Sigma 28 mm F1,4 DG HSM Art . Nový širokoúhlý objektiv doplňující řadu Art byl navržen primárně pro plnoformátové fotoaparáty, použít ho samozřejmě lze i s menšími snímači. K dispozici bude s bajonety Canonu, Nikonu, Sigmy a Sony E. Tubus je voděodolný a přední čočka je potažena vrstvou odpuzující vodu a mastnotu. Výrobce slibuje téměř nulové zkreslení a minimální chromatickou aberaci.

Sigma 28 mm F1,4 DG HSM Art. Nový širokoúhlý objektiv doplňující řadu Art byl navržen primárně pro plnoformátové fotoaparáty, použít ho samozřejmě lze i s menšími snímači. K dispozici bude s bajonety Canonu, Nikonu, Sigmy a Sony E. Tubus je voděodolný a přední čočka je potažena vrstvou odpuzující vodu a mastnotu. Výrobce slibuje téměř nulové zkreslení a minimální chromatickou aberaci.

 Sigma 40 mm F1,4 DG HSM Art  je údajně vůbec nejostřejší pevný, vysoce světelný objektiv, který Sigma kdy vyrobila. Dokáže pokrýt plnoformátový snímač s rozlišením až 50 Mpx a měl by být dostatečný i pro 8K video. Tubus je utěsněný proti vniknutí prachu a vlhkost. K dispozici budou varianty pro Canon, Nikon, Sigmu a Sony E.

Sigma 40 mm F1,4 DG HSM Art je údajně vůbec nejostřejší pevný, vysoce světelný objektiv, který Sigma kdy vyrobila. Dokáže pokrýt plnoformátový snímač s rozlišením až 50 Mpx a měl by být dostatečný i pro 8K video. Tubus je utěsněný proti vniknutí prachu a vlhkost. K dispozici budou varianty pro Canon, Nikon, Sigmu a Sony E.

Vysoce světelná portrétní „padesátka“  Sigma 56 mm F1,4 DC DN Contemporary  je určena pro APS-C bezzrcadlovky s bajonetem Sony E (84 mm) a pro fotoaparáty formátu m4/3. Tomu je přizpůsobena konstrukce objektivu, která je lehká a kompaktní. Objektiv je plně kompatibilní s hybridním ostřením přístrojů značky Sony.

Vysoce světelná portrétní „padesátka“ Sigma 56 mm F1,4 DC DN Contemporary je určena pro APS-C bezzrcadlovky s bajonetem Sony E (84 mm) a pro fotoaparáty formátu m4/3. Tomu je přizpůsobena konstrukce objektivu, která je lehká a kompaktní. Objektiv je plně kompatibilní s hybridním ostřením přístrojů značky Sony.

 Sigma 70–200 mm F2,8 DG OS HSM | Sport  je nová vlajková loď Sigmy mezi telezoomy s vysokou konstantní světelností, která by se měla stát přímým konkurentem teleobjektivů Nikonu a Canonu. Vnitřek tubusu, který je utěsněný proti vniknutí prachu a vody, je vyztužen speciální hořčíkovou konstrukcí, která je zároveň odolná i lehká. Přední čočka je navíc chráněna vrstvou odpuzující mastnotu a vodu.

Sigma 70–200 mm F2,8 DG OS HSM | Sport je nová vlajková loď Sigmy mezi telezoomy s vysokou konstantní světelností, která by se měla stát přímým konkurentem teleobjektivů Nikonu a Canonu. Vnitřek tubusu, který je utěsněný proti vniknutí prachu a vody, je vyztužen speciální hořčíkovou konstrukcí, která je zároveň odolná i lehká. Přední čočka je navíc chráněna vrstvou odpuzující mastnotu a vodu.

 Sigma 60–600 mm F4,5–6,3 DG OS HSM | Sport.  10× zoom vyladěný pro sportovní fotografii pokryje širší záběry i miniaturní detaily. Tubus je vyroben z odolných materiálů a utěsněn proti vniknutí prachu a vody, přední člen je opatřen vrstvou odpuzující nečistoty. Objektiv je stabilizovaný s účinností 4 EV. Prodávat se začne na konci října ve variantách s bajonety Canon EF, Nikon F a Sigma SA.

Sigma 60–600 mm F4,5–6,3 DG OS HSM | Sport. 10× zoom vyladěný pro sportovní fotografii pokryje širší záběry i miniaturní detaily. Tubus je vyroben z odolných materiálů a utěsněn proti vniknutí prachu a vody, přední člen je opatřen vrstvou odpuzující nečistoty. Objektiv je stabilizovaný s účinností 4 EV. Prodávat se začne na konci října ve variantách s bajonety Canon EF, Nikon F a Sigma SA.

 Hasselblad  představil tři objektivy určené pro středoformátovou bezzrcadlovku Hasselblad X1D-50c. XCD 80 mm F1,9 je vůbec nejsvětelnější objektiv této značky.

Hasselblad představil tři objektivy určené pro středoformátovou bezzrcadlovku Hasselblad X1D-50c. XCD 80 mm F1,9 je vůbec nejsvětelnější objektiv této značky.

Všechna skla – i  Hasselblad XCD 65 mm F2,8 – mají integrovanou závěrku, která pracuje rychlostí 60 min až 1/2 000 s, se synchronizací blesku v celém rozsahu.

Všechna skla – i Hasselblad XCD 65 mm F2,8 – mají integrovanou závěrku, která pracuje rychlostí 60 min až 1/2 000 s, se synchronizací blesku v celém rozsahu.

Objektivy lze objednávat už nyní, zasílány budou v prosinci tohoto roku., a to včetně telekonvertoru, který je k dispozici k objektivu  Hasselblad XCD 135 mm F2,8 .

Objektivy lze objednávat už nyní, zasílány budou v prosinci tohoto roku., a to včetně telekonvertoru, který je k dispozici k objektivu Hasselblad XCD 135 mm F2,8.

Na stánku čínského výrobce Venus Optics mohli návštěvníci letošní Photokiny spatřit hned  12 nových manuálních objektivů . Na  stránky výrobce  však novinky dosud přidány nebyly, proto se musíme spokojit s tiskovou zprávou a povšechným popisem jednotlivých produktů, které potěší zejména majitele fotoaparátů s bajonetem m4/3 a amatérské filmaře.

Na stánku čínského výrobce Venus Optics mohli návštěvníci letošní Photokiny spatřit hned 12 nových manuálních objektivů. Na stránky výrobce však novinky dosud přidány nebyly, proto se musíme spokojit s tiskovou zprávou a povšechným popisem jednotlivých produktů, které potěší zejména majitele fotoaparátů s bajonetem m4/3 a amatérské filmaře.

V nabídce najdeme hned čtveřici video objektivů:  Laowa 7,5 mm T2,1 Cine ,  Laowa 9 mm T2,9 Zero-D Cine ,  Laowa 12 mm T2,9 Zero-D Cin e s pevnou ohniskovou vzdáleností a jeden profi zoom  Laowa OOOM 25–100 mmT2,9 Cine Lightweight Zoom . Konstrukce všech „skel“ je přizpůsobena pro natáčení videa, ovládací prstence jsou vroubkované, standardizovaného průměru a s plynulým chodem z důvodu využití dalšího příslušenství. Zoom je navíc parfokální – při změně ohniska se nemění rovina zaostření.

V nabídce najdeme hned čtveřici video objektivů: Laowa 7,5 mm T2,1 CineLaowa 9 mm T2,9 Zero-D CineLaowa 12 mm T2,9 Zero-D Cine s pevnou ohniskovou vzdáleností a jeden profi zoom Laowa OOOM 25–100 mmT2,9 Cine Lightweight Zoom. Konstrukce všech „skel“ je přizpůsobena pro natáčení videa, ovládací prstence jsou vroubkované, standardizovaného průměru a s plynulým chodem z důvodu využití dalšího příslušenství. Zoom je navíc parfokální – při změně ohniska se nemění rovina zaostření.

Společnost Venus Optics pamatovala i na uživatele m4/3 systému a nabídla jim hned čtyři širokoúhlé objektivy, včetně jednoho rybího oka:  Laowa 4 mm F2,8 Fisheye MFT ,  Laowa 9 mm F2,8 Zero-D MF T,  Laowa 12 mm F1,8 MFT  a  Laowa 17 mm F1,8 MFT . Po přepočtu tyto objektivy pokrývají ohniska od 8 do 34 mm. Konstrukce novinek je velmi kompaktní – délka tubusu se ve všech případech pohybuje kolem 5 cm – a lehká – váha nepřekračuje hranici 200 g. Objektiv Laowa 9 mm F2,8 Zero-D je k dispozici také ve variantě pro drony s bajonetem DJI DL.

Společnost Venus Optics pamatovala i na uživatele m4/3 systému a nabídla jim hned čtyři širokoúhlé objektivy, včetně jednoho rybího oka: Laowa 4 mm F2,8 Fisheye MFTLaowa 9 mm F2,8 Zero-D MFT, Laowa 12 mm F1,8 MFT a Laowa 17 mm F1,8 MFT. Po přepočtu tyto objektivy pokrývají ohniska od 8 do 34 mm. Konstrukce novinek je velmi kompaktní – délka tubusu se ve všech případech pohybuje kolem 5 cm – a lehká – váha nepřekračuje hranici 200 g. Objektiv Laowa 9 mm F2,8 Zero-D je k dispozici také ve variantě pro drony s bajonetem DJI DL.

Další objektiv,  Laowa 10–18 mm F4,5–5,6 FE Zoom , je určen pro plnoformátové bezzrcadlovky Sony. Dle výrobce je pro své kompaktní rozměry (délka méně než 10 cm) a nízkou váhu 500 gramů ideální pro cestovatele. Optická soustava sestává ze 14 členů v 10 skupinách, zahrnuty jsou 2 asférické prvky a 1 čočka s nízkou disperzí. V zadní části tubusu se nachází slot na 37mm filtry, použít lze i speciální držák na 100mm filtry. Objektiv dokáže ostřit od 15 cm.

Další objektiv, Laowa 10–18 mm F4,5–5,6 FE Zoom, je určen pro plnoformátové bezzrcadlovky Sony. Dle výrobce je pro své kompaktní rozměry (délka méně než 10 cm) a nízkou váhu 500 gramů ideální pro cestovatele. Optická soustava sestává ze 14 členů v 10 skupinách, zahrnuty jsou 2 asférické prvky a 1 čočka s nízkou disperzí. V zadní části tubusu se nachází slot na 37mm filtry, použít lze i speciální držák na 100mm filtry. Objektiv dokáže ostřit od 15 cm.

Na své si přijdou i majitelé plnoformátových zrcadlovek Canon (EF) a Nikon (F), pro něž Venus Optics připravil pevnou makro „stovku“  Laowa 100 mm F2,8 2X Ultra Macro APO  s výborným zvětšením 2:1. Jedná se o apochromatický objektiv, tedy bez jakékoli chromatické aberace.

Na své si přijdou i majitelé plnoformátových zrcadlovek Canon (EF) a Nikon (F), pro něž Venus Optics připravil pevnou makro „stovku“ Laowa 100 mm F2,8 2X Ultra Macro APO s výborným zvětšením 2:1. Jedná se o apochromatický objektiv, tedy bez jakékoli chromatické aberace.

Poslední novinkou je objektiv určený pro středoformátové fotoaparáty Fujifilm GFX –  Laowa 17 mm F4 GFX Zero-D . S ekvivalentním ohniskem 13 mm se tohoto času se jedná se o nejširokoúhlejší objektiv pro bajonet G. Optická konstrukce zahrnuje 21 členů ve 14 skupinách, toho 2 čočky jsou asférické a 3 prvky vyrobené ze skla s nízkým rozptylem světla. Objektiv lze používat s filtry o průměru 86 mm.

Poslední novinkou je objektiv určený pro středoformátové fotoaparáty Fujifilm GFX – Laowa 17 mm F4 GFX Zero-D. S ekvivalentním ohniskem 13 mm se tohoto času se jedná se o nejširokoúhlejší objektiv pro bajonet G. Optická konstrukce zahrnuje 21 členů ve 14 skupinách, toho 2 čočky jsou asférické a 3 prvky vyrobené ze skla s nízkým rozptylem světla. Objektiv lze používat s filtry o průměru 86 mm.

 Zeiss Batis 40 mm F2 Close Focus  doplňuje produktovou linii objektivů Batis pro plnoformátové fotoaparáty s bajonetem Sony E, která tak nyní čítá 5 objektivů pokrývajících ohniskové vzdálenosti od 18 mm do 135 mm. Objektiv podporuje automatické ostření, není však stabilizovaný. 

Zeiss Batis 40 mm F2 Close Focus doplňuje produktovou linii objektivů Batis pro plnoformátové fotoaparáty s bajonetem Sony E, která tak nyní čítá 5 objektivů pokrývajících ohniskové vzdálenosti od 18 mm do 135 mm. Objektiv podporuje automatické ostření, není však stabilizovaný. 

Jako ostatní objektivy řady Batis je nová „čtyřicítka“ utěsněná proti nepříznivým klimatickým vlivům. Na tubusu se nachází OLED displej, na němž se zobrazuje aktuální vzdálenost zaostření. Novinka se začne prodávat v listopadu za 1 299 eur.

Jako ostatní objektivy řady Batis je nová „čtyřicítka“ utěsněná proti nepříznivým klimatickým vlivům. Na tubusu se nachází OLED displej, na němž se zobrazuje aktuální vzdálenost zaostření. Novinka se začne prodávat v listopadu za 1 299 eur.

 Tamron SP 15–30 mm F2,8 Di VC USD G2 . I novovaný objektiv druhé generace je vybaven duálním procesor – jeden navyšuje rychlost autofokusu, druhý pak výkon stabilizace VC (Vibration Compensation), která nyní nabídne účinnost 4,5 EV. Vylepšena byla i optická konstrukce objektivu: čočky jsou opatřeny novou antireflexní úpravou pro eliminaci odlesků a tzv. duchů, přední člen je chráněn fluorinovou úpravou proti ulpívání nečistot, zakomponován je též nový asférický člen.

Tamron SP 15–30 mm F2,8 Di VC USD G2. Inovovaný objektiv druhé generace je vybaven duálním procesor – jeden navyšuje rychlost autofokusu, druhý pak výkon stabilizace VC (Vibration Compensation), která nyní nabídne účinnost 4,5 EV. Vylepšena byla i optická konstrukce objektivu: čočky jsou opatřeny novou antireflexní úpravou pro eliminaci odlesků a tzv. duchů, přední člen je chráněn fluorinovou úpravou proti ulpívání nečistot, zakomponován je též nový asférický člen.

K dispozici bude verze s bajonetem Canon EF a Nikon F. Varianta pro Nikon, bez možnosti připevnění filtrů, je již v prodeji, objektiv s bajonetem pro Canon, s integrovaným slotem na filtry v zadní části tubusu, bude dostupný od poloviny října. Tubus zoomu je utěsněn proti vniknutí vody a prachu, pomocí gumového těsnění i v okolí bajonetu.

K dispozici bude verze s bajonetem Canon EF a Nikon F. Varianta pro Nikon, bez možnosti připevnění filtrů, je již v prodeji, objektiv s bajonetem pro Canon, s integrovaným slotem na filtry v zadní části tubusu, bude dostupný od poloviny října. Tubus zoomu je utěsněn proti vniknutí vody a prachu, pomocí gumového těsnění i v okolí bajonetu.

Irix představil kratší makroteleobjektiv s ohnisekm 150 mm, který je určen pro plnoformátové snímače a bude k dispozici s bajonety Nikon F, Canon EF a Pentax K.

Irix představil kratší makroteleobjektiv s ohnisekm 150 mm, který je určen pro plnoformátové snímače a bude k dispozici s bajonety Nikon F, Canon EF a Pentax K.

Podle výrobce by měl mít objektiv prakticky nulové zkreslení, a to díky optické konstrukci, která zahrnuje 12 čoček v 9 skupinách.

Podle výrobce by měl mít objektiv prakticky nulové zkreslení, a to díky optické konstrukci, která zahrnuje 12 čoček v 9 skupinách.

Ostřicí mechanismus je vnitřní, což znamená, že se při ostření nemění velikost objektivu. Sklo je navíc utěsněno proti vniknutí prachu a vlhkosti. Ostřicí prstenec je pogumovaný a jeho chod je možný v rozmezí 270°. K dispozici je také zámek ostření a objímka se stativovou patkou kompatibilní se systémem Arca Swiss. Cena ani dostupnost zatím nebyly oznámeny.

Ostřicí mechanismus je vnitřní, což znamená, že se při ostření nemění velikost objektivu. Sklo je navíc utěsněno proti vniknutí prachu a vlhkosti. Ostřicí prstenec je pogumovaný a jeho chod je možný v rozmezí 270°. K dispozici je také zámek ostření a objímka se stativovou patkou kompatibilní se systémem Arca Swiss. Cena ani dostupnost zatím nebyly oznámeny.

 Sigma 40 mm F1,4 DG HSM Art  je údajně vůbec nejostřejší pevný, vysoce světelný objektiv, který Sigma kdy vyrobila. Dokáže pokrýt plnoformátový snímač s rozlišením až 50 Mpx a měl by být dostatečný i pro 8K video. Tubus je utěsněný proti vniknutí prachu a vlhkost. K dispozici budou varianty pro Canon, Nikon, Sigmu a Sony E.
Vysoce světelná portrétní „padesátka“  Sigma 56 mm F1,4 DC DN Contemporary  je určena pro APS-C bezzrcadlovky s bajonetem Sony E (84 mm) a pro fotoaparáty formátu m4/3. Tomu je přizpůsobena konstrukce objektivu, která je lehká a kompaktní. Objektiv je plně kompatibilní s hybridním ostřením přístrojů značky Sony.
 Sigma 70–200 mm F2,8 DG OS HSM | Sport  je nová vlajková loď Sigmy mezi telezoomy s vysokou konstantní světelností, která by se měla stát přímým konkurentem teleobjektivů Nikonu a Canonu. Vnitřek tubusu, který je utěsněný proti vniknutí prachu a vody, je vyztužen speciální hořčíkovou konstrukcí, která je zároveň odolná i lehká. Přední čočka je navíc chráněna vrstvou odpuzující mastnotu a vodu.
 Sigma 60–600 mm F4,5–6,3 DG OS HSM | Sport.  10× zoom vyladěný pro sportovní fotografii pokryje širší záběry i miniaturní detaily. Tubus je vyroben z odolných materiálů a utěsněn proti vniknutí prachu a vody, přední člen je opatřen vrstvou odpuzující nečistoty. Objektiv je stabilizovaný s účinností 4 EV. Prodávat se začne na konci října ve variantách s bajonety Canon EF, Nikon F a Sigma SA.
21
Fotogalerie

Nadílka nových objektivů. Vybere si každý

Vedle výrobců fotoaparátů představily na letošní Photokině své novinky také společnosti zabývající se výhradně, nebo převážně produkcí objektivů. Nové přírůstky představily zavedené značky jako Sigma či Tamron, ale i méně známé společnosti…

​Sigma: pětice nových objektivů řady Global Vision

Sigma 28 mm F1,4 DG HSM Art. Nový širokoúhlý objektiv doplňující řadu Art byl navržen primárně pro plnoformátové fotoaparáty, použít ho samozřejmě lze i s menšími snímači. K dispozici bude s bajonety Canonu, Nikonu, Sigmy a Sony E. Tubus je voděodolný a přední čočka je potažena vrstvou odpuzující vodu a mastnotu. Výrobce slibuje téměř nulové zkreslení a minimální chromatickou aberaci.

sigma 28.jpg
 • clona: F1,4–F16, 9 lamel
 • optická konstrukce: 16 prvků v 12 skupinách (z toho 3 asférické, 2 FLD a 3 SLD čočky)
 • závit na filtr: 77 mm
 • min. zaostřovací vzdálenost: 28 cm
 • max. zvětšení: 1:5,4
 • délka/průměr: 107,7/82,8 mm
 • váha: není známa
 • cena: nebyla stanovena

Sigma 40 mm F1,4 DG HSM Art je údajně vůbec nejostřejší pevný, vysoce světelný objektiv, který Sigma kdy vyrobila. Dokáže pokrýt plnoformátový snímač s rozlišením až 50 Mpx a měl by být dostatečný i pro 8K video. Tubus je utěsněný proti vniknutí prachu a vlhkost. K dispozici budou varianty pro Canon, Nikon, Sigmu a Sony E.

sigma 40.jpg
 • clona: F1,4–F16, 9 lamel
 • optická konstrukce: 16 prvků v 12 skupinách (z toho 3 FLD a 3 SLD čočky)
 • závit na filtr: 82 mm
 • min. zaostřovací vzdálenost: 40 cm
 • max. zvětšení: 1:6,5
 • délka/průměr: 131/87,8 mm
 • váha: 1 200 g
 • cena: nebyla stanovena

Vysoce světelná portrétní „padesátka“ Sigma 56 mm F1,4 DC DN Contemporary je určena pro APS-C bezzrcadlovky s bajonetem Sony E (84 mm) a pro fotoaparáty formátu m4/3. Tomu je přizpůsobena konstrukce objektivu, která je lehká a kompaktní. Objektiv je plně kompatibilní s hybridním ostřením přístrojů značky Sony.

sigma 56 1,4.jpg
 • ekv. ohnisko: 84 mm (Sony E) / 112 mm (MTF)
 • clona: F1,4–F16, 9 lamel
 • optická konstrukce: 10 prvků v 6 skupinách
 • závit na filtr: 55 mm
 • min. zaostřovací vzdálenost: 50 cm
 • max. zvětšení: 1:7,4
 • délka/průměr: 59,5/66,5 mm
 • váha: 280 g
 • cena: nebyla stanovena

Sigma 70–200 mm F2,8 DG OS HSM | Sport je nová vlajková loď Sigmy mezi telezoomy s vysokou konstantní světelností, která by se měla stát přímým konkurentem teleobjektivů Nikonu a Canonu. Vnitřek tubusu, který je utěsněný proti vniknutí prachu a vody, je vyztužen speciální hořčíkovou konstrukcí, která je zároveň odolná i lehká. Přední čočka je navíc chráněna vrstvou odpuzující mastnotu a vodu.

sigma 70-200.jpg

Zakomponována je inteligentní optická stabilizace s akceleračním senzorem detekujícím třas ve všech směrech a nejnovějším algoritmem usnadňujícím panning. Optická soustava zahrnující deset nízkodisperzních členů slibuje vysoké rozlišení po celé ploše obrazu. Nechybí ani řada ovládací prvků, včetně programovatelného (přes USB Dock) AF tlačítka. Součástí kitu je odnímatelný držák s paticí standardu Arca-Swiss. Objektiv bude dodáván s bajonety Nikon F, Canon EF a Sigma SA.

 • clona: F2,8–F22, 9 lamel
 • optická konstrukce: 24 prvků v 22 skupinách (z toho 9 FLD a 1 SLD čočka)
 • závit na filtr: 82 mm
 • min. zaostřovací vzdálenost: 120 cm
 • max. zvětšení: 1:4,8
 • délka/průměr: 202,9/94,2 mm
 • váha: 1 805 g
 • cena: nebyla stanovena

Sigma 60–600 mm F4,5–6,3 DG OS HSM | Sport. 10× zoom vyladěný pro sportovní fotografii pokryje širší záběry i miniaturní detaily. Tubus je vyroben z odolných materiálů a utěsněn proti vniknutí prachu a vody, přední člen je opatřen vrstvou odpuzující nečistoty. Objektiv je stabilizovaný s účinností 4 EV. Prodávat se začne na konci října ve variantách s bajonety Canon EF, Nikon F a Sigma SA.

sigma 60-600.jpg
 • clona: F4,5–F16 F6,3–F32, 9 lamel
 • optická konstrukce: 25 prvků v 19 skupinách (z toho 3 FLD a 1 SLD čočka)
 • závit na filtr: 105 mm
 • min. zaostřovací vzdálenost: 60–260 cm
 • max. zvětšení: 1:3,3
 • délka/průměr: 268,9/120,4 mm
 • váha: 2 700 g
 • cena: 1 999 USD

Hasselblad: trojice objektivů pro X systém

Hasselblad představil tři objektivy určené pro středoformátovou bezzrcadlovku Hasselblad X1D-50c. XCD 80 mm F1,9 je vůbec nejsvětelnější objektiv této značky. Všechna skla mají integrovanou závěrku, která pracuje rychlostí 60 min až 1/2 000 s, se synchronizací blesku v celém rozsahu. Objektivy lze objednávat už nyní, zasílány budou v prosinci tohoto roku.

Hasselblad XCD 80 mm F1,9

 • ekv. ohnisko: 63 mm
 • clona: F1,9–F32
 • optická konstrukce: 14 prvků v 9 skupinách
 • závit na filtr: 77 mm
 • min. zaostřovací vzdálenost: 70 cm
 • max. zvětšení: 1:6,4
 • délka/průměr: 112/84 mm
 • váha: 1 044 g
 • cena: 3 990 eur
hassel_xcd-80.jpg

Hasselblad XCD 65 mm F2,8

 • ekv. ohnisko: 50 mm
 • clona: F2,8–F32
 • optická konstrukce: 10 prvků v 6 skupinách
 • závit na filtr: 67 mm
 • min. zaostřovací vzdálenost: 50 cm
 • max. zvětšení: 1:5,4
 • délka/průměr: 93/81 mm
 • váha: 727 g
 • cena: 2 990 eur
hassel_xcd-65-14-39-26-srgb_3000px.jpg

Hasselblad XCD 135 mm F2,8 

 • ekv. ohnisko: 105 mm (s 1,7× konvertorem 178 mm)
 • clona: F1,9–F32 (s konvertorem F4,8–F32)
 • optická konstrukce: 10 prvků v 6 skupinách
 • závit na filtr: 77 mm
 • min. zaostřovací vzdálenost: 100 cm (105 cm)
 • max. zvětšení: 1:5,8 (1:3,4)
 • délka/průměr: 149/81 mm (195/81 mm)
 • váha: 935 g (1 372 g)
 • cena: 3 390 eur (s 1,7× konvertorem 3 990 eur)
hassel_xcd-1351-7.jpg

Venus Optics: 12 objektivů Laowa

Na stánku čínského výrobce Venus Optics mohli návštěvníci letošní Photokiny spatřit hned 12 nových manuálních objektivů. Na stránky výrobce však novinky dosud přidány nebyly, proto se musíme spokojit s tiskovou zprávou a povšechným popisem jednotlivých produktů, které potěší zejména majitele fotoaparátů s bajonetem m4/3 a amatérské filmaře.

laowabis.jpg

V nabídce najdeme hned čtveřici video objektivů: Laowa 7,5 mm T2,1 Cine, Laowa 9 mm T2,9 Zero-D Cine, Laowa 12 mm T2,9 Zero-D Cine s pevnou ohniskovou vzdáleností a jeden profi zoom Laowa OOOM 25–100 mmT2,9 Cine Lightweight Zoom. Konstrukce všech „skel“ je přizpůsobena pro natáčení videa, ovládací prstence jsou vroubkované, standardizovaného průměru a s plynulým chodem z důvodu využití dalšího příslušenství. Zoom je navíc parfokální – při změně ohniska se nemění rovina zaostření.

laowa1.jpeg

Společnost Venus Optics pamatovala i na uživatele m4/3 systému a nabídla jim hned čtyři širokoúhlé objektivy, včetně jednoho rybího oka: Laowa 4 mm F2,8 Fisheye MFT, Laowa 9 mm F2,8 Zero-D MFT, Laowa 12 mm F1,8 MFT a Laowa 17 mm F1,8 MFT. Po přepočtu tyto objektivy pokrývají ohniska od 8 do 34 mm. Konstrukce novinek je velmi kompaktní – délka tubusu se ve všech případech pohybuje kolem 5 cm – a lehká – váha nepřekračuje hranici 200 g. Objektiv Laowa 9 mm F2,8 Zero-D je k dispozici také ve variantě pro drony s bajonetem DJI DL.

laowa fisheye.jpg

Další objektiv, Laowa 10–18 mm F4,5–5,6 FE Zoom, je určen pro plnoformátové bezzrcadlovky Sony. Dle výrobce je pro své kompaktní rozměry (délka méně než 10 cm) a nízkou váhu 500 gramů ideální pro cestovatele. Optická soustava sestává ze 14 členů v 10 skupinách, zahrnuty jsou 2 asférické prvky a 1 čočka s nízkou disperzí. V zadní části tubusu se nachází slot na 37mm filtry, použít lze i speciální držák na 100mm filtry. Objektiv dokáže ostřit od 15 cm.

laowa3.jpg

Na své si přijdou i majitelé plnoformátových zrcadlovek Canon (EF) a Nikon (F), pro něž Venus Optics připravil pevnou makro „stovku“ Laowa 100 mm F2,8 2X Ultra Macro APO s výborným zvětšením 2:1. Jedná se o apochromatický objektiv, tedy bez jakékoli chromatické aberace.

laowa 100.jpg

Poslední novinkou je objektiv určený pro středoformátové fotoaparáty Fujifilm GFX – Laowa 17 mm F4 GFX Zero-D. S ekvivalentním ohniskem 13 mm se tohoto času se jedná se o nejširokoúhlejší objektiv pro bajonet G. Optická konstrukce zahrnuje 21 členů ve 14 skupinách, toho 2 čočky jsou asférické a 3 prvky vyrobené ze skla s nízkým rozptylem světla. Objektiv lze používat s filtry o průměru 86 mm.

laowa-17mm-f4.jpg

Dvě novinky od Zeisse a Tamronu 

Zeiss Batis 40 mm F2 Close Focus doplňuje produktovou linii objektivů Batis pro plnoformátové fotoaparáty s bajonetem Sony E, která tak nyní čítá 5 objektivů pokrývajících ohniskové vzdálenosti od 18 mm do 135 mm. Objektiv podporuje automatické ostření, není však stabilizovaný. Jako ostatní objektivy řady Batis je nová „čtyřicítka“ utěsněná proti nepříznivým klimatickým vlivům. Na tubusu se nachází OLED displej, na němž se zobrazuje aktuální vzdálenost zaostření. Novinka se začne prodávat v listopadu za 1 299 eur.

zeiss-batis-240cf-product-03.jpgzeiss-batis-240cf-product-02.jpg
 • clona: F2–F22
 • optická konstrukce: 9 prvků v 8 skupinách (3 asférické čočky,3 prvků s nízkou disperzí)
 • závit na filtr: 67 mm
 • min. zaostřovací vzdálenost: 24 cm
 • max. zvětšení: 1:3,3
 • délka/průměr: 93/91 mm
 • váha: 361 g

Tamron SP 15–30 mm F2,8 Di VC USD G2. Inovovaný objektiv druhé generace je vybaven duálním procesor – jeden navyšuje rychlost autofokusu, druhý pak výkon stabilizace VC (Vibration Compensation), která nyní nabídne účinnost 4,5 EV. Vylepšena byla i optická konstrukce objektivu: čočky jsou opatřeny novou antireflexní úpravou pro eliminaci odlesků a tzv. duchů, přední člen je chráněn fluorinovou úpravou proti ulpívání nečistot, zakomponován je též nový asférický člen. K dispozici bude verze s bajonetem Canon EF a Nikon F. Varianta pro Nikon, bez možnosti připevnění filtrů, je již v prodeji, objektiv s bajonetem pro Canon, s integrovaným slotem na filtry v zadní části tubusu, bude dostupný od poloviny října. Tubus zoomu je utěsněn proti vniknutí vody a prachu, pomocí gumového těsnění i v okolí bajonetu.

tamron 2.jpgtamron.jpg
 • clona: F2,8–F22, 9 lamel
 • optická konstrukce: 18 prvků v 13 skupinách (3 asférické čočky,3 prvků s nízkou disperzí)
 • závit na filtr: 67 mm
 • min. zaostřovací vzdálenost: 28 cm (v celém ohniskovém rozsahu)
 • max. zvětšení: 1:5
 • délka/průměr: 145/98,4 mm (Canon), 142,5/98,4 mm (Nikon)
 • váha: 1 110 g (Canon), 1 100 g (Nikon)

Irix 150 mm F2,8 Macro 

Irix představil kratší makroteleobjektiv s ohnisekm 150 mm, který je určen pro plnoformátové snímače a bude k dispozici s bajonety Nikon F, Canon EF a Pentax K. Podle výrobce by měl mít objektiv prakticky nulové zkreslení, a to díky optické konstrukci, která zahrnuje 12 čoček v 9 skupinách.

IRIX_150mm_Macro_4.jpegIRIX_150mm_Macro_6.jpegIRIX_150mm_Macro_2.jpeg

Ostřicí mechanismus je vnitřní, což znamená, že se při ostření nemění velikost objektivu. Sklo je navíc utěsněno proti vniknutí prachu a vlhkosti. Ostřicí prstenec je pogumovaný a jeho chod je možný v rozmezí 270°. K dispozici je také zámek ostření a objímka se stativovou patkou kompatibilní se systémem Arca Swiss. Cena ani dostupnost zatím nebyly oznámeny.

 • clona: F2,8–F32, 11 lamel
 • optická konstrukce: 12 prvků v 9 skupinách
 • závit na filtr: 77 mm
 • min. zaostřovací vzdálenost: 24,5 cm
 • max. zvětšení: 1:1
 • délka/průměr: 135/87 mm
 • váha: 840 g

Určitě si přečtěte

Články odjinud