MS Optics Aporia 24 mm F2: placatý širokáč pro nadšené sběratele

15. června 2020
TWEET SDÍLET

Japonská společnost MS Optics, za níž stojí jediný muž, návrhář netradičních objektivů pro fotoaparáty Leica pan Sadajasu Mijazaki, představila unikátní širokoúhlý pancake pro Leiku M. Drobný objektiv průměrem ani délkou, respektive tloušťkou, nepřesahuje velikost krytky objektivu.

Klepněte pro větší obrázek

Aporia 24 mm F2 patří mezi objektivy Gaussova typu. Slabinami tohoto druhu „skel“ je optická vada koma, která způsobuje pokles kontrastu po celé ploše záběru. Mijazaki, dle svých slov, problém zredukoval zakomponování nízkodisperzních čoček na přijatelnou míru. Přesto pro dosažení maximální obrazové kvality doporučuje přiclonit na F4–5,6. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Optická konstrukce zahrnuje 6 členů uspořádaných ve 4 skupinách, minimální zaostřovací vzdálenost odpovídá 50 centimetrům. Pancake v průměru měří pouhých 50 mm a jeho tloušťka je 5,8 mm. Nepatrná je i hmotnost objektivu – 45 gramů.

Klepněte pro větší obrázek

MS Optics Aporia 24 mm F2 je k dostání v omezeném množství na stránkách JCH (Japanese Camera Hunter), a to ve stříbrné, černé či zlaté variantě. Zájemci za tento sběratelský kousek zaplatí 1100 amerických dolarů.

Témata článku: Objektivy, Technika, Širokoúhlé objektivy, Leica, Objektivy na Heureka.cz