKingston microSD 1 GB + adapter

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

W01.JPG W02.JPG
max. velikost | max. velikost
W03.JPG W04.JPG
max. velikost | max. velikost
W05.JPG
max. velikost
Testovací obrazec na nejširším ohnisku, postupně všechny citlivosti
T01.JPG T02.JPG
max. velikost | max. velikost
T03.JPG T04.JPG
max. velikost | max. velikost
T05.JPG
max. velikost
Testovací obrazec na nejdelším ohnisku, postupně všechny citlivosti
F15.JPG F16.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu
F17.JPG F20.JPG
max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny v exteriéru bez blesku
F22.JPG F40.JPG
max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny v exteriéru s bleskem, vlevo ve dne, vpravo v noci
S01.JPG S02.JPG
max. velikost | max. velikost
S03.JPG S04.JPG
max. velikost | max. velikost
S05.JPG
max. velikost
Standardní scéna, postupně všechny citlivosti
F25.JPG F26.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka práce stabilizátoru, vlevo vypnutý, vpravo zapnutý

Další demosnímky bez komentáře

F14.JPG F28.JPG
max. velikost | max. velikost
F29.JPG F32.JPG
max. velikost | max. velikost
F35.JPG F37.JPG
max. velikost | max. velikost
F30.JPG F33.JPG
max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Ultrakomapktní a přitom téměř ultrazoomový digitál Casio V7 je prvním fotoaparátem tohoto typu v portfoliu výrobce. Prvenství drží i díky mechanické stabilizaci obrazu, se kterou jsme se dosud u Casia nesetkali, stejně tak jako s periskopovým objektivem.

Digitál je konstrukčně velmi dobře vyřešen, výtka může směřovat snad jen ke způsobu ovládání zoomu a k nedotažené možnosti uživatelského nastavení parametru čtyřsměrnému voliči. Displej velikosti 2,5" ač má vysoké rozlišení, poskytuje hrubší a málo kontrastní obraz. Mechanická stabilizace obrazu pracuje bez problémů, při její aktivaci je možné použít i delší časy, než jsou běžně udržitelné.

Obrazová kvalita je průměrná, rozlišení objektivu rapidně klesá s narůstajícím ohniskem, kresba objektivu je měkká. Vcelku velkým nedostatkem je špatná práce automatiky vyvážení bílé, při denním osvětlení má tendenci k chladnějším odstínům, naopak při fotografování s bleskem jsou snímky více do žluta.

Stran technologických inovací je fotoaparát přínosný, ultrazoom se stabilizací velikosti krabičky cigaret najdete málokde. Výsledky, které digitál podává by však mohli být o třídu lepší, takto nám nezbývá než počkat na nástupce, u kterého snad výrobce zmíněné mouchy vychytá.

Plusy:

  • stabilizace
  • reálný histogram
  • možnosti nastavení

Mínusy:

  • obrazová kvalita
  • špatná automatika vyvážní bílé
  • horší kvalita displeje

Cena:

  •  9 690 Kč vč. DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud