Na Vánoce dlouhý noce a taky objektivy

14. prosince 2007
TWEET SDÍLET
Digtiál s velkým rozsahem zoomu je univerzálním fotoaparátem, ale který je ten nejlepší.

Další díl předvánoční série o výběru vhodných digitálů bude zaměřen na výběr vhodného EVF digitálu, či chcete-li ultrazoomu. V prvních částech jsme se věnovali rozdělení typů digitálů podle jejich vybavení a konstrukce. Detailnější návod, včetně informací o důležitých parametech pak následoval o něco později. Minule jsme vám spolu s redaktory DIGIfota radili jaký koupit kompakt.

Kategorie fotoaparátů s elektronickým hledáčkem prošla poměrně výraznou obměnou. Ještě před několika lety jsme se mohli s této skupině fotoaparátů setkat s modely, které byly na pomezí digitální zrcadlovky a pokročilého kompaktu. Jediným rozdílem byla absence sklopného zrcátka a objektiv bez možnosti výměny. Pravděpodobně vrcholem tohoto konceptu byl digitál Sony Cyber-shot DSC-R1. Se zastavením jeho výroby ustal i další vývoj v tomto směru jak u Sony, tak u ostatních výrobců a nadějná větev fotoaparátů se na trhu neobjevuje.

Co je EVF digitál?

Označení EVF pochází z anglického spojení Electric Viewfinder – elektronický hledáček, které přesně vystihuje konstrukční specifikum této skupiny fotoaparátů. U kompaktních digitálů je možné komponovat obraz na displeji, případně v průhledovém optickém hledáčku, rozdíl mezi těmito pohledy je však tím větší, čím širší ohnisko používáme. U digitálních zrcadlovek se naopak kompnuje scéna v hledáčku, do kterého se přenáší obraz přes objektiv a samotné tělo přístroje – to co vidíte v hledáčku zrcadlovky se objeví i na výsledném snímku.

U digitálů s elektronickým hledáčkem najdete v hledáčku miniaturní displej, který obvykle zobrazuje to stejné, co velký zadní displej. Výhodou konstrukce je možnost kompozice v hledáčku při zachování tichého chodu (zrcátko přeci jen hluk udělá). Nevýhodouje naopak hrubší, menší a především „elektronický“ obraz v hledáčku, který mívá mírné zpoždění oproti reálnému pohybu fotoaparátu vůči objektu.

Postupem času vykrystalizovala skupina EVF digitálů ve skupinu fotoaparátů jejichž hlavním znakem je velký rozsah optického zoomu. V současné době je tedy pojem ultrazoom a EVF digitál totožný a na trhu digitálních fotoaparátů již nenajdete jiný EVF fotoaparát než ultrazoom. Naopak toto tvrzení neplatí stoprocentně, jsou zde i výjimky, které nemají hledáček vůbec.

Zmíněné výjimky bez hledáčku jsou na současném trhu tři, respektive čtyři – Canon PowerShot SX100 IS, Panasonic Lumix DMC-TZ2 a Lumix DMC-TZ3 a Sony Cyber-shot DSC-H3. Pokud byste se rozhodovali pro jeden z modelů v této trojici, záleží z velké části na vašich osobních preferencích. 


Výběr digitálních fotoaparátů, které v článku doporučujeme je čistě subjektivní. Ne každému musí tyto modely vyhovovat, jejich výběr se řídil našimi zkušenostmi s přihlédnutím k jejich pořizovací ceně a výsledné obrazové kvalitě.


PowerShot SX100 IS nabídne desetinásobný optický zoom i pokročilé expoziční režimy. Lumix DMC-TZ2 a TZ3 jsou sice plnými automaty, nabídnou však velmi praktické ohnisko 28 mm s desetinásobným zoomem a kapesními rozměry. Cyber-shot DSC-H3 pak stojí někde na pomezí těchto modelů, pokročilé expoziční režimy nejsou zcela pokročilé a desetinásobný zoom má nezajímavý rozsah 38–380 mm.

Po stránce obrazocé kvality bych však jednoznačně doporučoval Panasonic Lumic DMC-TZ3, který mimo jiné doporučuje i redakce DIGIfota v přehledu Top výrobků roku 2007.

Klepněte pro větší obrázek
Panasonic Lumix DMC-TZ3


Klepněte pro větší obrázekTomáš Hlivaredaktor časopisu DIGIfoto

Kategorie ultrazoomových  fotoaparátů mě od samého „vzniku“ nechává naprosto chladným. Jednak superdlouhá ohniska nevyužívám a jednak ve fotografii nerad nacházím kompromisy. Buď využiji fotoaparát, který díky svým rozměrům mohu mít pohodlně v kapse i za jízdy na kole a můžu od něj čekat určitou pohotovost s přijatelnou obrazovou kvalitou (tedy kvalitní kompakt), nebo „tahám“ brašnu se zrcadlovkou, od které si slibuji naopak kvalitu výtečnou. Ultrazoom s přijatelnou obrazovou kvalitou, který nedám do kapsy, tak nemá z mého pohledu žádného využití.

Deset, dvanáct nebo osmnáct?

Funkční výbava a konstrukce všech ultrazoomů je prakticky stejná, hlavní rozdíly jsou v rozlišení snímače, v jeho velikosti a především v rozsahu a světelnosti použitých objektivů. Téměř všechny ultrazoomy jsou vybaveny mechanickou stabilizací obrazu, tu oceníte především při používání dlouhých ohnisek.

Jelikož jsou ultrazoomy řazeny mezi pokročilé digitální fotoaparáty, najdete u všech možnost manuálního nastavení expozice a prioritu clony a času. Některé modely nabídnou možnost snímání do RAWu, jiné zase výklopný displej. U vyšší třídy ultrazoomů najdete manuální ovládání zoomu, které je nejen rychlejší než u elektronické verze, ale především šetří energii akumulátoru.


Klepněte pro větší obrázekPetr Vozák
redaktor časopisu DIGIfoto

Jako ideální přístroj se mi jeví Fujifilm FinePix S6500fd. Mírně starší model s rozlišením pouhých 6Mpx – ale víc snad není potřeba. Objektiv je dostatečně ostrý, začíná na příjemně širokém ohnisku 28 mm. Fotografie si zachovávají dobrou kvalitu i při nastavení vyšší citlivosti – ISO 800 je velmi dobře použitelné. Dá se koupit za méně než 8 000 Kč.

Pokud jste se již pevně rozhodli, že chcete koupit ultrazoom, rozmyslete si také, které parametry jsou pro vás důležité. Osobně preferuji široké počáteční ohnisko v kombinaci s příležitostným snímáním do RAWu. Ze současné nabídky digitálů bych proto volil Fujifilm FinePix S6500fd, který má optický zoom s rozsahem ohnisek 28–300 mm.

Klepněte pro větší obrázek
Fujifilm FinePix S6500fd

Jeho velkou výhodou je pak asi největší snímač mezi ultrazoomy při velikosti 1/1,7" má rozlišení 6,3 Mpx. Ruku v ruce s velikostí a rozlišením snímače jde minimální hladina šumu i při vyšších citlivostech, praktický je i RAW formát. Vzhledem k současné internetové ceně fotoaparátu – od 7 600 Kč vč. DPH – je to velmi výhodná koupě.

Pokud by vám nestačilo šestimegové rozlišení snímače, může být alternativou již pátá generace ultrazoomu Panasonic řady FZ. Model Lumix FZ50 má rozlišení 10 Mpx, optiku značky Leica s 12× zoomem s rozsahem 35–420 mm.

Klepněte pro větší obrázek
Panasonic Lumix DMC-FZ50

V případě, že je pro vás důležitý především celkový rozsah optického zoomu, pravděpodobně se rozhlížíte ve vodách fotoaparátů s osmnáctinásobným optickým zoomem. Prvotinou mezi digitály byl v tomto směru Olympus SP-550 UZ nebo Olympus SP-560 UZ, první byl představen na jaře letošního roku druhý pak o něco později. Prakticky jediným rozdílem mezi nimi je rozlišení snímače.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Fujifilm FinePix S8000fd, Panasonic Lumix FZ18, Olympus SP-560 UZ

Přímou konkurencí obou digitálů je Panasonic Lumix FZ18 a Fujifilm FinePix S8000fd. Detailní srovnávací test všech tří modelů najdete v časopise DIGIfoto 11–12/2007. A kdo se stal vítězem? To vám prozradí šéfredaktor časopisu DIGIfoto Petr Lindner.


Klepněte pro větší obrázekPetr Lindner
šéfredaktor časopisu DIGIfoto

Nepsaným králem tzv. ultrazoomů je Panasonic a do jeho dílny bych se nebál sáhnout ani po nejvyšším modelu Lumix DMC-FZ18. I přes téměř neuvěřitelný osmnáctinásobný rozsah ohnisek si udržuje solidní obrazovou kvalitu, byť poblíž nejdelšího konce optiky už na limity – zejména co se týká přenosu kontrastu – viditelně narazíte. Přesto však jde o vyspělý přístroj své kategorie, se kterým jeho majitel nadělá mnoho „parády“.

Příští část našeho miniseriálu již bude poslední a podíváme se na kategorii digitálních zrcadlovek.

Témata článku: Příslušenství, Technika, Technologie


Apple Siri slaví 10 let. Hlasová asistentka nastartovala změnu, která trvá dodnes

Apple Siri slaví 10 let. Hlasová asistentka nastartovala změnu, která trvá dodnes

** Hlasová asistentka Siri je tu s námi již 10 let ** Ukázala možnou budoucnost, ale stále má své limity ** Stále se ale zlepšuje, jen bychom si už zasloužili i podporu češtiny

Martin Miksa
Google AssistantSiriiPhone
Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

** . Společnost General Dynamics Land Systems předvedla maketu svého nového robotického vozidla TRX ** To představuje unikátní mobilní systém pro 50 sebevražedných dronů Switchblade ** Vozidlo TRX je v této verzi rovněž vybaveno kvadrikoptérou

Stanislav Mihulka
VojenstvíDronyRoboti
Nejnovější expedice v No Man

Nejnovější expedice v No Man's Sky vás uvězní na písečné planetě

No Man's Sky přidává další obsah a další poutavé dobrodružství.

Michal Maliarov
No Man's SkyVideo
Sci-fi epos Starfield přibližuje v novém videu nebezpečnou zónu Settled Systems

Sci-fi epos Starfield přibližuje v novém videu nebezpečnou zónu Settled Systems

Galaxie vám bude otevřená, ale rozhodně nebude bezpečná.

Michal Maliarov
StarfieldVideo
Recenze barevné multifunkční inkoustové tiskárny Epson Ecotank L8160. Fotky za haléře

Recenze barevné multifunkční inkoustové tiskárny Epson Ecotank L8160. Fotky za haléře

Pokud si rádi tisknete rodinné fotografie z pohodlí domova, zbystřete: Epson nabízí inkoustovou tiskárnu s více barvami a velkými zásobníky.

Adam Vágner
EpsonTiskárnyTesty