63
Fotogalerie

Na funkce jinak: Samsung NV10 (test)

Téměř každý výrobce fototechniky vypustil své první ovečky v podobě 10Mpx kompaktů – Samsung odstartoval boom kapesním modelem NV10.

Stylová řada New Vision, jejíž produkty uvedl Samsung premiérově loni v létě, obsáhla také první kompakt s desetimegapixelovým CCD čipem. Černé tělo s příjemným, chtělo by se říci „ladně ženským“ vytvarováním, s sebou přináší novou technologii v ovládání. Setkali jsme se s ní již u vyspělejšího modelu s optickým obrazovým stabilizátorem – NV7 OPS, jehož recenzi si můžete přečíst zde.

P01.jpgP02.jpg
Design fotoaparátů New Vision od Samsungu nabral nový směr

Protože Samsung NV10 nemá k dispozici – ostatně tak jako množství konkurenčních stylových přístrojů – optický hledáček, celý proces sledování a komponování scény je závislý na LCD panelu. Ten má na dnešní poměry již standardní velikost úhlopříčky 64 mm a vynikající rozlišení 230 000 obrazových bodů. Proti poškrábání je sice chráněn akrylátovou vrstvou skla, výtka však směřuje k ne příliš kvalitním antireflexním vrstvám: při používání digitálu za slunečného počasí (byť třeba zimního) toho na displeji příliš neuvidíte.

P03.jpg
Nový způsob ovládání si vyžaduje horizontální a vertikální lištu navigačních tlačítek

Novince se však nedá upřít velice zajímavé – a možná zpočátku i dobrodružné – ovládání funkcí pomocí nového rozhraní. Nemusíte se však obávat nijakých složitostí: v okolí LCD najdete třináct tzv. Smart Touch tlačítek, po kterých lze jen lehce přejíždět prsty. Díky křížovému systému ovládání potvrdíte vámi vybraný parametr jediným tlačítkem.

M04.jpg
Ukázka křížového ovládání
P04.jpgP05.jpg
Optika Schneider-Kreuznach se po aktivaci fotoaparátu vysouvá z těla

Zadní číst těla však nenabízí vyčerpávající počet ovladačů: na horní stěně najdete klasické otočné kolečko, kterým přepínáte mezi jednotlivými režimy: fotografováním, prohlížením i natáčením videosekvencí. Najdete zde také ikonku pro scénické programy, „éčkový“ režim či stabilizaci obrazu (o kterých se dozvíte v následující kapitole). (proklik) 

P06.jpg
Dominantou horní stěny je otočný volič v pravé části

Na spodní části těla najdete společný slot pro Li-Ion akumulátor a SD/MMC paměťovou kartu. Prostřední konektor slouží k propojení fotoaparátu s dokovací stanicí, nebo jej můžete touto cestou napájet přímo skrze USB kabel.

P07.jpg
Obligátním prvkem je ve spodní části také kovový stativový závit
P08.jpg
Paměťová karta a baterie mají stejná dvířka

Fotoaparát je jedním z prvních z rodiny Samsungů, jenž disponuje kompletní českou nabídkou. Občas se však setkáte s drobnou mouchou v podobě nepřeloženého anglického výrazu.

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: CCD 1/1,8", 10 Mpx (efektivně)
  • max. výst. rozlišení: 3 648 × 2 737 bodů
  • paměťové médium: SD/MMC, interní paměť 19 MB
  • objektiv: 35–105 mm, F2,8–5,1
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5" (64 mm), 230 000 obrazových bodů
  • video: 640 × 480 px při frekvenci 30 sn./s (do vyčerpání kapacity karty), ozvučené
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový zdroj
  • rozměry a hmotnost 97 × 60 × 19 mm, 149 gramů
  • cena: 9 990 Kč vč. DPH

Kompletní technické parametry si můžete prohlédnout v katalogu digitálů.

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Stylový fotoaparát Samsung NV10 je určen převážně začínajícím fotoamatérům. Disponuje optikou Schneider-Kreuznach s trojnásobným optickým zoomem v obvyklém rozpětí 35–105 mm a se standardní světelností F2,8–5,1.

M02.jpgM03.jpg
Režim snímání a režim náhledu

Na kruhovém ovladači pro přepínání mezi režimy najdete ikonku programové automatiky (P) a dokonce plně manuálního módu (M). Těžko však říci, který ze začínajících (nebo i mírně pokročilých) uživatelů by zvládl samostatně odhadnout odpovídající clonu a čas pro danou situaci. Navíc zdejší „okleštěný manuál“ dovoluje nastavit pouze otevřenou nebo zavřenou clonu, což u zkušených fotografů vzbuzuje potměšilý úsměv na tváři. Z tohoto důvodu by fotoaparátu lépe slušel režim clonové priority.

M01.jpgM04.jpg
Manuální režim Samsungu NV10 není zrovna košer

Fotoaparátu samozřejmě nechybí pestrá nabídka scénických programů, které usnadňují fotografování v konkrétních situacích. Nejtradičnější režimy (Portrét, Noc, Detail) jsou doplněny i těmi méně běžnými (Protisvětlo, Svítání).

scenicke režimy.gif

Chcete-li vyzrát na dlouhé expoziční časy, pak můžete použít režim ASR (Advanced Shake Reduction), jehož ikonku najdete také na kruhovém voliči. Tento mód určený pro fotografování bez blesku nastavuje s ohledem na aktuální světelné podmínky adekvátní citlivost snímače a zároveň z ruky udržitelné hodnoty času. Není to tedy skutečný optický stabilizátor obrazu, kterým disponuje sedmimegapixelová NV „sedmička“.

Tak jako u jiných novějších fotoaparátů od Samsungu i zde nabízí otočné kolečko symbol E: v této nabídce můžete snímat do přednastavených fotorámečků, skládat fotografie ze dvou až čtyř záběrů a vytvářet ze svých snímků animované GIFy.

U přístroje lze uživatelsky ovlivnit všechny obvyklé parametry, které v rámci dané kategorie považujeme za standardní. Samsung NV10 disponuje několika možnými přednastavenými režimy vyvážení teploty bílé barvy, včetně uživatelské kalibrace. Pokud si v extrémních světelných podmínkách nejste jisti výsledným podáním, můžete si stejnou situaci zkusit vyfotit ve vícerých variantách.

M10.jpg
Výběr vyvážení bílé
20.jpg
max. velikost
18.jpg19.jpg
max. velikost | max. velikost
Postupně automatické vyvážení bílé, vyrovnání na režim žárovka a zářivka

Dále je samozřejmě možné pracovat s korekcí expozice, citlivostí snímací soustavy až do hodnoty ISO 1 000, měřením expozice (poměrové, bodové, se zdůrazněným středem) a ve třech stupních i s ostrostí. Protože fotoaparát nenabízí reálný ani náhledový histogram, v mnoha situacích oceníte funkci expozičního bracketingu.

menu.gif
Menu fotoaparátu

Fotografie můžete snímat přímo do přednastavených filtrů, chcete-li však zachytit realitě věrné zobrazení, je výhodnější přiřazovat barevné tóny až dodatečně v režimu náhledu na originální snímek.

34.jpg33.jpg
max. velikost | max. velikost
Přímé požití barevného filtru v reálu
41.jpg42.jpg
max. velikost | max. velikost
35.jpg36.jpg
max. velikost | max. velikost
37.jpg38.jpg
max. velikost | max. velikost
39.jpg40.jpg
max. velikost | max. velikost
Barevné filtry aplikované na původní snímek
ramecky.gif
Ukázka ozdobných rámečků, do kterých můžete komponovat své snímky
43.jpg44.jpg
max. velikost | max. velikost
45.jpg
max. velikost
Konkrétní aplikace rámečků
46.jpg47.jpg
max. velikost | max. velikost
Přímo ve fotoaparátu si můžete své snímky oříznout

Multimediálnost přístroje stvrzuje možnost pořizovat dodatečný zvukový záznam k fotografiím, a také praktická funkce diktafonu. Jen do 19MB interní paměti se vejde více než 40 minut hlasových poznámek.

M09.jpgM44.jpg

Klasickou fotografickou náplň přístroje pak doplňuje také možnost pořizování videosekvencí v rozlišení 640 × 480 obrazových bodů, při frekenci 30 snímků za sekundu, v kódování MPEG-4 a kvalitě AVI.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Celkovou obrazovou kvalitu fotoaparátu Samsung NV10 hodnotíme jako průměrnou: na nejširším ohnisku 35 mm vykazuje objektiv soudkovité zkreslení a jsme schopni rozpoznat pouze 1 500 linek na našem testovacím obrazci (který najdete v následující kapitole Demosnímky) (proklik). Při použití nejdelšího konce 105 mm pak klesá počet linek ještě o stovku, tedy na 1 400 lph, čímž je také snížena schopnost vykreslit jemné detaily.

Jak jsme se zmínili již v předchozím článku Senzory na tlačítkách aneb Samsung NV10, digitál se nedokáže vypořádat s chromatickou aberací, která se na kontrastních hranách projevuje velmi výrazně, a to nejen při zobrazení snímku v poměru 1:1. Bohužel se prokázalo, že vada je viditelná i na vytištěných snímcích o velikosti 10 × 15 cm.

15.jpg16.jpg
max. velikost | max. velikost
17.jpg
max. velikost
Ukázka chromatické vady objektivu

Zajímá-li vás, jak „zrnité“ budou vaše snímky, pak se můžete přesvědčit, že již na záběrech s IS0 100 je v poměru 1:1 rozpoznatelný jemný šum, jenž se u vyšších hodnot stupňuje, ale ještě při ISO 400 není podle našich testů na výtiscích pohlednicového formátu rušivý. U vyšších hodnot je obraz posetý zřetelným barevným zrnem, přesto z něj však firmware (což je pochvalné) nevyhlazuje detaily.

21.jpg22.jpg
max. velikost | max. velikost
23.jpg24.jpg
max. velikost | max. velikost
25.jpg
max. velikost
Zleva ISO 100, 200, 400, 800 a 1 000
27.jpg28.jpg
max. velikost | max. velikost
29.jpg30.jpg
max. velikost | max. velikost
26.jpg
max. velikost
Ukázka dalších snímků pořízených při nejvyšší citlivosti ISO 1 000. Po jejich vytisknutí se na fotografiích formátu 10 × 15 cm setkáte se silně zašuměnými plochami

Naměřili jsme

Samsung NV10 má poměrně pomalý start, mnohé konkurenční digitály jsou schopny pořídit první snímek od zapnutí fotoaparátu rychleji. S prodlevou se samozřejmě setkáte při snímání bez namáčknuté spouště, s namáčknutím je však odezva okamžitá. Funkci sériového snímání rychlostí 1 sn./s musíme v tomto případě chápat pouze jako doplňkovou.

Samsung NV10
první snímek 3,45 s
snímek bez namáčknutí 0,45 s
snímek s namáčknutím neměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 1,35 s
rychlost sériového snímání 1,0 sn./s
max. počet snímků v sérii neomezený
měřeno s paměťovou kartou Panasonic SD 1 GB Pro High Speed

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

01.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko
02.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
03.jpg
max. velikost
Zoom – nejkratší ohnisko
04.jpg
max. velikost
Zoom – nejdelší ohnisko
05.jpg
max. velikost
Pleťové odstíny – denní světlo
06.jpg
max. velikost
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
07.jpg
max. velikost
Pleťové odstíny s bleskem
08.jpg
max. velikost
Standardní scéna při ISO 100
09.jpg
max. velikost
Standardní scéna při ISO 200
10.jpg
max. velikost
Standardní scéna při ISO 400
11.jpg
max. velikost
Standardní scéna při ISO 800
12.jpg
max. velikost
Standardní scéna při ISO 1 000
13.jpg
max. velikost
Makro exaktní
14.jpg
max. velikost
Makro reálné

Více demosnímků z fotoaparátu Samsung NV10 si můžete prohlédnout zde.

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Polovyspělý digitál Samsung NV10 je určen především pro nováčky v digitální fotografii. Těm se však nedostává do rukou krabička na cvakání, ale kompakt s pěkně designovaným tělem, dobrým funkčním zázemím včetně diktafonu a současně inovativním rozhraním pro ovládání.

Bereme-li v úvahu, že amatérští fotografové většinou nemají ambice tisknout velké formáty svých snímků, pravděpodobně jim nebude tolik záležet na průměrné obrazové kvalitě. Potom je však třeba ptát se po smyslu, proč osazovat čipy kapesních „skoroautomatů“ hned deseti miliony světlocitlivých buněk. 

Dobrá zpráva na závěr: zatímco ještě v listopadu požadoval výrobce za svou novinku oficiálně 11 990 korun, nyní ji zlevnil o dva tisíce.

Plusy:

  • velikost a rozlišení LCD displeje
  • způsob ovládání funkcí
  • dosah blesku
  • české menu

Minusy:

  • absence histogramu
  • pomalé ukládání dat
  • výkon Li-Ion akumulátoru

Cena:

  • 9 990 Kč vč. DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud