Multimediální krasavec: Samsung Digimax i6 PMP (recenze)

Multimediální krasavec: Samsung Digimax i6 PMP (recenze)

Uvažujete zrovna o koupi fotoaparátu a zároveň se poohlížíte i po MP3 přehrávači? Novinka – Samsung Digimax i6 – vám nabízí obojí, navíc si poradí i s přehráváním filmů. To vše bez výrazných ústupků v kvalitě a v krásném těle.

Fotoaparáty s přehrávačem MP3 souborů byly na trhu již dříve pod značkami Trust, Benq či Umax a také Casio. V současné době víme pouze o podobném přístroji Samsung i50. Oproti němu má Samsung i6 navíc 1 MPx na snímači a funkci PMP pro přehrávání videa. Fotografovat a přehrávat MP3 dnes můžete i s digitální videokamerou či mobilním telefonem, implementované snímače však prozatím dosahují nižších rozlišení, funkcí i kvalit.

Po představení tohoto multimediálního 6Mpx ultrakompaktu v článku První foto, máte možnost dozvědět se již kompletní informace, které jsme při testování získali.

Klepněte pro větší obrázek
Aluminiový povrch je vyveden v černé nebo stříbrné barvě
Klepněte pro větší obrázek
Přední čočka objektivu má své místo v horním rohu, kde ji při focení můžete prstem omylem zakrýt

Samsung Digimax i6 se může pochlubit rozměry 96×61 mm a kopíruje tak např. obrys občanského průkazu. Takový rozměr společně s tloušťkou pod 2 cm jej řadí mezi ultrakompaktní fotoaparáty, které se pohodlně vejdou do každé kapsy. Jeho rozměry se nemění ani při změně ohniska trojnásobného zoomu. Konstrukce objektivu je totiž speciálně lomená a objektiv se nevysouvá ven z přístroje.

Klepněte pro větší obrázek
Vlevo umístěný reproduktorek podává na svůj rozměr velmi slušné výsledky

Pohled shora ujistí, že pravá strana přístroje je zahnutá. Shodně jako v případě dříve recenzovaného Ricoh Caplio R30, jde o počin, který zlepšuje nejen vzhled, ale taktéž ergonomii držení.

Matné hliníkové opláštění je na omak příjemné a neklouže, přístroj se i vzhledem k malé tloušťce drží s jistotou. Přispívá k tomu také výstupek na čelní straně. Ten nelze přehlédnout, je v podstatě jediným prvkem jinak jednoduché přední strany. Toto čisté designerské provedení je působivé a aparát celkově vypadá opravdu krásně v obou barevných provedeních. Pokud si na vzhled a odolné provedení více potrpíte, potěšíme vás nejnovější informací. Samsung Digimax i6 PMP se brzy bude prodávat i v limitované edici s titanovým tělem.

Klepněte pro větší obrázek
Samsung bude k mání i v limitované edici s titanovým tělem

Zadní stěna přístroje se honosí 2,5palcovým LCD displejem s výborným rozlišením 230 tisíc pixelů, které je pro sledování videa vlastně nutností a každopádně potěší při prohlížení či prezentaci fotografií.

Klepněte pro větší obrázek
Jemný obraz displeje si oblíbíte na první pohled

Horní stranu těla obývá tlačítko pro zapnutí, spoušť a funkci ASR (stabilizace obrazu, viz. další kapitola). Ostatní jsou rozmístěny po pravé straně displeje a nechybí mezi nimi i ovladače pro rychlý přístup. Zoomovací tlačítko se ovládá ve vertikálním směru a je vhodně umístěno v pravém rohu. Jakkoliv jsme pochválili přístupy přes tlačítka a ceníme český jazyk menu, pohyb v něm už nejpříjemnější není. Nabídka je někdy nelogicky uspořádaná, různě větvená, mnohé ikonky nedávají tušit význam. Problémy může činit zejména ovládání v režimu nahrávání videa.

Klepněte pro větší obrázek
Samozřejmostí jsou tlačítka rychlého přístupu pro režimy blesku, makro, samospoušť, korekci expozice
Klepněte pro větší obrázek
Sluchátka pro poslech zvuků a hudby připojíte do krytého konektoru na pravém boku

Pokračování 2 / 4

Funkce a vybavení

Samsung Digimax i6 PMP je osazen šestimegapixelovým snímačem a nevysouvacím objektivem s trojnásobným rozsahem zoomu 39–117 mm. Zoomování je odstupňováno nepříliš jemně v sedmi krocích.

V tomto stylovém přístroji je k dispozici plná či programová automatika a bohatá nabídka 11 přednastavených režimů (Text, Děti, Portrét, Krajina, Soumrak, atd.). Neobvyklá již není ani možnost využití poměrně kvalitního videa ve formátu AVI. Rozlišení 640 x 480 px při snímkové frekvenci 30 sn./s je dostatečné, video je samozřejmě ozvučené a při natáčení lze dokonce zoomovat. Digimax i6 umí nahrávat i zvukové poznámky či samotné zvukové soubory a sloužit tak jako diktafon.

Světelnost objektivu F3,5–4,5 dává tušit, že zaostřování u dlouhého ohniska bude v horších světelných podmínkách problém, podporou je alespoň přisvětlovací dioda. U kratších ohnisek se s problémy nesetkáte.

Příznivce makra potěší skutečnost, že na nejširší ohnisko optika ostří již od 1 cm (Super makro), v běžném makro režimu pak od 5 do 25 cm. S takovým přiblížením máte v kapse zároveň zvětšovací lupu.

Funkční výbava má za úkol být praktická i zábavná. Z běžné nabídky bych vyzdvihla ruční kalibraci bílé, dvojí samospoušť po sobě, změnu natočení, velikosti a barevnosti snímků i po vyfocení, digitální úpravu červených očí při focení s bleskem.

Zábavné a vtipné je používání rámečků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka použití rámečku a skládání snímků

Zajímavou vlastností se může zdát ASR (stabilizace obrazu). Jde však jen o softwarovou úpravu a tak stabilizace není účinná, jako u jiných fotoaparátů s plovoucí čočkou. Funkce spočívá ve složení a zpracování dvou snímků, které fotoaparát vyfotí automaticky ihned po sobě. Výsledný snímek po přepočtu vypadá sice ostřejší, ke stoprocentní ostrosti však u dlouhých časů kolem 1/6 s nepomůže. Při časech kolem 1/15 s jsou už výsledky lépší. Stabilizace je využitelná pro nejistou ruku na nejdelším ohnisku, kde nás trápí horší světelnost. Musíte však počítat s pevně přednastavenou citlivostí ISO 200, kdy snímky více šumí a mohou být méně kvalitní zmiňovaným zpracováním. Dle mého názoru je funkce téměř zbytečností.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo snímek bez ASR, vpravo s ASR. Expoziční čas 1/6 s

Dosah blesku je 2,4 m na široké ohnisko a 1,9 m na dlouhé ohnisko, při ISO nastaveném na auto. Vzdálenosti to nejsou příliš velké a samozřejmě se zkracují, pokud chcete použít nízké ISO. Již od pohledu je však jasné, že od miniaturních blesků většiny kompaktů více čekat nemůžete.

 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vpravo ukázka barevného efektu
Klepněte pro větší obrázek
Ukázka barevného efektu

Tři v jednom
Neopomeneme samozřejmě popsat kromě fotografických funkcí také zmiňovaný přehrávač MP3 a videa. Pro přehrávání hudby stačí mít ji ve zmíněném formátu a z počítače soubory překopírovat (jako na jakýkoliv jiný disk) na paměťovou kartu, a to do složky pojmenované MP3. Pak ve fotoaparátu stačí zvolit přehrávání a vybrat skladbu, od které chcete poslech začít. Pro větší zážitek lze zvolit jiné pozadí na displeji. Ke zvuku přehrávače nelze mít žádné námitky.

Poslech je možný z reproduktoru i z dodávaných špuntových sluchátek Samsung a lze při něm po stisku spouště dokonce i fotografovat, avšak pouze v automatickém režimu při rozlišení 3 MPx. Přehrávač disponuje nejběžnějšími funkcemi, chybí zde pokročilejší možnosti jako je zobrazování ID3 popisků či nastavení ekvalizátoru. I bez nich se mi však zdá dostačující..

Soubory MP3 na kartě lze využít i jako zvukové podbarvení prezentací fotografií. Samotné prezentace vylepšíte také nastavením různorodých přechodů.

Co se videa týče, každý soubor, který chcete prohlížet musíte překonvertovat v dodávaném programu Digimax Converter a následně zkopírovat na kartu do složky PMP. Je tu možnost vložit do videa i titulky, ty však musí být překonvertované do souboru SMI.

Fotoaparát je kompatibilní s paměťovými kartami SD a MMC. Kartu si musíte dokoupit, avšak pokud ji náhodou zapomenete, dobře poslouží celých 45 MB vestavěné paměti.

Podrobnou technickou specifikaci si můžete prohlédnout zde.

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Objektiv kupodivu, i na nepříliš krátké ohnisko 39 mm, trpí soudkovitým zkreslením. Rozlišení zjištěné z testchartu je 13000 lph, což se blíží asi nejběžnější hodnotě u 6MPx kompaktů, která bývá kolem 14000 lph. Kresba není ideální, přístroj se na malé detaily příliš nezaměřuje. Ztráta detailů je zásluhou spíše softwarových úprav, kterými se firmware snaží odstraňovat projevující se šum snímače. Změkčení snímku pak vyvažuje zpětně doostřováním.

Snímač s úhlopříčkou 1/2,5" a rozlišením 6 Mpx má sklon více šumět. Graf sice neprozrazuje na první pohled vysoké hodnoty, všimněte si ale výrazně odstupujícího modrého kanálu při ISO 200. Při ISO 400 šum nepěkně poznamenává fotografii.

Vzhledem k lomené konstrukci objektivu nepřekvapuje sklon k chromatické aberaci, mnohdy je však až nadměrně viditelná.

Automatika vyvážení bíle nefunguje zcela spolehlivě. Na barevnost je oko citlivé především na pleťových odstínech, avšak nejen při portrétování je vhodné volit jednu z předvoleb vyvážení bíle nebo kalibrovat ručně.

Graf a praktická ukázka šumu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Snímky z reálu. Postupně zleva ISO 50, 100, 200, 400
Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

 

Naměřili jsme

první snímek

2,5 s

snímek bez namáčknutí

0,47 s

snímek s namáčknutím

0,05 s

ukládání/připravenost k dašímu snímku

1,42 s

rychlost sériového snímání

1,0 sn./s

max. počet snímků v sérii

neomezený

Všechna měření s použitím karty SD Lexar 512 MB při rozlišení 2 816 × 2 112 px a nejnižší kompresi JPEG.

Samsung Dgimax i6 PMP není nijak výjimečně rychlý přístroj. Mohli jsme srovnávat s dalšimi ultrakompakty z testu v časopisu DIGIfoto 8/2005. Samotný náběh přístroje netrvá dlouho, ovšem než pořídíte první fotografii uplyne 2,5 s což je v dané kategorii podprůměr. Hodnota pro snímek bez namáčknutí je běžným průměrem, s namáčknutím mají fotoaparáty většinou zcela nulovou prodlevu. Čekání na ukládání snímků by také mohlo být rychlejší, stejně jako sériové snímání.

Demosnímky

Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Reálný snímek– nejkratší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Reálný snímek– nejdelší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny – denní světlo
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny s bleskem v interiéru
Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek
Makro exaktní
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Makro exaktní od 1 cm
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Makro reálné
Max. velikost

Další demosnímky si můžete prohlédnout v článku Víc než fotoaparát: Samsung Digimax i6.

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Sloučení fotoaparátu s přehrávačem hudby a videa se zdá být skvělým lákadlem. Foťák i přehrávač máte vždy po ruce v jednom malém přístroji, kde výrobce neopomněl ani pěkný design. Kdykoliv cestujete nebo někde čekáte a nemáte chuť zabývat se fotografováním, poslouží ostatní funkce. Obávali jsme se, že při tak příznivé ceně získáme přístroj s mnoha kompromisy, mile nás však překvapil. Přehrávač neoslňuje propracovanými funkcemi a v obrazové kvalitě se výtky našly, z pohledu běžného uživatele však podstatné minusy těžko vyjmenovat.

Plusy:

  • vysoké rozlišení displeje
  • zaostřování od 1 cm
  • funkce mp3 přehrávače a videa s podporou titulků
  • české menu
  • sluchátka v balení

Minusy:

  • nepřehledné ovládání
  • nutnost konvertovat video k přehrávání
  • chromatická aberace

Cena:

  • 8 990 Kč vč. DPH

Zdroj:

Solid Czech s.r.o.
tel.: 800 175 231
www.samsungcamera.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud