Na hrad Pernštejn

10. června 2005
TWEET SDÍLET
Na hrad Pernštejn
Mezi největší architektonické dominanty na Moravě nepochybně patří hrad Pernštejn. Tento středověký skvost se nachází v kraji Vysočina necelé dva kilometry od městečka Nedvědice.

Na hrad je možné se pohodlně dopravit pomocí vlakového spojení z Brna přes Tišnov do Nedvědic. Odtud je pěšky zdolat vzdálenost dva kilometry po žluté turistické značce. Celá cesta zabere asi hodinu a půl včetně pěšího přesunu na hrad. Bohužel téměř po celou dobu pěší cestyje Pernštejn schovaný za zalesněný svah. Dobové obrazy ukazují, že dříve tomu tak nebylo. Vřele doporučuji návštěvu v týdnu, kdy je na hradě minimální množství návštěvníků. Pouze v letních měsících je nutné počítat s četnými školními výlety.


První pohled z vlakového nádraží  l  Pohled z předhradí na barbakán

Bohužel na místo jsme dorazili prakticky v pravé poledne při jasné obloze. Což nebyly zrovna ideální podmínky pro focení, jelikož celkové zabarvení stěn hradu do šedé vytvářelo spolu s jasnou oblohou silný kontrast. Fotografování v interiérech je bohužel zakázané, jedinou možností je opatřit si povolení od památkového úřadu. S fotoaparátem můžete navštívit pouze místní kapli a vnitřní prostory u pokladny.


Třetí brána  l Pohled z průchodu branou  l Věž ve druhém předhradí

Ideální místa pro zachycení hradu se nacházejí na vnitřních nádvořích. Poslední z nich je ale uzavřené z důvodu nedávného požáru. Z vnitřních nádvoří je možné nejlépe zachytit mohutnost hlavních věží, které ještě více vyniknou, pokud použijete širokoúhlý objektiv.


Detail na spojovací můstek  l Jádro paláce

Celkový pohled na Pernštejn je možné získat z nedaleké vyhlídky Mařenčino podloubí, která se nachází asi dvacet minut na pěší trase od hradu. Další zajímavá místa v České republice naleznete v příštím čísle časopisu DIGIfoto


Záběry z vyhlídky
Otevírací doba hradu Pernštejn:
duben: sobota, neděle, svátky 9.00 - 15.00
květen, červen: denně kromě pondělí 9.00 - 16.00
červenec, srpen: denně kromě pondělí 9.00 - 17.00
září: denně kromě pondělí 9.00 - 16.00
říjen: sobota, neděle, svátky 9.00 - 15.00

Témata článku: Cestopisy

Určitě si přečtěte

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

92 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Zrcadlovky
Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Uživatelé Instagramu udělají pro lajky cokoli, nehledě na to, jak je to nebezpečné nebo hloupé.

Petr Březina

Petr Březina
Instagram