Na otočku do New Yorku (cestopis)

Cestopis z pětidenního výletu do New Yorku s dvoudenní zastávkou v Londýně aneb jak se dá s minimem prostředků navštívit maximum míst v největší metropoli USA.

Napadlo vás někdy vycestovat na pár dní do New Yorku? Vaše odpověď zní ne? Nejspíš proto, že se tento výlet řadí do finančně náročnější kategorie a než na něj našetříte, podíváte se mezitím do mnoha jiných finančně dostupnějších míst.

I kdybyste cestovali na vlastní pěst, bez cestovní kanceláře, zaplatíte značnou částku jen za samotnou letenku. Co když se však půl roku před odletem naskytnou levné letenky, které jsou vzápětí vyprodány a nemáte tolik času se rozhodnout zda je koupit či ne? Byli jsme z těch neváhajících a letenky za pět tisíc na osobu koupili. New York se tak stal z destinace cenově velmi náročné, destinací poměrně dostupnou.

Neodradila nás ani podmínka odletu z Varšavy a přestupu v Londýně. Tedy cestou tam. Cesta zpět nijak podmíněná nebyla. Let jsme mohli ukončit v Londýně, čehož jsme také využili a udělali si zde dvoudenní zastávku, následovanou přímým letem do Brna.

Před odletem

Spojené státy americké mají vůči Česku vízovou povinnost. Pro cestu do New Yorku tedy potřebujete vízum. Dnes je již možné cestovat také na tzv. ESTA povolení, které lze vyřídit přes internet. Při jeho vyplňování budete dotázání na osobní údaje, údaje o cestovním dokladu, důvod cesty, ale také v něm musíte vyplnit číslo letu či plavby jimž cestujete. V neposlední řadě je nezbytné poskytnout adresu, na které se budete ve Spojených státech zdržovat.

Všechny lety jsme absolvovali s tzv. online checkinem. To nám ušetřilo mnoho času ve frontách.

Na letiště!

Zbývalo vyřešit jak se dopravíme do Varšavy. Mnoho možností se nenabízelo. Rozhodli jsme tedy cestovat nočním rychlíkem R 406 Chopin, vyjíždějícím z Vídně. Zakoupili jsme místenky na dvě lehátka z Břeclavi do Varšavy a jízdenku z Břeclavi do Zebrzydowic, tedy jen na hranice. Jízdenky z hranic do Varšavy jsme si plánovali koupit až ve vlaku. Jen pro vysvětlenou, mezinárodní jízdenka Břeclav - Varšava vychází na přibližně 1500 Kč na osobu. Pokud si koupíte jízdenku Břeclav - Zebrydowice a následně Zebrydowice - Varšava, zaplatíte dohromady v přepočtu přibližně 650 Kč za osobu.

Klepněte pro větší obrázek
Naše kupé v rychlíku 406 Chopin

Překvapení ve vlaku

Pár minut po půlnoci jsme vyrazili z Břeclavi. Přestože jsme si nechali časovou rezervu, byl tento úsek největším rizikem naší cesty. U nočních mezinárodních vlaků totiž nebývá několikahodinové zpoždění ničím výjimečným. Překvapením však pro nás byla jiná neočekávaná záležitost, díky které jsme ušetřili za jízdné. Personál lehátkového vozu si od nás vzal pouze místenky na lehátka. Po jízdence se nikdo neptal a to ani na polské straně.

Další, oproti předchozímu, nepříjemné překvapení nás zastihlo ve Varšavě. Kvůli výluce vlak nejel na varšavské východní nádraží Warszawa Wschodnia, ale na železniční stanici Warszawa Gdańska, jenž je od letiště mnohem dále. Sice jsme nechtěně ušetřili za vlak, ale více zaplatili za taxi. Nejméně spolehlivá část cesty byla za námi.

Poletíme!

Ocitli jsme se na letišti Fredericka Chopina a vydali se hledat odbavovací místa naší letecké společnosti. Díky online checkinu jsme jen odevzdali zavazadla a pokračovali skrz bezpečnosti kontrolu až k letadlu. Jelikož se občas stává, že aerolinie letenky s chybnými tarify ruší, a to i na poslední chvíli. Až v tomto okamžiku jsme uvěřili, že skutečně poletíme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Usedli jsme do Airbusu A320 British Airways a vyrazili směr Londýn. Zde nás čekal tříhodinový přestup s nejpřísnější bezpečnostní prohlídkou z celé cesty. Přibližně v půl páté místního času (o hodinu méně než v Česku), jsme vyrazili směr New York, tentokrát s americkými aerolinkami Delta Airlines. Přes oceán nás přenesl Boeing 767-300ER. Po osmihodinovém letu jsme kolem osmé hodiny večerní místního času (o pět hodin méně než v Londýně, o šest méně než v Česku) přistáli na letišti Johna F. Kennedyho.

Welcome to USA?

Procházíme kontrolou, kde odevzdáváme vyplněný imigrační formulář s údaji, téměř totožnými s těmi poskytnutými v rámci programu ESTA. Imigrační úředník vyfotil naše obličeje a elektronicky zaznamenal otisky všech prstů. Zmíněné bezpečnostní procedury jsou nezbytné pro vstup na území Spojených států. Nikde jsme však nezaslechli z filmů známé „Welcome to USA”.

New York vs. New York City

New York je jeden z padesáti spolkových států a současně jeden ze 13 původních členů Spojených států amerických. New York se rozkládá na přibližně 141 tisicích kilometrech čtverečních. S 19 milióny obyvatel je třetím nejlidnatějším státem USA. Ve státě New York se nachází též město Niagara Falls s proslulými Niagarskými vodopády. Hlavním městem New Yorku je Albany.

New York City (oficiálně The City of New York) je nejlidnatější město Spojených států a jeho metropolitní oblast patří mezi nejlidnatější na světě. Město bylo založeno Nizozemci v roce 1625 a od roku 1790 je největším městem Spojených států. New York byl také prvním hlavním městem Spojených států po přijetí Ústavy. Rozkládá se na ploše 1 214 kilometrů čtvereční a člení se do pěti okresů: Bronx, New York (Manhattan), Queens, Kings (Brooklyn) a Richmond (Staten Island). V New York City žije přibližně 9 miliónů obyvatel.

Cesta na hotel

Jediným cílem prvního dne byl přesun na hotel a ubytování se. Na letišti jsme dostali radu brát jen „žluté“ taxi. Radou jsme se řídili a šli vystát frontu na odjezdy. Taxi jsou zde opravdu originální jak je známe z amerických filmů – neprůstřelná skla za řidičem, karetní terminály a spousta místa.

   Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Do předem zaplaceného hotelu Holiday Inn jsme jeli přibližně půl hodiny. Hotel se nachází v části Queens, pouhé dvě zastávky metra od centra Manhattanu. Dojeli jsme v pozdních nočních hodinách, přátelský personál nás rychle ubytoval a nezbývalo nic jiného, než si odpočinout a připravit se na druhý den.

Klepněte pro větší obrázek
Výhled z hotelového pokoje na Manhattan

Po dlouhém hledání jsme zvolili hotel HolidayInn Manhattan View v městské části Queens. Hotel nabídl nejpřijatelnější cenu v porovnání s dostupností, polohou a recenzemi uživatelů. Při cestování do USA doporučujeme důkladně pročíst zkušenosti ostatních návštěvníků. Blechy nebo dokonce štěnice nejsou ničím výjimečným.

Témata článku: Cestopisy


Víte, co znamená „i“ ve slovu iPhone? Jeden význam se přímo nabízí, před 25 lety jich však bylo hned pět

Víte, co znamená „i“ ve slovu iPhone? Jeden význam se přímo nabízí, před 25 lety jich však bylo hned pět

** Před šestnácti lety byl předstven první iPhone ** Historie písmena „i“ však sahá až do roku 1998 ** Tedy pro něj měl Steve Jobs hned pět možných významů

Martin Chroust
ZnačeníiPhone
Vyrobili jsme automat, který za nás hraje dinosaura v Chromu. Pomohly dva fotorezistory

Vyrobili jsme automat, který za nás hraje dinosaura v Chromu. Pomohly dva fotorezistory

** Skrytou hru s dinosaurem zná úplně každý ** Dnes ji za nás bude hrát primitivní automat ** Kaktusy a ptáky bude hledat fotorezistorem

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuChrome
Jak dobře vybrat tablet. Nejdražší není nejlepší. Rozhodujte se podle velikosti displeje

Jak dobře vybrat tablet. Nejdražší není nejlepší. Rozhodujte se podle velikosti displeje

** Výběr správného tabletu komplikují široké způsoby využití ** Důležité je stanovit, k čemu jej nejčastěji budete používat ** V tomto článku poradíme, na co si dát při výběru pozor

Martin Miksa
Jak vybratOperační systémyTablety
Známe novinky nadstavby One UI 5.1 od Samsungu. To hlavní zůstává, přibudou jen drobnosti

Známe novinky nadstavby One UI 5.1 od Samsungu. To hlavní zůstává, přibudou jen drobnosti

** Samsung do telefonů brzy dostane nadstavbu One UI 5.1 ** Od stávající „pětky“ se vizuálně nijak neliší ** Do prostředí přibudou jen drobnosti

Martin Chroust
One UINadstavba
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Černý jestřáb sestřelen. Legendární vrtulníky Black Hawk nahradí konvertoplán

Černý jestřáb sestřelen. Legendární vrtulníky Black Hawk nahradí konvertoplán

Americká armáda přijala přelomové rozhodnutí, se kterým postupně vyřadí všechny provozované vrtulníky Black Hawk a nahradí je konvertoplánem společnosti Bell. Půjde o největší skok v armádním letectvu za mnoho let.

Jiří Vojáček
HelikoptéryArmádaUSA
Nejlepší aplikace pro tento týden: Relaxační 3D zvuky, levné ubytování a netradiční cvičení

Nejlepší aplikace pro tento týden: Relaxační 3D zvuky, levné ubytování a netradiční cvičení

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Mobilní aplikace