Na světě je nová bezdrátová kamera tak malá, že ji lze uchytit i na brouky

Na světě je nová bezdrátová kamera tak malá, že ji lze uchytit i na brouky

Vědci z washingtonské university vyvinuli skutečně tak malou kameru, která může být připevněna i na brouka. Díky tomu nabídne zcela nový pohled na svět. Tato lehká bezdrátová kamera může streamovat video do propojeného smartphonu rychlostí 1 až 5 snímků za sekundu a dokonce se může otáčet až o 60 stupňů.

Kamera zaznamenává černobílé obrazy a lze ji použít i za velmi slabého světla. Její velikost samozřejmě limituje i kvalitu obrazu, protože nabízí jen monochromatický výstup s rozlišením 160 × 120 pixelů. Zařízení komunikuje se smartphonem skrze technologii Bluetooth, a to až na vzdálenost 120 metrů. Pohled z první osoby brouka tak umožní vědcům lépe porozumět tomu, jak reagují na různé podněty a jak dokáží existovat ve svém přirozeném prostředí.

brouci 1.jpg
Na první pohled to tak vypadat rozhodně nemusí, na ten druhý se ale jedná o skutečný technický pokrok.

Vyjma samotného sledování záběrů mohou vědci také dálkově ovládat mechanické rameno připojené k fotoaparátu. I když to tak nemusí vypadat, tato kamera je obrovský technický pokrok. Celý kamerový systém, včetně držáku, ramene a nezbytných elektronických součástí, totiž váží pouhých 250 miligramů, což je zhruba polovina hmotnosti, kterou mohou brouci přirozeně nosit. Zařízení je samozřejmě navrženo tak, aby nijak neomezovalo pohyblivost brouků ani jim nijak neubližovalo. 

Určitě si přečtěte

Články odjinud