21
Fotogalerie

Na dobrodružnou cestu jen s mobilem

Vyrazit jako fotograf na dlouhou cestu vybaven „jen“ fotomobilem bylo trochu odvážné rozhodnutí. Na druhou stranu to však má své výhody.

Poté, co mi rukami prošly fotoaparáty od kompaktů, přes bezzrcadlovky, zrcadlovky i středoformáty nejrůznějších značek by se rozhodnutí vzít na cesty na focení jen mobil, mohlo zdát minimálně bláznivé. Tedy v prvé řadě nejen mobil – na videa a další fotky z cest jsem vybaven i kamerou GoPro v její osmé verzi. Jak s tou kamerou fotím a následně snímky zpracovávám by však vydalo na samostatný text. Tentokrát se budeme věnovat fotografiím ze Samsungu. Konkrétně letošnímu modelu Galaxy S22+.

Jak to všechno začalo

Po všech těch lockdownech a zákazech nočního vycházení, omezení cestování atd. během pandemie covidu, jsem se rozhodl, že sedět na místě už bylo dost a je čas zase vyrazit za dobrodružstvím. A kam jinam a jak jinak, než vzít motorku a jet z Česka do Vietnamu. A samozřejmě, chci to mít i zaznamenané ať už fotograficky nebo videograficky, protože na podobné dobrodružství se člověk vydává jen jednou za život.

Já a Bestie

Tomáš roky žil a pracoval v Jihovýchodní Asii. Živil se jako novinář, průvodce turistů a nakonec, než se vrátil zpět do Evropy, jako majitel a provozovatel malé kavárny na břehu Západního jezera v Hanoji. Točila o něm Česká televize (v čase 10:45) a psal i prestižní časopis Forbes. Během zimní vlny pandemie se rozhodl, že přeruší svou práci v Nizozemí, kde se sanitkou jezdil testovat domácí pacienty na přítomnosti covidu, vezme motorku a pojede za kamarádem Tonym „na jedno“ do Hanoje. Kvůli tomu založil dobrodružný projekt Me and The Beast (Já a Bestie) a sledovat jej můžete na Instagramu, Facebooku a za drobný poplatek se dozvědět podrobnosti o cestě přes platformu Patreon (obsah je anglicky).

Jsem však dost dost limitovaný tím, co všechno s sebou povezu. Přeci jen vybavení na motorku má tak trochu přednost. Rozhodl jsem se vůbec poprvé v životě s sebou nebrat ani zrcadlovku, ani bezzrcadlovku či kompakt. Do kapsy jsem tak vrazil Samsung Galaxy S22+ s tím, že to bude muset „stačit“. A slovo stačit schválen dávám do uvozovek, protože jsem z obrazové kvality hodně nadšený, jak co se týče fotek, tak i videí.

20220723_061640.jpg

Výhody a nevýhody při focení mobilem

S22+ je vybaven třemi objektivy (podle specifikace výrobce):

  • ultraširoký 2,2mm (ekvivalent 13mm objektivu) se světelností F2.2,
  • široký 5,4mm (ekvivalent 23mm objektivu) se světelností F1.8,
  • teleobjektivem 7mm (ekvivalent 70mm objektivu) se světelností F2.4.

Digitálně se samozřejmě dají použít i „virtuálně“ prodloužená ohniska, ale to se přiznám nikdy nebylo a ani stále není nic pro mě. Výřez z fotky si snadno vyrobím i v postprodukci.

Jedna z největších výhod „fotoaparátu“ je jeho velikost. Protože jej na cestách vozím v kapse, mohu kdykoliv a kdekoliv na motorce zastavit a udělat pár fotek. Nakonec považuji tuhle výhodu za tak snadnou, že se musím kolikrát brzdit, protože krásné výhledy do krajiny se objevují neustále. Na kompozici jsem ale stále pes. Snažím se ji trefit hned napoprvé stejně jako při focení jakýmkoli jiným přístrojem, abych v postprodukci nemusel nic řezat. A zbytek nastavení nechávám na fotoaparátu samotném. Současně jsem díky malé kameře považován za běžného turistu a absencí rozměrnější zrcadlovky nebudím dojem profi fotografa.

20220720_082959.jpg

Kdy se dočkáme poměru stran 3:2?

Přiznávám, občas mi to delší ohnisko chybí. Ani zabudovaný „teleobjektiv“ nedokáže nahradit portrétní skla s krásně rozmazaným pozadím. Ono to nejde ani od tak fyzicky malého snímače čekat – tam se prostě optické zákony nedají obejít. Sice se dá v telefonu zapnout portrétní režim, ale prostě to na můj vkus pořád není ono. V tu chvíli prostě některé scény nefotím.

To, co ale stále nechápu, je proč není nativně v mobilech poměr stran 3:2, na který jsme všichni fotografové zvyklí z kinofilmu, resp. digitálních zrcadlovek. Sice kvůli sdílením na sítích a jistých kompozičních výhod převážně fotím na čtvercový formát, občas na poměr 16:9, ale mít možnost využít poměr stran 3:2, tak bych takto nejspíš fotil mnohem častěji. Ano, sice si můžu v postprodukci ořezat fotografie na jakýkoli formát, ale mít tuhle možnost už při focení by podstatně usnadnilo komponování snímků (nehledě na to, že je to otázka čistě programátorská).

20220801_111346.jpg

S kvalitou fotek nemám žádný problém

Zatím se mi rozhodnutí vzít na cesty jako hlavní fotoaparát mobilní telefon jeví jako skvělá volba. Fotografie mě baví jak svou barevností, kontrastem a dynamickým rozsahem, tak třeba i tím, jak si fotoaparát dokáže poradit s protisvětlem. Nemusím se navíc starat o nabíjení dalšího přístroje, bát se, že bych o drahou fototechniku na cestě přišel, a rozhodně jsem ušetřil prostor v brašnách a nějaké to kilo, se kterým bych se musel vláčet navíc. A určitě bych nestavěl tak často, kdybych musel vytahovat velkou zrcadlovku případně měnit objektivy… Možná už jsem za ty roky na cestách tak trochu zlenivěl.

Kvalitu fotek posuďte sami – v galerii naleznete fotografie v původních formátech, které prošly pouze částečnou úpravou (jas, kontrast a jemné doostření). 

Určitě si přečtěte

Články odjinud