Na čem doopravdy záleží při výběru digitální zrcadlovky?

24. června 2011
TWEET SDÍLET
Jaké jsou preference českých fotografů? V čem a jak se liší přístup „amatérů“ a těch, kteří se cítí být „profesionály“? Kolik jste ochotni do fototechniky investovat? My už to víme.

Pravděpodobně jste postřehli anketu, která na webu DIGIarena.cz probíhala v minulých týdnech s cílem zjistit, podle čeho se naši čtenáři opravdu rozhodují při koupi zrcadlovky. K tomuto kroku nás vedla jednak snaha o to, abychom opět o něco lépe poznali naši čtenářskou skupinu a podle toho mohli do budoucna optimalizovat obsahovou strukturu tohoto webu, stejně jako zájem zjistit, nakolik se nákupní preference zákazníků fotografické techniky shodují, či liší oproti trendům, jež skrze svoje produkty propagují výrobci.

Jací jsou uživatelé digitálních zrcadlovek?

Rozlišovat fotografy na amatéry a profesionály není snadné, jelikož v dnešní době velká spousta těch, kdo se cítí být z celého srdce amatéry a za toto označení se přirozeně nestydí, produkuje fotografie technicky zcela bravurní a naopak, mnoho těch, kdo se chvástají svojí profesionalitou tomuto označení vděčí třeba jen za to, že v malém městě provozují fotoateliér, kde „cvakají“ spoluobčany na osobní doklady.

Otázka, do jaké kategorie „odbornosti“ se dotazovaný řadí, byla proto zaměřena tak, aby zohlednila jednak jeho fotografické schopnosti, a pak také skutečnost, zda si focením vydělává – právě takto lze vnímat rozdíl mezi profesionálem a amatérem bez ohledu na technickou a uměleckou kvalitu obsahu, který produkují. 

Dle naší ankety je roztřídění následovné:

  • Začátečník s focením teprve začíná a učí se svůj aparát ovládat.
  • Zkušený amatér svou techniku již dobře zná a focením se převážně baví.
  • Poloprofesionál si troufne nabídnout své služby ostatním za úplatu, přičemž focení je pro něj stále ještě koníčkem.
  • Profesionál je ten, pro nějž je fotografie profesí, jež ho živí.
Klepněte pro větší obrázek 
Do jaké kategorie odbornosti při používání
digitální zrcadlovky sami sebe řadíte?

Výsledkem průzkumu, kterého se zúčastnilo celkem 1 090 respondentů a jenž je proto dostatečně reprezentativní, je obrázek o čtenářích DIGIareny – rovná čtvrtina z nich se řadí k naprostým fotografickým začátečníkům, zhruba dvě třetiny zastupují zkušené amatéry a jen 13 % čtenářů si troufne označit se za poloprofesionální. Profesionálů, tedy těch, pro něž je focení hlavním zdrojem obživy, je potom pouhé jedno procento. 

Pokud jde o profesionální fotografy, tento výsledek ničím nepřekvapí a shoduje se víceméně se zkušenostmi prodejců ve fotografické branži, kteří vědí, že těch, kdo investují do nejvýkonnějších a nejodolnějších přístrojů, aby tyto jejich vlastnosti zúročili v praxi, je skutečné minimum. Drtivá většina trhu je určena zákazníkům, kteří kouzlo digitální fotografie teprve objevují. Početná skupina začátečníků a nadšených amatérů to jen potvrzuje. 

Kolik jste ochotni do focení investovat? 

Od struktury uživatelů se odvíjí jejich schopnost, či touha do fotografické techniky investovat. Pro ty, kdo již opustili svět kompaktů i pokročilých ultrazoomů a troufají si na digitální zrcadlovky, je při pořízení nového těla nejčastěji hraniční cena třicet tisíc korun – na zrcadlovku do patnácti tisíc (bez objektivu) dosáhne pětina dotázaných, dvacetitisícovou investici si dovolí třetina našich čtenářů a obdobně silná skupina si koupí fotoaparát za třicet tisíc.

Směrem výš už řady řídnou – padesátitisícová investice je přijatelná pro 13 % uživatelů, nad sto tisíc se pak odváží skutečně jen ti, kdo ze své techniky dokážou vytěžit zpětný příjem. 

Klepněte pro větší obrázek 
Jaká cena je pro vás osobně při pořízení těla nové zrcadlovky hraniční?

Na čem vám záleží při výběru zrcadlovky? 

Graf ze všech nejzajímavější ukazuje uživatelské preference při výběru nové zrcadlovky. Ve výsledku je ilustrací toho, jak paradoxně malou roli hrají parametry, jež se objevují v inzerátech na fototechniku na předních místech. Že to ale zas tak černobílé není, si ukážeme dále. 

Klepněte pro větší obrázek 
Jaké faktory jsou pro vás při výběru zrcadlovky klíčové?

Vysoké rozlišení čipu, HD video, focení s živým náhledem, výklopný displej nebo české menu se doslova krčí na chvostu zákaznického chtění a hotovým propadákem jsou automatické expoziční režimy, tedy funkce tlačené „horem dolem“ do tzv. entry-level zrcadlovek s cílem přivést k nim uživatele pokročilejších kompaktů. Že by se zde snahy výrobců fotografické techniky míjely účinkem? 

Průzkum preferencí je naopak důkazem solidního zájmu našich čtenářů o funkce, na nichž při tvorbě fotografie doopravdy záleží a bez nichž se skutečně neobejdou. Pohotovost a rychlost při focení spolu s požadavkem na nízký šum při vysokých hodnotách ISO jsou jasnými favority a budiž producentům digitálních zrcadlovek ku cti, že krom rozšiřování funkčnosti svých přístrojů o amatérské funkce, které jen málokdo doopravdy uplatní, se soustředí právě na rozvoj v těchto dvou ohledech. Zejména v oblasti boje s digitálním šumem došlo v posledních letech k ohromnému pokroku.

Začátečníci versus profesionálové 

Pestřejší náhled na uživatelské požadavky poskytuje detailní statistika, která je rozlišuje podle kategorie odbornosti.

 

Klepněte pro větší obrázek 
Požadavky uživatelů digitálních zrcadlovek podle odbornosti 

Pokud se vyhraníme čistě mezi začátečníky proti profesionálům, dostáváme se k následujícím zjištěním: 

  • Profesionálům s velkým předstihem nejvíce záleží na pohotovosti a rychlosti při focení, a také na nízkém šumu při vysokých hodnotách ISO. Oceňují širokou nabídku kvalitních objektivů a důležitá je pro ně též kvalita optického hledáčku. Oproti tomu elektronický displej (LCD) nebo automatické expoziční režimy, jsou zcela pod jejich rozlišovacích schopnost.
  • Začátečníci se ve srovnání chovají jinak. Jejich očekávání napovídají, že od digitálních zrcadlovek nejčastěji očekávají totéž, co jim doposud nabízely jednoduché kompakty. Záleží jim na nízké ceně, českém menu, na možnosti fotit s živým náhledem, stejně jako na vysokém rozlišení čipu, nebo natáčení HD videa. V celkovém součtu však byla poptávka po těchto funkcích přece jen minoritní.  

Údaje, které jste nám poskytli v této anketě, využijeme při přípravě dalších článků pro web DIGIarena.cz. Děkujeme každému, kdo se našeho průzkumu zúčastnil.


Hráli jsme OlliOlli World. Překvapivě komplexní skejťácká arkáda

Hráli jsme OlliOlli World. Překvapivě komplexní skejťácká arkáda

Nový díl skejťácké série OlliOlli přidal do hry třetí rozměr a zavede vás do země stvořené pro každého jezdce. Překvapíte zdejší bohy a stanete se nástupcem kouzelníka skejtu?

Martin Nahodil
OlliOlli WorldDojmyPC
Recenze mobilu Motorola Moto G200. Perfektní dostupný telefon pro hráče

Recenze mobilu Motorola Moto G200. Perfektní dostupný telefon pro hráče

** Skvělý cenově dostupný telefon pro hráče ** Má fantastický výkon a rychlý displej ** Mobil nemá žádnou zásadní slabinu

Jan Pánek
Vyšší třídaRecenze
Recenze hry Rainbow Six Extraction. Invaze mutantů, která vás nenadchne

Recenze hry Rainbow Six Extraction. Invaze mutantů, která vás nenadchne

Přeměnit mód v plnohodnotnou hru je celkem běžnou herní praxí. Ubisoft se pro to rozhodl v případě Rainbow Six Siege a ačkoli je výsledek zajímavý, moc vás nenadchne.

Vojtěch Matušinský
Rainbow Six ExtractionRecenze
Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Stejně aktivně, jako Activision vymýšlí obranu proti hackerům vymýšlí i hackeři nové způsoby, jak zatopit normálním hráčům.

Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneBattle Royale
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Samsung mění pravidla hry. Řady Galaxy S a Galaxy Note se v únoru spojí v jeden celek

Samsung mění pravidla hry. Řady Galaxy S a Galaxy Note se v únoru spojí v jeden celek

** Král je mrtev, ať žije král! ** Řada Galaxy Note skončila, její odkaz však přebere řada Galaxy S ** Už v únoru se obě modelové řady spojí v jeden celek

Martin Chroust
UnpackedGalaxy
V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

** Oppo Find X3 Pro se může opřít o unikátní mikroskopický objektiv ** Nabízí až 60× hybridní přiblížení těch nejmenších detailů ** Je to jediný telefon, který umí nafotit sochy v uchu jehly...

Martin Chroust
MikroskopMakro objektiv
Dying Light 2 nabídne na PlayStationu 5 trojici různých grafických nastavení

Dying Light 2 nabídne na PlayStationu 5 trojici různých grafických nastavení

Na poslední generaci konzolí není nic neobvyklého, že si hráči mohou vybrat z různých grafických módů. Dying Light 2 bude mít rovnou 3.

Martin Nahodil
Dying Light 2PS5
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Co se naučíte, když si pustíte video přednášky dvojnásobnou rychlostí? Víc než si nejspíš myslíte

Co se naučíte, když si pustíte video přednášky dvojnásobnou rychlostí? Víc než si nejspíš myslíte

** Co se studenti naučí z videa přednášky přehrávaného dvojnásobnou rychlostí? ** Skoro tolik, co z videa pouštěného normální rychlostí **Mohou tak výrazně ušetřit čas a zefektivnit studium

Jaroslav Petr
VzděláváníStudium