Na hrad Pernštejn

10. června 2005
TWEET SDÍLET
Na hrad Pernštejn
Mezi největší architektonické dominanty na Moravě nepochybně patří hrad Pernštejn. Tento středověký skvost se nachází v kraji Vysočina necelé dva kilometry od městečka Nedvědice.

Na hrad je možné se pohodlně dopravit pomocí vlakového spojení z Brna přes Tišnov do Nedvědic. Odtud je pěšky zdolat vzdálenost dva kilometry po žluté turistické značce. Celá cesta zabere asi hodinu a půl včetně pěšího přesunu na hrad. Bohužel téměř po celou dobu pěší cestyje Pernštejn schovaný za zalesněný svah. Dobové obrazy ukazují, že dříve tomu tak nebylo. Vřele doporučuji návštěvu v týdnu, kdy je na hradě minimální množství návštěvníků. Pouze v letních měsících je nutné počítat s četnými školními výlety.


První pohled z vlakového nádraží  l  Pohled z předhradí na barbakán

Bohužel na místo jsme dorazili prakticky v pravé poledne při jasné obloze. Což nebyly zrovna ideální podmínky pro focení, jelikož celkové zabarvení stěn hradu do šedé vytvářelo spolu s jasnou oblohou silný kontrast. Fotografování v interiérech je bohužel zakázané, jedinou možností je opatřit si povolení od památkového úřadu. S fotoaparátem můžete navštívit pouze místní kapli a vnitřní prostory u pokladny.


Třetí brána  l Pohled z průchodu branou  l Věž ve druhém předhradí

Ideální místa pro zachycení hradu se nacházejí na vnitřních nádvořích. Poslední z nich je ale uzavřené z důvodu nedávného požáru. Z vnitřních nádvoří je možné nejlépe zachytit mohutnost hlavních věží, které ještě více vyniknou, pokud použijete širokoúhlý objektiv.


Detail na spojovací můstek  l Jádro paláce

Celkový pohled na Pernštejn je možné získat z nedaleké vyhlídky Mařenčino podloubí, která se nachází asi dvacet minut na pěší trase od hradu. Další zajímavá místa v České republice naleznete v příštím čísle časopisu DIGIfoto


Záběry z vyhlídky
Otevírací doba hradu Pernštejn:
duben: sobota, neděle, svátky 9.00 - 15.00
květen, červen: denně kromě pondělí 9.00 - 16.00
červenec, srpen: denně kromě pondělí 9.00 - 17.00
září: denně kromě pondělí 9.00 - 16.00
říjen: sobota, neděle, svátky 9.00 - 15.00

Témata článku: Cestopisy

Určitě si přečtěte

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

2 Adam Kos

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Gravidita je příznačná silou pocitů, které dokáže hra světel a stínů zachytit lépe, než cokoliv jiného. Následující výběr aktů ukazuje, že tento žánr není cizí ani našim čtenářům.

DIGIarena.cz

Fotografie týdne: Budu se jen dívat, slečno!

Fotografie týdne: Budu se jen dívat, slečno!

Sociologie se, jako většina společenských věd, nachází v jistém pnutí. Na jedné straně se snaží popsat procesy, jevy, spojení, která ve společnosti můžeme nacházet. Jde vlastně o činnost, která jako by se snažila zjistit si odstup od zkoumané skutečnosti.

Michal Černý