Na otočku do New Yorku (cestopis)

Na otočku do New Yorku (cestopis)
Cestopis z pětidenního výletu do New Yorku s dvoudenní zastávkou v Londýně aneb jak se dá s minimem prostředků navštívit maximum míst v největší metropoli USA.

S přistáním v Brně přišel kulturní šok. Malé letiště, přestup na hlavním nádraží obklopeném hloučky bezdomovců, dva psi uvázaní na jednom vodítku běhající kolem osob čekajících na tramvaj, opilci v tramvaji.

Nadšení ze zemí s rozdílnou kulturou se rychle proměnilo v uvědomění, že jsme opět doma. Pochopili jsme, jak se asi cítí turisté ze světa v Brně. V New Yorku jsme poznali jinou kulturu, na níž nejsme jako obyvatelé Česka zvyklí. I přesto v nás zanechala pozitivní dojem a domů se nám rozhodně nechtělo.

Za pět dní v New Yorku lze zvládnout návštěvu nejatraktivnějších turistických míst, významných monumentů a budov. Pokud se však zajímáte o muzea, zoologické zahrady, sportovní stadiony a podobně, vyhraďte si na pobyt raději delší dobu. Samozřejmě platí přísloví: „Sto lidí, sto chutí.“ Každý si hledá místa, jenž ho zajímají. Tento cestopis je souhrnem míst, která zajímala nás.

Během cesty jsme si zapisovali poznámky v bodech. Některé se nám podařilo začlenit do cestopisného povídání, všechny ostatní, které pokládáme za zajímavé jsou zde.

Metro a přestupy

Nespoléhejte na dobíhají vlaků metra při přestupech. Metro není turistům vstřícné. Značení přestupů je minimální, orientace obtížná. Přestupy v rámci podzemí měří až půl kilometru a trefit správou linku je často problém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Chaos na druhou

Pokud se v přestupech na stanicích začnete orientovat, nemáte zdaleka vyhráno. Ano, nad tratěmi jsou ukazatele a cedule, kterým směrem vlak jede a jaké hlavní stanice obsluhuje. To by bylo užitečné, pokud by v rámci metra neexistovalo více stejnojmenných stanic. Fulton street, 14 street, 23 street, 77 street, 86 street a mnoho dalších existují dvakrát, třikrát i čtyřikrát. Klíč k čistě podzemní orientaci jsme nerozluštili. Díky aplikaci CG Transit jsme se po jedné cestě na „špatnou” Fulton street začali orientovat nejen podle názvu cílové stanice, ale také podle barvy, čísla, písmene a tvaru podbarvení linky stanici obsluhující.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ulice a třídy

S tímto je spojen systém značení ulic. Ten je ve Spojených státech obecně stejný. Ve městech spočívá z vodorovných ulic (street) a svislých tříd (avenue). Nejen čísla popisná, ale i jejich rohy a křížení pak slouží k orientaci. Díky tomu, že jedna a tatáž ulice se táhne skrz celý Manhattan, existují například 4 stanice metra 23 street. Vzdálenosti mezi nimi jsou ve stovkách metrů až kilometrech a když nasednete na špatnou linku a dojedete na špatnou 23 street, máte jednoduše smůlu. Buď po svých, nebo návrat na přestupní uzel.

Čtvereček není kolečko!

Když najdete správné patro stanice, správnou kolej a správnou linku, stále nemáte vyhráno. Jedna tatáž linka může přijet s kulatým číslem (local train), nebo číslem v kosočtverci (express train). Rozdíl mezi nimi je jednoduchý, expresní spoje zastavují v přibližně každé páté stanici. Nastoupíte-li omylem na expres, můžete přejet váš cíl i o několik kilometrů.

Klepněte pro větší obrázek

Myslíte, že už víte vše?

V okamžiku kdy nabudete dojmu, že se v metru obstojně orientujete, ozve se nesrozumitelné hlášení, vlak chvíli ve stanici stojí a pak jede. Jede úplně jinam než má. Ano, výluka. Ty jsou oznamovány pomocí letáků vylepených náhodně ve vozech metra. Mimochodem hlášení stanic i výluk je v newyorském metru obsluhováno individuálně ústně. Každý vlak má svého „dozorce”, jenž mimo jiné hlásí stanice.

Zapomeňte na eskalátory

Metro bylo našim hlavním dopravním prostředkem a s eskalátory jsme se setkali v přibližně 5 % našich cest. Na rozdíl od evropského metra je newyorské metro spíše podpovrchová dráha (při chůzi po ulici cítíte otřesy chodníku, pokud pod vámi zrovna projíždí metro). I přesto každý nástup, výstup či přestup znamená jedno až dvě podlaží po schodech.

Klepněte pro větší obrázek

Obrňte se trpělivostí

Fronty. Pokud jste turista a hodláte navštívit místní památky, připravte se na ně. Fronty jsou zde úplně na vše. Před vstupem, za vstupem, před bezpečnostní kontrolou, na výtah nahoru, na výtah dolů, na východ, na trajekt, z trajektu. Jednoduše všude. Pokud si tedy plánujete, co vše za jeden den v New Yorku stihnete, rozhodně počítejte s frontami v řádu desítek minut až několika hodin.

Máte-li dostatek finančních prostředků, zakupte si některý z nadstandardních vstupů. Ať už v rámci CityPassu, NewYorkPassu, nebo samostatné vstupenky, máte možnost zakoupit si právo na „VIP” vstup. Nebojte, o fronty nepřijdete. VIP vstup je má také, jen řádově kratší.

Bezpečnostní kontroly jsou kapitola sama pro sebe. Empire State Building, Socha Svobody, Ground Zero. Průchod skenery, bezpečnostními rámy, vyndat vše z kapes, sundat opasek, někdy i zout boty. Tyto úkony se stanou rutinou. Nutno podotknout, že ochranka je vždy nekompromisní. Předem se ujistěte, co se smí a co ne. Jak již bylo zmíněno, například v Empire State Building neumožňuje bezpečnostní protokol vnesení stativu.

Jídlo = fastfood

Během několika dnů ve státech jsme nabyli dojmu, že američané nevaří. Narazili jsme všeho všudy na jednu samoobsluhu s jídlem a několik „hladových oken”. Naproti tomu fastfood najdete na každém rohu. Sehnat ochucenou vodu se ukázalo nemožné. K dostání jsou buď čisté vody, nebo sladká „lepidla”, navíc většinou pouze v půllitrovém provedení.

Manhattan není malý

Nabudete-li z pohledu na mapu dojmu, že Manhattan není zas tak velký, rovnou na to zapomeňte. Manhattan je obrovský, po svých se nedostanete téměř nikam. Maximálně na nejbližší stanici metra.

Náš zákazník, náš pán

Vždy a všude. Než se vás personál zeptá co si přejete, zeptá se, jak se dnes máte. Vždy slušně pozdraví, rozloučí se, popřejí hezký zbytek dne. Pokud nastane problém, zákazník má vždy pravdu. Museli jsme například řešit reklamaci sim karty. Personál nás ujistil, že do 4 hodin bude sim karta opět v provozu. V tu dobu již 4 hodiny měla fungovat. Situaci jsme vysvětlili manažerovi provozovny a ten bez zaváhání vydal sim kartu novou a ujistil se o správném fungování, před tím, než jsme opustili provozovnu.

Mobilní operátoři nám připravili ještě jedno překvapení. Pokrytí signálem. Rychlý internet a 3G síť nejsou ani v centru města samozřejmostí. Naproti tomu, nečekaně často jsme na telefonech viděli „žádná služba”.

Nepodceňte obuv!

I přesto, že je New York město, lze jej nazvat betonovou džunglí. Denně bez problému nachodíte deset i víc kilometrů po betonových ulicích a přestupech v metru. Doporučujeme kvalitní a pohodlnou obuv.

Klimatizace

Všude a naplno. Kavárny, obchodní domy, vozy metra, fastfoody. Jelikož jsme měli štěstí na opravdu hezké slunečné počasí, pocítili jsme útoky klimatizací skutečně naplno. Na ulici 32, v kavárně 18 stupňů celsia.

Jak si správně objednat kávu

Pokud si v New Yorku či Londýně objednáte presso a čekáte že dostanete šálek střední kávy jak jste zvyklí v Česku, jste na omylu. Dostanete kafe známé u nás jako piccolo. Americano je správná volba, pokud chcete kafe podobající se pressu jak ho znáte z Čech.

Prohibice a pivo za stovku

Koupit si flašku tvrdého alkoholu lze jen ve specializovaných prodejnách se zvláštním povolením. Pít na veřejnosti je striktně zakázáno a za celou dobu našeho pobytu jsme se nesetkali s opilým člověkem. Na točené pivo jsme nenarazili vůbec. K jedné večeři jsme si dali každý dvě třetinky piva a zaplatili za ně v přepočtu 350 korun.

Rozpočet

 Položka Částka v přepočtu (2 osoby)
 Víza (ESTA)540 Kč
 Pojištění 279 Kč *
 Vlak Břeclav - Varšava 1 787 Kč
 Taxi (Varšava) 720 Kč
 Letenky Varšava - New York (zpáteční, dvě osoby) 11 404 Kč
 Taxi (JFK - Hotel NYC) 1 000 Kč
 Ubytování New York (4 noci) 14 880 Kč
 MetroCard New York 1 200 Kč
 Předplacená SIM karta 200 Kč
 AirTrain (JFK) 200 Kč
 Heatrow train (Londýn) 600 Kč
 Oyster Card Londýn540 Kč
 Ubytování Londýn (1 noc) 300 Kč
 Autobus (Londýn - Stansted) 570 Kč
 Letenky Londýn - Brno (jednosměrné, dvě osoby) 2 663 Kč
 Občerstvení, suvenýry, nápoje, ostatní výdaje 5 344 Kč
  
 CELKEM (dvě osoby)42 227 Kč
 * Cestovní pojištění bylo sjednáno pouze pro jednu osobu, druhý cestující byl pojištěn v rámci Diners Club a MasterCard platebních karet.

Témata článku: Cestopisy

Určitě si přečtěte

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

92 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Zrcadlovky
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola