Na velikosti záleží! Crop Factor Calculator vypočte, jaký má velikost snímače vliv na úhel záběru a hloubku ostrosti

Na velikosti záleží! Crop Factor Calculator vypočte, jaký má velikost snímače vliv na úhel záběru a hloubku ostrosti

O tzv. crop faktoru byly napsány hory článků, které však v řadě případů spíše než k ozřejmění termínu vedly k jeho zamlžení a znejasnění. Lépe než odborná pojednání otázky kolem crop faktoru ozřejmí praktická ukázka, např. aplikace, která umí simulovat vzájemnou souvislost mezi snímačem fotoaparátu a použitým objektivem.

Podobných programů najdeme na webu také dostatek, ne všechny jsou však natolik názorné a komplexní jako Crop Factor Calculator od filmaře Daniela Scotta Murphyho.

crop.jpg

Ohnisková vzdálenost i světelnost objektivu je tradičně udávána s hodnotami odpovídajícími použití s fotografickým přístrojem osazeným plnoformátovým snímačem (24 × 36 mm). Pokud však vlastníme fotoaparát se snímačem menším, je nezbytné udané parametry objektivu násobit tzv. crop faktorem – koeficientem, který udává o kolik je např. čip formátu APS-C nebo 4/3" menší než čip velikosti full-frame. Tímto výpočtem zjistíme tzv. efektivní (ale též přepočtenou, ekvivalentní) ohniskovou vzdálenost a světelnost objektivu.

crop1.jpg

Aplikace Scotta Murphyho je primárně určena filmařům, kteří chtějí rychle zjistit, jak bude záběr vypadat v různých kombinacích objektivů a typů snímačů, kalkulačka dokonce dokáže vzít v úvahu i využití konvertorů speed booster. Vstupní data pro následný výpočet zahrnují objektivy pro full-frame, Super 35 a APS-C s ohnisky od 12 do 200 mm a světelností od F0,95 po F6 a hned deset velikostí snímačů, od Super 16 přes 4/3", APS-C až po full-frame. Užitečnou pomůckou je zcela jistě vizuální srovnání vlivu velikosti senzoru na výsledný záběr.

Crop Factor Calculator si můžete sami vyzkoušet na výše uvedeném odkazu a popřípadě autorovi na jeho projekt přispět. Volně k dispozici jsou i data, s nimiž Murphy při tvorbě algoritmu pracoval.

Určitě si přečtěte

Články odjinud