Na co se můžeme těšit v roce 2007?

30. prosince 2006
TWEET SDÍLET
Stejně jako předchozí léta, i rok 2007 bude ve znamení xMpx digitálů, co pro nás ale výrobci fototechniky připravili dalšího? Čeká nás zásadní zvrat?

První a zcela zásadní akcí roku 2007 bude jako obvykle veletrh CES v první polovině ledna a veletrh PMA začátkem března, oba dva ve Spojených státech. Právě PMA je asi nejvýznamnější akcí ve fotoprůmyslu, všichni velcí výrobci zde představují novinky pro aktuální sezonu. Co již teď víme určitě, je to, že rok 2007 bude ve znamení 7Mpx fotoaparátů. Dalším milníkem budou letní měsíce, kdy se s největší pravděpodobností objeví další vlna novinek, připravovaných na veletrh Photokina, ten se sice koná jednou za dva roky (tedy až v roce 2008), výrobci ale zřejmě dodrží načasování jako by se veletrh konal.

Dá se samozřejmě očekávat další honba za co nejvyšším rozlišením, už nyní se prodávají ultrakompakty s rozlišením 10Mpx, věřme, že výrobci konečně dostanou rozum a zaměří se více na optiku a především zpracování obrazu.

Pomalu ale jistě se i fotoprůmysl začíná podobat světu módy. Proč? Je to zcela jednoduché, v módním světě se představují kolekce jaro/léto a podzim/zima. Ve fotoprůmyslu to začíná být podobné – prvním, kdo s módní terminologií přišel byl Canon se svojí podzimní kolekcí. Příští rok tedy můžeme nejspíš očekávat jarní kolekci 2007.

Co nám jarní kolekce přinese? U Canonu to bude s největší pravděpodobností inovovaný model z profesionální sféry á la EOS 1. Vsadil bych také na představení nástupce fullframeového EOSu 5D. A jaké bude rozlišení? Podle prognóz jistě vyšší jak 14 Mpx.

Fujifilm dal zcela jasně najevo, že se momentálně soustředí na vylepšení práce autofokusu a zapracování detekce tváře (pro optimální expozici) prakticky do všech fotoaparátů. V prvním čtvrtletí by se k nám také měla dostat digitální zrcadlovka FinePix S5 Pro, postavená na těle Nikonu D200. Uvidíme jak si konstruktéři poradili se zpracováním obrazu a jak využili svůj SuperCCD čip druhé generace.

Také zrcadlovka značky Sigma bude k dispozici až v prvním čtvrtletí roku 2007. Jako jediný výrobce používá Sigma snímače Foveon, ačkoliv je technologie těchto snímačů zajímavá, stále ještě není dopilovaná k dokonalosti, což je obrovská škoda. Nechme se překvapit jak odlišný bude model SD14 od předchůdce SD10.

Společností, která pomalu ale jistě vyklízí pole fotografických přístrojů je Kodak. Fotoaparáty Kodak nejsou ani špatné, ani dobré, jsou zkrátka nedotažené. Podle posledních informací se Kodak chystá uzavřít svoji pobočku v České republice a zaměří se výhradně na finální zpracování fotografií – minilaby, fotopapíry, chemie apod. Že by konec dalšího významného výrobce?

Nikon je na tom o něco lépe. Ačkoliv již nemá tak výrazné postavení ve světě digitální fotografie, a to ani ve sféře digitálních zrcadlovek, stále ještě má co říct. V roce 2007 pravděpodobně, mimo inovované řady kompaktů, představí i pokračovatele profesionální řady digitálních zrcadlovek. A jaké bude kódové označení? Možná Nikon D4.

Poměrně dobře má našlápnuto Olympus, nejen tím, že uvedl na trh zatím nejmenší digitální zrcadlovku E-400, představil také maketu nového profi těla, které by mělo být nástupcem dnes již stařičké E-1. Velkou podporu nachází Olympus také mezi výrobci objektivů, kteří postupně přizpůsobují své produkty pro 4/3 formát.

Nejinak je na tom stabilizovaný Panasonic, který letos uvedl první digitální zrcadlovku – za hodně peněz málo muziky a trochu snobárna, tak by se dal charakterizovat Lumix L1. Otázkou je, jestli se Panasonic pustí do vývoje další tzv. lidové zrcadlovky, nebo tuto cestu zavrhne a spojí se raději s Olympusem. Ano čtete správně, spolupráce Olympusu s Panasonikem (člen Matsushita Electris Industrial) je vlice úzká. Takováto akvizice by jistě postrčila obě společnosti o něco výš na žebříčku nejúspěšnějších fotofirem (měřeno počtem prodaných výrobků).

Kdo však poněkud zaostává za konkurencí je Pentax, digitální kompakty si stále drží slušnou úroveň a také design, s technickými inovacemi je to však horší. Poslední zprávy o akvizivi Pentaxu společností Hoya to jenom potvrzují. Jakéhosi sparingpartnera má však Pentax ve značce Samsung, která od něj kupuje technologické postupy pro výrobu zrcadlovek a doplňuje je vlastními vnitřnostmi“. Od Samsungu můžeme čekat také několik novinek, velice podobných jeho poslední řadě New Vision.

Poslední významnější značkou na trhu je Sony. První digitální zrcadlovka Sony Alfa budí v konečném účtování menší rozpaky. Ačkoliv Sony použilo platformu koupené Koniky Minolty, nejsou výsledky optimální. Pokud chce být Sony světovou dvojkou v oblasti digitálních zrcadlovek, má před sebou ještě dlouhou a strastiplnou cestu. Nutno však konstatovat, že kompakty Sony sluší.

Co se týká samotného portfolia jednotlivých výrobců, tak můžeme očekávat útlum ultrazoomových fotoaparátů. Vcelku neotřesitelnou pozici si na poli ultrazoomů vydobil Panasonic, který ji hned tak nepustí. Olympus toho již v ultrazoomech nemá moc co říct, příští rok je pravděpodobně poslední šancí na záchranu v tomto segmentu. Naopak velice dobře je na tom Fujifilm se svojí S-kovou řadou, bohužel zde chybí stabilizace obrazu a lepší práce s obrazovými daty. Sony a Canon by mohli také zamíchat kartami.

Velice pravděpodobný je další pokles cen, troufám si tvrdit, že do konce 2007 bude možné koupit digitální zrcadlovku se setovým objektivem pod patnáct tisíc korun. V takovém okamžiku už to budou mít ultrazoomy těžké.

Co říci závěrem? Snad jen to, že nemá smysl čekat, co si na nás výrobci vymyslí, čím nás omráčí a jaké marketingové trumfy vytáhnou z rukávu. Raději vezměte svůj fotoaparát a běžte fotit, dokud je vám přáno a dokud je ještě světlo...

Témata článku: Technika, Technologie


Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Užitečné aplikace i doplňky pro webové prohlížeče pomohou v případě, že vám sociální sítě ukrajují nebezpečné množství pracovního času. Pomohou stanovit tvrdé limity, ale jít i efektivnější motivační cestou.

Stanislav Janů
TipySociální sítěSoftware
Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

** Google připravil novou verzi aplikací Google Map a Google Keep ** Pokud si resetujete Wear OS 2 hodinky, už je nesputíte ** Je to jen čirá náhoda, nebo taktika, jak vás přimět k upgradu?

Martin Chroust
Google MapyWear OS
Na muže doléhá globální krize plodnosti

Na muže doléhá globální krize plodnosti

** Za posledních čtyřicet let klesla plodnost mužů v ekonomicky vyspělých zemích o víc než polovinu ** Za posledních čtyřicet let klesla plodnost mužů v ekonomicky vyspělých zemích o víc než polovinu ** Nová studie ale dokazuje pravý opak

Jaroslav Petr
Lidé
Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

**Pro Mastodon existuje řada klientů třetích stran. **Část z nich napodobuje TweetDeck, jeden zase Slack. **Mastodon 3.11 For Workgroups míří na uživatele Windows 95.

Petr Urban
MastodonSociální sítěSoftware
Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

** Amazonu a Facebooku vývoj vlastních telefonů nic nepřinesl ** Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu ** Pokud zmizí Twitter z mobilních obchodů, nebude mít jinou možnost

Martin Chroust
Elon MuskTwitterSmartphony
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Pokud si pořídíte Palace edici, nemusíte čekat do pátku, abyste si zahráli nové Need for Speed. Zatím jsme pro vás připravili souhrn toho, co od Unbound můžete očekávat.

Jindřich Landa
Need for Speed UnboundPreview
Vystřízlivění z předplatného. Mimo her s reklamami je to největší zlo, které mohlo mobily potkat

Vystřízlivění z předplatného. Mimo her s reklamami je to největší zlo, které mohlo mobily potkat

** Předplatné bylo před lety doménou streamovacích služeb ** Dnes na něj najíždí i vývojáři her a aplikací ** Peníze z vás dostávají po troškách, ale mnohem častěji

Martin Chroust
předplatnéMobilní aplikaceSmartphony
Nejlepší aplikace pro tento týden: Deník emocionální pohody, poznámky psané rukou a hubnutí s iPhonem

Nejlepší aplikace pro tento týden: Deník emocionální pohody, poznámky psané rukou a hubnutí s iPhonem

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace