69
Fotogalerie

Na výsluní: Panasonic Lumix DMC-LX3 (test)

Milovníci inteligentních kapesních digitálů by měli zpozornět, řeč bude o Lumixu DMC-LX3 z dílny Panasoniku.

V pořadí třetí generaci digitálů řady LX zastupuje model s označením LX3. Výrobce své potenciální zákazníky trochu napínal, neboť si na tento produkt museli docela počkat. Oproti předchůdci, Lumixu LX2, který již před dvěma lety dostal do vínku špičkové technologie, se nejmladší sourozenec posunul ještě o krok dál. A to nejen co se výborných optických vlastností týče (objektiv je zcela nový, s počátečním ultraširokým ohniskem 24 mm), ale vyspěl také z konstrukčního hlediska, a je obohacen o další spektrum funkcí.

P01.jpg P02.jpg
max. velikost | max. velikost

Na první pohled není Lumix LX3 příliš odlišný od předchůdců, a to je v jeho případě velice dobře. Kovem opláštěný digitál – který je k dostání v černém nebo stříbrném kabátě – zůstal příjemně malý, při váze 264 gramů. Rozmístění jeho ovládacích prvků bylo již u starších modelů vyhovující, bylo by tedy regresivní, kdyby s ním výrobce nějak „zamíchal“.

P05.jpg P06.jpg
max. velikost | max. velikost

Základní technické parametry

  • snímací prvek: CCD 1/1,63", 10 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 3 648 × 2 736 bodů
  • optický stabilizátor: ano
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC
  • objektiv: 24–60 mm, F2–2,8
  • LCD displej: úhlopříčka 76 mm, 460 400 obrazových bodů
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
  • záznamový formát: JPEG, RAW
  • rozměry a hmotnost: 108,7 × 59,7 × 27,1 mm, 264 gramů
  • výrobcem doporučená cena: 12 995 Kč
  • cena na internetu: 11 000 Kč

Nová je především podpora pro lepší uchopení digitálu, a to v podobě příjemného pogumovaného výstupku, který nahradil předchozí minizarážku.

A co je tedy supernovinka? Zatímco u předchozích modelů LX1 a LX2 jsme podrobili ostré kritice absenci sáněk, nyní tento nadstandard výrobce „el iks trojce“ konečně dopřává. Také díky tomuto konstrukčnímu vylepšení řadíme novinku do třídy poloprofesionálních kompaktů.

P12.jpg
max. velikost

Kromě klasického externího blesku (připomeňme, že vestavěný blesk je nutné aktivovat ručně samostatným tlačítkem) je k tomuto modelu k dispozici také nasazovací optický hledáček – tedy podobně jako například u Ricohu Caplio GX100. Podotkněme však, že optický hledáček je monofokální, využít jej lze tedy pouze s nejširším ohniskem 24 mm.

Charakteristickým znakem je již od počátku této řady umístění ovládacích prvků také na obrubu objektivu. I nyní tedy najdete na její horní části přepínač pro jednotlivé poměry stran (4:3, 3:2, 16:9) a na boční straně tubusu pak nastavujete způsob zaostřování (AF, MF a režim makro). Hovoříme-li o autofokusu, prozradím již na tomto místě, že je velice spolehlivý, a to i ve zhoršených světelných podmínkách, malé výtce se však přece jen nevyhneme: mohl by totiž být malinko rychlejší.

P09.jpg P10.jpg
max. velikost | max. velikost

Jestliže jste se u předchůdců těšili z výborně aretovaného joysticku Q.Menu na zadní stěně, pak věřte, že je i nyní k dispozici. Jeho stisknutím aktivujete rychlou nabídku z menu, a současně pracuje jako navigátor. Škoda, že stejně dobrou aretací není obdařen také horní kruhový volič s nabídkou expozičních módů – u testovaného vzorku se mi nejednou stalo, že se při nošení v kapse samovolně pootočil. Doporučuji tedy, abyste si nastavení požadovaného režimu vždy před fotografováním překontrolovali.

P03.jpg P04.jpg
max. velikost | max. velikost

Máte-li chuť na vlastní volbu, pak je právě pro vás určené tlačítko Fn na čtyřsměrném voliči (šipka dolů) – k němu totiž můžete přiřadit vámi zvolenou funkci. Jestliže rádi pracujete s určitým nastavením, pak jsou pro vás vhodnou volbou uživatelské režimy C1 a C2 na kruhovém ovladači – a netřeba si zastírat, že tím bude vaše práce pohotovější.

„Volnou ruku“ můžete mít také při používání speciálního nového tlačítka Focus, kterým nastavujete požadovanou zaostřovací oblast – na výběr je buď vlastní zaostřovací bod po celé ploše displeje, nebo sdružené zaostřovací body v horizontální i vertikální rovině. Pro úplnost doplním, že další novinkou je na zadní stěně přepínač pro režim snímání/prohlížení.

P07.jpg P08.jpg
max. velikost | max. velikost

O nadstandardní výbavě v podobě externího blesku nebo nasazovacího hledáčku jsme hovořili výše, jmenujme tedy ještě další volitelné příslušenství. Po odšroubování ochranné krytky můžete na objektiv Lumixu LX3 nasadit redukční tubus na filtry a sluneční clonu. Výrobce nabízí také extrémně širokoúhlou předsádku, která rozšíří ohniskovou vzdálenost až na 18 mm. Dále si můžete přikoupit speciální kožené pouzdro v retrostylu.

P11.jpg
max. velikost

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Panasonic Lumix LX3 „vyfasoval“ oproti předchozím osmi hned 10 milionů buněk na snímači o úhlopříčce 1/1,63", což ale hodnotíme velice pozitivně – v tomto směru se tedy výrobce drží raději při zemi (konkurenční Canon PowerShot G10 má téměř 15 megapixelů). V úvodní kapitole jsme se zmínili, že model je obdařen zbrusu novým objektivem, jehož vlastnosti bude jistě řada čtenářů považovat za poněkud zvláštní.

Objektiv Leica má totiž docela netradiční, jen 2,5× zoom, jeho ohnisková vzdálenost začíná na ultraširokých 24 mm a končí na 60 mm. Tato inovace je docela sporná – drtivá většina běžných uživatelů totiž prahne po zoomování, na druhou stranu tento přístroj je primárně určen pro náročnější fotografy. Pravdou však je, že koncová hodnota 60 mm nedosahuje ani na příslovečné portrétní ohnisko. Nebylo by rozumnější integrovat objektiv dosahující minimálně na 85 mm?

M01.jpg M02.jpg M03.jpg 
Různé možnosti nastavení na displeji při prohlížení snímků

Zohlednit však musíme ještě jeden aspekt, a to ten, že ústupek oblíbenému „přibližování“ je kompromisem ve prospěch zachování výborné obrazové kvality v celém rozsahu optiky a také vynikající světelnosti F2–2,8. Podrobné hodnocení obrazové kvality si přečtěte v následující kapitole.

Jakkoli jsme vždy hodnotili modelovou řadu LX jako perfektně funkčně vybavenou, musíme konstatovat, že Lumix LX3 funkcemi přímo přetéká – a to samozřejmě pod vlivem nových technologií (dvouletý rozdíl mezi LX2 a LX3 je zde opravdu znát). Jako nové uveďme funkce Inteligentní automatika, Inteligentní ISO, Inteligentní AF pohybu a Detekce obličeje.

Za zmínku určitě stojí dva režimy My Film, kde můžete uživatelsky regulovat ostrost, kontrast, saturaci i redukci šumu. Jako dnes již každý digitál tohoto výrobce využívá také LX3 pro kontrolu expozice reálný a náhledový histogram, za zmínku však stojí jedna anomálie: přepálená místa totiž model indikuje jen v review ihned po vyfotografování, poté se jich již nedopátráte. U následovníků by nebylo marné tento nedůmysl odstranit a zároveň rozšířit možnosti o náhled podexponovaných oblastí.

menu_M04_M13.gif
Menu v režimu Prohlížení

V souvislosti s boomem lepších videí ve fotoaparátech umí také Lumix LX3 natáčet při zapnutém širokoúhlém poměru stran 16:9 ozvučený obrazový záznam ve vysokém rozlišení 1 280 × 720 pixelů při 24 sn./s, tedy v HD kvalitě, i když bez stereozvuku. Zoomování při natáčení videosekvencí je však zapovězeno.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Nový objektiv Lumixe LX3 považujeme za velmi vydařený, není mu téměř co vytknout. V naší testovací laboratoři jsme neshledali ani známky po přílišném sférickém zkreslení, ani po vinětaci. Pochvalou budiž vynikající kresba už při plně odcloněné optice. Ostrost je výborná, přenos kontrastu nadstandardní a chromatická vada se vyskytuje pouze výjimečně, a ještě v zanedbatelné míře.

vinetace_LX3.png
max. velikost
Graf vinětace

Tak jako u podobně vyspělých kompaktů z dílen konkurence, také s Panasonikem LX3 lze nastavit různé stupně redukce šumu. A nutno podotknout, že – jak ukázaly naše testy – i výsledky jsou takřka totožné: do citlivosti ISO 400 jsou snímky téměř bez výjimky použitelné, hodnota ISO 800 je již na hraně akceptovatelnosti. Co se citlivosti týče, u LX3 vyrostala ruku v ruce s trendem nových digitálů horní hranice citlivosti v plném rozlišení až na ISO 3 200 – věřte, že takto pořízené snímky již vzhledem k poškození velkou mírou šumu oproti využitelnému signálu nejsou pro větší tisky vhodné.

S01.jpg S02.jpg S03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
S04.jpg S05.jpg S06.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
S07.jpg
max. velikost
Standardní scéna
D12.jpg D13.jpg D14.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Zleva ISO 400, 800, 1600

U Lumixe LX3 musíme konstatovat, že procesor Venus Engine IV přistupuje ke každé snímané scéně zcela individuálně. Vzhledem k tomuto faktu se v kapitole Demosnímky můžete sami přesvědčit o mírně kolísavých výsledcích obrazové kvality.

Mnohokrát se mi podařilo vyfotografovat brilantní snímek na ISO 80, a poté jsem se v jiných světelných podmínkách potýkala se zašuměnou fotografií. Jako jistou záchranu tak doporučuji surový formát RAW, který lze u Lumixe LX3 ukládat současně s JPEGem. Pro zpracování RAWu najdete k fotoaparátu přibalený program SILKYPIX Developer Studio 3.0, ve kterém lze samozřejmě míru odšumování uživatelsky nastavit.

sum1_LX3.png sum2_LX3.png
max. velikost | max. velikost
sum3_LX3.png
max. velikost

V následujících ukázkách si můžete prohlédnout snímky, které byly vyfotografovány do formátu RAW a následně „vyvolány“.

RAW01.jpg RAW02.jpg RAW03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
RAW04.jpg RAW05.jpg RAW06.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
RAW07.jpg RAW08.jpg
max. velikost | max. velikost

Mezi kompakty je u modelu LX3 také výjimečně široce „rozkročená“ senzitometrická charakteristika, jejíž rozsah je srovnatelný s běžnou digitální zrcadlovkou (všimněte si, že konkurenční Canon PowerShot G10, jehož recenzi si můžete přečíst zde, má totožný dynamický rozsah).

senzita_LX3.png 
Graf senzitometrie

Naměřili jsme

Jak si můžete prohlédnout v níže uvedené tabulce, v rychlostních testech Lumix LX3 nijak nevybočuje ze standardních hodnot pro třídu poloprofi digitálů. V některých parametrech by se však mohl vylepšit – například možnost pořízení prvního snímku v čase téměř 3 vteřiny není nijak oslňující.

Panasonic Lumix LX3 
první snímek2,9 s
snímek bez namáčknutí0,5 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání – připravenost k dalšímu snímku1,29 s
rychlost sériového snímání2,8 sn./s
max. počet snímků v sérii4
měřeno s paměťovou kartouPanasonic SDHC 8 GB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

RAW09.jpg RAW10.jpg
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazce - ohnisko 24 mm, zleva clona F2 a F2,8, ISO 80, formát RAW
D01.jpg
max. velikost
Testovací obrazec - ohnisko 24 mm, F4, ISO 80, formát JPEG
RAW11.jpg 
Testovací obrazce - ohnisko 60 mm, zleva F2,8 a F4, ISO 80, formát RAW
D02.jpg
max. velikost
Testovací obrazec - ohnisko 60 mm, F5,6, ISO 80, formát JPEG
D03.jpg D04.jpg
max. velikost | max. velikost
Zoom – nejkratší a nejdelší ohnisková vzdálenost
D05.jpg D06.jpg D07.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny – exteriér bez blesku, s bleskem a interiér s bleskem
D08.jpg
max. velikost
Makro exaktní
D09.jpg D10.jpg D11.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Makro reálné

Další demosmínky

D15.jpg D16.jpg
max. velikost | max. velikost
D17.jpg D18.jpg
max. velikost | max. velikost
D19.jpg D20.jpg
max. velikost | max. velikost
D21.jpg D22.jpg
max. velikost | max. velikost
D23.jpg D24.jpg
max. velikost | max. velikost
D25.jpg D26.jpg
max. velikost | max. velikost
D27.jpg D28.jpg
max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Panasonic Lumix DMC-LX3 je jakožto digitál poloprofi třídy určen pokročilým uživatelům. Ne že by si s ním laik neporadil – ostatně od toho je také na kruhovém voliči automatický program (Inteligentní automatika) – ale zřejmě by nevyužil veškerý jeho potenciál.

Pýchou fotoaparátu je – tedy kromě perfektně ergonomicky zvládnutého kapesního provedení a nezvykle pestré funkční výbavy – také vynikající optická soustava. Objektiv s výbornou světelností a kresbou netrpí ani chromatickou vadou, ani vinětací. Otázkou však zůstává, do jaké míry uživatelé zaplesají nad malým rozsahem ohniskových vzdáleností.

Přestože je Lumix LX3 tak trochu nevyzpytatelný co se odstraňování šumu týče, možná se zanedlouho dočkáme vylepšení prostřednictvím aktualizace firmwaru. Do té doby se však plně můžete spolehnout na snímky pořízené do formátu RAW.

Přestože starší sourozenci řady LX měly nastaveny cenovou laťku velice vysoko, nejčerstvější model seženete i za 11 tisíc korun, což je za digitál této třídy velice přijatelná suma (i když ceny amatérských zrcadlovek již také hluboce klesly). Nepřeháníme, jestliže tvrdíme, že Lumix LX3 patří ke špičce, tedy mezi nejlepší kompakty současnosti. Nároční uživatelé tak mohou mít dobrého parťáka ke své zrcadlovce.

Plusy:

  • vynikající optika
  • barevné podání
  • široké spektrum uživatelského nastavení
  • 3" displej s vysokým rozlišením
  • sáňky na externí blesk a optický hledáček

Minusy:

  • malý rozsah zoomu
  • odšumovací algoritmus

Zdroj:

Cena:

  • výrobcem doporučená 12 995 Kč vč. DPH

Panasonic dmc-LX3.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud