Na skůtru po pestrobarevné Lefkádě

29. listopadu 2008
TWEET SDÍLET
Když se na zářících plážích řeckého ostrova Lefkada na chvíli zasníte, připadáte si jako v ráji kdesi v Karibiku.

Malému ostrovu v Jónském moři se i v době masové turistiky daří chránit si svoji krásu a pestrou nabídku zážitků. Stejně jako sem slavný řecký rejdař Aristotelis Onassis kdysi vozil Jackie Kennedyovou nebo Marii Callasovou, jezdí sem dnes tisíce obyčejných turistů prožít tak trochu neobyčejnou dovolenou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Lefkada někdy nepůsobí příliš „řecky“, a na rozdíl od jiných ostrovů také nemá žádné architektonické památky, ačkoliv se malé archeologické muzeum v Lefkasu snaží každého přesvědčit o opaku. Bohatství je v něčem jiném. V krásné přírodě, milých lidech, tavernách s kalamáry obalenými slaninou, číšnících, kteří vám v mžiku připraví báječné frappé a především moři neskutečné azurové barvy a plážích, o nichž se říká, že patří mezi nejkrásnější ve Středomoří.

Dovolená tady, uprostřed Jónského moře, v žádném případě nebude obyčejným a nudným lenošením, ale spíše dobrodružným poznáváním. Na Lefkadě nečekejte žádné hotely s bazénem, osušku a přidělené lehátko na hotelové pláži. Místo toho tady do ruky dostanete mapu a klíčky od skůtru. Hemžení malých motorek s dvěma pasažéry v plavkách už k ostrovu neodmyslitelně patří jako sklenička ouza k řeckému jídlu. Vždyť se na nich dostanete úplně všude.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

S motorkami bývá potíž

Lefkada je tak malý ostrov, že se i na skůtru dá objet dokola za necelé tři hodiny. Vzdálenost mezi hlavním městem Lefkas na severu, kudy na ostrov vstoupí většina návštěvníků, a nejjižnějším cípem je zhruba 40 kilometrů, ze západního pobřeží na východní je to ani ne polovina. Základní instrukce jsou navíc jednoduché: na západě ostrova najdete klid a divoké pobřeží s nejkrásnějšími plážemi, na jihu nejlepší podmínky pro windsurfing a na východě nejrozvinutější turistickou infrastrukturu. Všude mezi tím pak stojí spousta olivovníků (je jich tady prý přes 1,3 milionu) a hor, jejichž vrcholy leží i nad hranicí tisíce metrů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vypravili jsme se na jeden z nejvyšších bodů ostrova, horu Profitis Illias, abychom se na okolní Jónské moře podívali z výšky 1036 metrů. Až na vrchol vede poměrně kvalitní cesta, ovšem tak jednoduché to není. Cestou jsme se zamotali v horských vesničkách, kde se dodnes jinak než řecky nedomluvíte, a na několika místech musel vždy jeden z nás z motorky seskočit, aby se v náročném stoupání vůbec rozjela. Ale stálo to za to. Z vrcholu totiž máte jako na dlani polovinu Lefkady. Lefkas a jeho otáčející se most, který spojuje ostrov s pevninou, nebo záliv u Nidri se spoustou malých ostrůvků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Projeli jsme nakonec Lefkadu křížem krážem, na tachometru natočili přes šest set najetých kilometrů a s bilancí čtyř vystřídaných motorek během deseti dní jsme zřejmě překonali rekord většiny návštěvníků Lefkády. Asi jsme měli neuvěřitelnou smůlu. U prvního skůtru nám málem upadlo zadní kolo a druhý jsme vrátili s nefunkčními blinkry. „Ty nepotřebujete, hlavně že svítí přední světlo,“ mávl rukou šéf půjčovny v Lefkasu. Teprve když nás zradila i motorka číslo tři (startér), přestali jsme se všemu divit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Stejně nás zpočátku nepřestával překvapovat tradiční „jižanský“ nepořádek nebo stáda polodivokých koz blokujících dopravu. Konec konců kozy jsou tady doma, takže turistům stejně nakonec nezbude nic jiného než počkat. Kam také na takovém krásné spěchat? Zastavit se tady vyplatí i z jiného důvodu: místní vinaři totiž vyrábějí aromatická červená vína a na několika málo místech pěstují i speciální bílou odrůdu révy Vardea, kterou na žádném jiném řeckém ostrově nenajdete. Skoro se až nechce věřit, jaké poklady ukrývají malé, zdánlivě neudržované vinice.

Tyrkysové moře, bílé pláže

Krása je na Lefkadě někdy trochu ukrytá. Třeba pláž Egremni – je jednou z nejkouzelnějších pláží ostrova, ale dostat se na ni znamená překonat 350 schodů vybudovaných ve strmém útesu. Když si chceš užít tu krásu tam dole, musíš něco vydržet, mumlal jsem si pro sebe cestou dolů. Něco na tom bude, vždyť na pláži Kathisma, místní obdobě proslulého Bibione, parkují auta skoro až u lehátek. Ale to je výjimka. Čím více schodů, tím větší pravděpodobnost, že budete na pláži skoro sami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Možná právě tak se tady určuje atraktivnost pláží. Co na tom, že o Porto Katsiki turističtí průvodci dokola opakují, že je osmou nejkrásnější pláží světa, když dnes už pořádně nikdo neví, kdo o tom rozhodl? Přitom je to tak prosté. Nejkrásnější pláží je ta, kam se na motorce vypravíte dvakrát. Funguje to spolehlivě, vždyť malá Lefkada nabízí přes čtyři desítky pláží, které se nedají stihnout prozkoumat ani za dva týdny.

Nezapomenutelných okamžiků nabízí Lefkáda spoustu. Jako když si na vrcholu strmého útesu v malé taverně zalité slunečními paprsky vychutnáváte jogurt s medem, typicky řeckou pochoutku, a v hlubině pod vámi je už jen moře, pláž a pinie na útesu. Modrá, bílá a zelená, tři barvy, které nejvýstižněji charakterizují Lefkádu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Má to jen jednu nevýhodu. Lefkada se stala tak populární, že se sem každoročně vydávají tisíce Čechů. Není tady narváno, ale když cestou na pláž náhodou někoho potkáte, klidně pozdravte česky. Šance, že to bude krajan nebo Řek, co se už naučil pár slovíček česky, je opravdu velká.

Fotografování domorodců

Pro fotografování místních obyvatel platí na Lefkadě stejné pravidlo jako na kterémkoliv místě zasaženém turistickým ruchem: čím odlehlejší a zapomenutá místa, tím lépe. Na Lefkadě se proto vyplatí zajet vysoko do hor, kam se většině turistů nechce trmácet. Ve vesničce Karya jsem pak nerušeně fotografoval pravoslavného popa, stařenku odpočívající ve stínu i starousedlíky, kteří popíjeli řeckou kávu a mezi prsty si pohrávali s korálky komboloi. Stačilo pozdravit, usmát se a každý ochotně zapózoval.

Horší je to už v oblastech ostrova, kde se čas neřídí podle slunce, ale podle přílivu turistů. Místní dobře vědí, že pěkný snímek stařenky v tradičním šátku je cenný suvenýr, který se dá prodat stejně dobře jako barevná lastura. Pochopil jsem to ve chvíli, kdy jsem cestou podél západního pobřeží v jedné z vesnic chtěl vyfotit právě takovou stařenku, která na zádech táhla svázané klestí. Žena nic nenamítala, jen výmluvným gestem dvěma prsty naznačila, že platit musím předem. Kolik?

V duchu jsem se na sebe zlobil, přesto jsem stařence podával jednoeurovou minci. Zavrtěla hlavou. Moc málo. Rezignovaně jsem mávl rukou a raději se snímku vzdal. Původně přátelská stařenka klela, hrozivě mávala svou holí a pečlivě mě kontrolovala, dokud jsem jí nezmizel z dohledu. To proto, abych ji náhodou bez placení přece jen nevyfotil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

S podobným chováním musíte počítat v každém letovisku na Lefkadě. Stejná scéna se opakovala třeba i ve vesničce Agios Nikitas, jen s tím rozdílem, že místní podnikavá stařenka vyžadovala peníze až zpětně. Z fotografování se stal byznys. Pravděpodobně vás to rozladí, na druhou stranu je to důkaz, že modelkou se můžete stát i na stará kolena.

Čím se fotilo

Všechny snímky byly pořízeny digitální zrcadlovkou Canon EOS 400D a objektivem Sigma 17-70/2,8-4,5 DC Macro. Téměř většinu času byl na objektivu nasazen polarizační filtr, který dokonale zvýraznil škálu modré barvy od azurové v moři až po temnou na obloze. Pozor si dejte jen na jemný písek na místních plážích, který se dostane opravdu všude. Surová data ve formátu RAW byly následně zpracována v programu Digital Photo Professional.

Kde spát?

Turisté, které z Česka na Lefkadu vozí pět velkých cestovních kanceláří, míří nejčastěji do letovisek Vasilliki, Nidri a Agios Nikitas. Pokud chcete prožít „klasickou“ dovolenou, vydejte se do prvních dvou destinací, dáváte-li ovšem přednost klidné a turismem málo dotčené atmosféře, Agios Nikitas na severu ostrova je pro vás jasnou volbou. Ubytovat se tady můžete v několika malých hotelích nebo apartmánech.

Jak cestovat?

Na ostrov se dostanete po mostě, který spojuje pevninu a hlavní město Lefkas. V sezoně je spolehnutí na autobusovou dopravou mezi hlavními letovisky, jenže spojů rychle ubývá, čím více se blíží září. Pro cestování po ostrově je proto nejlepší malá motorka, která se v husté síti půjčoven dá pronajmout už od 8 eur na den. Pozor si dejte jen na nedostatek benzinek na západním pobřeží a krkolomné silnice v horách. Desítky zmenšenin romantických kostelíků podél cest připomínají místa smrtelných nehod.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co si přivézt?

Obyvatele horské vesničky Karya proslavila tradiční ruční výroba originálních koberců. Pokud nemáte v zavazadlech dost místa, vydejte se do hor pro něco skladnějšího – místní umělci totiž dokáží z všudypřítomného olivového dřeva vyrobit téměř cokoliv. Cestou zpět se ještě zastavte v obchodě pro láhev červeného vína, to z Lefkady má nezaměnitelné aroma.

Další snímky z Lefkady i z jiných cest najdete na webu autora.

Témata článku: Cestopisy


Recenze hry Halo Infinite. Za přežití lidstva v otevřeném světě

Recenze hry Halo Infinite. Za přežití lidstva v otevřeném světě

Slavná legenda konečně vychází a nejen, že tentokrát vyjde také na PC, ale vůbec poprvé se podívá do zcela otevřeného světa. Master Chief se utká za přežití lidstva a rozhodně to stojí za to.

Vojtěch Matušinský
Halo InfiniteRecenze
Doposud neznámým zdroje vody na Zemi je překvapivě Slunce

Doposud neznámým zdroje vody na Zemi je překvapivě Slunce

** Kde se na Zemi vzala voda? ** Mezinárodní tým odborníků tvrdí, že v jejím původu sehrálo naše Slunce ** K tomuto závěru je přivedly analýzy nepatrných úlomků planetky (25143) Itokawa

Stanislav Mihulka
ZeměSlunceVoda
Vlastní e-shop za půlden. Přehled platforem pro tvorbu webového obchodu

Vlastní e-shop za půlden. Přehled platforem pro tvorbu webového obchodu

Zprovoznění vlastního e-shopu nemusí znamenat programátorské znalosti a vše je možné zařídit velmi rychle. Krabicových řešení, kdy je připraveno vše od hostingu, správu produktů až po samotné rozhraní obchodu, existuje velké množství. Vybrali jsme čtveřici nejlepších.

Stanislav Janů
Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Nová generace procesorů Intel Alder Lake dorazila na trh. Dvanáctá generace Intel Core je v mnohém revoluční a konečně přináší výkon, se kterým dokáže AMD Ryzeny překonat.

Jan Pánek
Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Pravidelně aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Programování elektroniky: Proměníme Raspberry Pi Zero 2 W ve čtyřkanálový multimetr s Wi-Fi

Programování elektroniky: Proměníme Raspberry Pi Zero 2 W ve čtyřkanálový multimetr s Wi-Fi

** Připojíme k Raspberry Pi desku se čtyřmi čipy INA219 ** A také displej a lištu tlačítek na stativu z 3D tiskárny ** Výsledkem bude voltmetr, ampérmetr a wattmetr s Wi-Fi

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuRaspberry Pi
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

Michal Maliarov
Sluchátka
Pirátské dobrodružství Sea of Thieves připlouvá s pátou sezónou

Pirátské dobrodružství Sea of Thieves připlouvá s pátou sezónou

Nové Sea of Thieves dorazilo s opravenými chybami a novými přídavky.

Radek Wunderlich
Sea of ThievesVideo