Na co se můžeme těšit v roce 2007?

30. prosince 2006
TWEET SDÍLET
Na co se můžeme těšit v roce 2007?
Stejně jako předchozí léta, i rok 2007 bude ve znamení xMpx digitálů, co pro nás ale výrobci fototechniky připravili dalšího? Čeká nás zásadní zvrat?

První a zcela zásadní akcí roku 2007 bude jako obvykle veletrh CES v první polovině ledna a veletrh PMA začátkem března, oba dva ve Spojených státech. Právě PMA je asi nejvýznamnější akcí ve fotoprůmyslu, všichni velcí výrobci zde představují novinky pro aktuální sezonu. Co již teď víme určitě, je to, že rok 2007 bude ve znamení 7Mpx fotoaparátů. Dalším milníkem budou letní měsíce, kdy se s největší pravděpodobností objeví další vlna novinek, připravovaných na veletrh Photokina, ten se sice koná jednou za dva roky (tedy až v roce 2008), výrobci ale zřejmě dodrží načasování jako by se veletrh konal.

Dá se samozřejmě očekávat další honba za co nejvyšším rozlišením, už nyní se prodávají ultrakompakty s rozlišením 10Mpx, věřme, že výrobci konečně dostanou rozum a zaměří se více na optiku a především zpracování obrazu.

Pomalu ale jistě se i fotoprůmysl začíná podobat světu módy. Proč? Je to zcela jednoduché, v módním světě se představují kolekce jaro/léto a podzim/zima. Ve fotoprůmyslu to začíná být podobné – prvním, kdo s módní terminologií přišel byl Canon se svojí podzimní kolekcí. Příští rok tedy můžeme nejspíš očekávat jarní kolekci 2007.

Co nám jarní kolekce přinese? U Canonu to bude s největší pravděpodobností inovovaný model z profesionální sféry á la EOS 1. Vsadil bych také na představení nástupce fullframeového EOSu 5D. A jaké bude rozlišení? Podle prognóz jistě vyšší jak 14 Mpx.

Fujifilm dal zcela jasně najevo, že se momentálně soustředí na vylepšení práce autofokusu a zapracování detekce tváře (pro optimální expozici) prakticky do všech fotoaparátů. V prvním čtvrtletí by se k nám také měla dostat digitální zrcadlovka FinePix S5 Pro, postavená na těle Nikonu D200. Uvidíme jak si konstruktéři poradili se zpracováním obrazu a jak využili svůj SuperCCD čip druhé generace.

Také zrcadlovka značky Sigma bude k dispozici až v prvním čtvrtletí roku 2007. Jako jediný výrobce používá Sigma snímače Foveon, ačkoliv je technologie těchto snímačů zajímavá, stále ještě není dopilovaná k dokonalosti, což je obrovská škoda. Nechme se překvapit jak odlišný bude model SD14 od předchůdce SD10.

Společností, která pomalu ale jistě vyklízí pole fotografických přístrojů je Kodak. Fotoaparáty Kodak nejsou ani špatné, ani dobré, jsou zkrátka nedotažené. Podle posledních informací se Kodak chystá uzavřít svoji pobočku v České republice a zaměří se výhradně na finální zpracování fotografií – minilaby, fotopapíry, chemie apod. Že by konec dalšího významného výrobce?

Nikon je na tom o něco lépe. Ačkoliv již nemá tak výrazné postavení ve světě digitální fotografie, a to ani ve sféře digitálních zrcadlovek, stále ještě má co říct. V roce 2007 pravděpodobně, mimo inovované řady kompaktů, představí i pokračovatele profesionální řady digitálních zrcadlovek. A jaké bude kódové označení? Možná Nikon D4.

Poměrně dobře má našlápnuto Olympus, nejen tím, že uvedl na trh zatím nejmenší digitální zrcadlovku E-400, představil také maketu nového profi těla, které by mělo být nástupcem dnes již stařičké E-1. Velkou podporu nachází Olympus také mezi výrobci objektivů, kteří postupně přizpůsobují své produkty pro 4/3 formát.

Nejinak je na tom stabilizovaný Panasonic, který letos uvedl první digitální zrcadlovku – za hodně peněz málo muziky a trochu snobárna, tak by se dal charakterizovat Lumix L1. Otázkou je, jestli se Panasonic pustí do vývoje další tzv. lidové zrcadlovky, nebo tuto cestu zavrhne a spojí se raději s Olympusem. Ano čtete správně, spolupráce Olympusu s Panasonikem (člen Matsushita Electris Industrial) je vlice úzká. Takováto akvizice by jistě postrčila obě společnosti o něco výš na žebříčku nejúspěšnějších fotofirem (měřeno počtem prodaných výrobků).

Kdo však poněkud zaostává za konkurencí je Pentax, digitální kompakty si stále drží slušnou úroveň a také design, s technickými inovacemi je to však horší. Poslední zprávy o akvizivi Pentaxu společností Hoya to jenom potvrzují. Jakéhosi sparingpartnera má však Pentax ve značce Samsung, která od něj kupuje technologické postupy pro výrobu zrcadlovek a doplňuje je vlastními vnitřnostmi“. Od Samsungu můžeme čekat také několik novinek, velice podobných jeho poslední řadě New Vision.

Poslední významnější značkou na trhu je Sony. První digitální zrcadlovka Sony Alfa budí v konečném účtování menší rozpaky. Ačkoliv Sony použilo platformu koupené Koniky Minolty, nejsou výsledky optimální. Pokud chce být Sony světovou dvojkou v oblasti digitálních zrcadlovek, má před sebou ještě dlouhou a strastiplnou cestu. Nutno však konstatovat, že kompakty Sony sluší.

Co se týká samotného portfolia jednotlivých výrobců, tak můžeme očekávat útlum ultrazoomových fotoaparátů. Vcelku neotřesitelnou pozici si na poli ultrazoomů vydobil Panasonic, který ji hned tak nepustí. Olympus toho již v ultrazoomech nemá moc co říct, příští rok je pravděpodobně poslední šancí na záchranu v tomto segmentu. Naopak velice dobře je na tom Fujifilm se svojí S-kovou řadou, bohužel zde chybí stabilizace obrazu a lepší práce s obrazovými daty. Sony a Canon by mohli také zamíchat kartami.

Velice pravděpodobný je další pokles cen, troufám si tvrdit, že do konce 2007 bude možné koupit digitální zrcadlovku se setovým objektivem pod patnáct tisíc korun. V takovém okamžiku už to budou mít ultrazoomy těžké.

Co říci závěrem? Snad jen to, že nemá smysl čekat, co si na nás výrobci vymyslí, čím nás omráčí a jaké marketingové trumfy vytáhnou z rukávu. Raději vezměte svůj fotoaparát a běžte fotit, dokud je vám přáno a dokud je ještě světlo...

Témata článku: Technika, Technologie


Ostření v digitální fotografii – fázové, kontrastní a hybridní, které je lepší?

Ostření v digitální fotografii – fázové, kontrastní a hybridní, které je lepší?

Povedená fotografie by měla mít nejen svoji specifickou atmosféru a povedenou kompozici, ale zejména by měla být ostrá.

Petr Březina
Fotoškola
Nikon oznámil spolupráci se značkami Nissin a Profoto

Nikon oznámil spolupráci se značkami Nissin a Profoto

Petr Březina
Blesky a světlaTechnika
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Olympus se mění na OM System

Olympus se mění na OM System

Petr Březina
OM SystemOlympus
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr Březina
Full-frame
6 objektivů, s nimiž můžete fotit i v totální tmě

6 objektivů, s nimiž můžete fotit i v totální tmě

Světelnost je jedním z velmi důležitých parametrů při výběru objektivu. Znáte ty nejsvětelnější kousky, které se v průběhu let objevily na trhu?

Petr Březina
Technika
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Helena Vyplelová
Průvodce nákupem
Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

Petr Březina
Technika