MS Digital Image Suite 10: Připravte se na dvě stovky filtrů

MS Digital Image Suite 10: Připravte se na dvě stovky filtrů

S desátou verzí Microsoft Digital Image Suite slibují autoři snadnou správu a editaci fotografií. Dvě instalační CD obsahují tisíce šablon a obrázků, plus dvě stovky filtrů pro úpravu snímků a digitální knihovnu pro jejich archivaci. Podívali jsme se blíže, jak je na tom Digital Image Suite s úpravou fotografií a vytvářením fotoalb.

Při zakoupení MS Digital Image Suite 10 se vám do rukou dostane dvou oddělených, ale navzájem komunikujících, aplikací, a s sice Digital Image Pro a Digital Image Library. První z nich je určena k úpravě fotografií a aplikování různých efektů či šablon, naproti tomu Digital Image Library slouží ke katalogizaci fotografií.

V názvu aplikace se vyskytuje slůvko Image, obraz. V tomto případě udává hned několik informací najednou. Program není určen výhradně pro retušování či vylepšování fotografií, ale v podstatě jakéhokoliv obrázku. Podporuje na dvě desítky grafických formátů. Je ale omezen pouze na grafické formáty, proto například neumožňuje přehrávat videosekvence (například AVI či MOV) z digitálních fotoaparátů.


Pracovní prostředí obou aplikací je na první pohled uživatelsky příjemné

Produkt je dodáván na dvou plných CD. K minimální instalaci je zapotřebí 400 MB volného místa na disku, pro plnou již úctyhodných 1 300 MB. Nápověda programu obsahuje několik instruktážních videí, které umožní rychlejší seznámení se s některými nástroji. Produkt je pochopitelně celý v angličtině.

Pokračování 2 / 5

MS Digital Image Library

Pracovní okno Digital Image Library je rozděleno na dvě části a svým vzhledem a funkcemi připomíná obdobné archivační programy či prohlížeče fotografií. Levou část zabírá adresářový strom, který obsahuje složky importované do knihovny. Střední a pravou část vyplňuje průzkumník, jsou zde umístěny jednotlivé náhledy na fotografie. Dole jsou pak zobrazeny detailnější informace o vybraném snímku. Plusem je posuvník v pravém horním rohu, kterým můžete plynule měnit velikost náhledů. Tento pohotový nástroj nechybí pak ani v editoru pro rychlé přiblížení či oddálení aktuálního snímku.

Prohlížení fotografií umístěných v digitálním fotoalbu je doplněno o různé ozvučení při klikání na tlačítka či přecházení mezi fotografiemi. Rovněž zobrazování je doplněno o menší animace, které zpříjemňují práci s aplikací. Nicméně vás někdy mohou zdržovat a tak nechybí ani možnost je vypnout.


Rozhraní Digital Image Library se výrazně neliší od jiných fotoalb

Své digitální fotografie můžete do knihovny importovat z výměnných zařízení, tedy fotoaparátu či externího disku, nebo vkládat z vybraných složek v počítači. Do knihovny se ukládají pouze náhledy skutečných fotografií a odkazy na ně. Nicméně pracovat s originálními snímky zde můžete. Přímo v digitální knihovně lze dávkově snímky konvertovat, přejmenovat, rotovat či měnit jejich velikost.

Vyhledávání se nekoná

Hromadně lze měnit i některé informace o fotografiích. Fotografie tak můžete rozdělovat do různých kategorií, respektive přidávat k nim klíčová slova, přednastavená nebo vlastní. Dále lze snímky hodnotit hvězdičkami (1-5). Také můžete přidělovat vybraným fotografiím praporky, podle toho, jestli s nimi chcete i dále pracovat. Například pokud se rozhodnete, že daný snímek potřebuje vylepšit, označíte jej jednoduše „touch-up.“ Tyto další informace vám umožní fotografie třídit, nicméně je již nemůžete podle těchto informací vyhledávat - Digital Image Library to zkrátka neumožňuje.


Digitální knihovna umožňuje hromadné editování klíčových slov a přiřazování praporků k fotografiím pro lepší orientaci

Pokračování 3 / 5

Z fotografií video na počkání

Čím se dále liší Digital Image Suite od podobných aplikací, je vytvoření Photo Story, tedy fotografického příběhu, kde videosoubor ukládá ve formátu WMV (Windows Media Video). Fotografiím tak přidáte další rozměr. Vyberete fotografie, ze kterých chcete udělat filmovou sekvenci. Pomocí instrukcí v průvodci zařadíte snímky jeden za druhým, podle pořadí, v kterém je chcete promítat. V pokročilém nastavení pak změníte různé možnosti přechodu a čas mezi jednotlivými fotografiemi.


K rozpohybování vašich fotografií slouží nástroj Photo Story

Poté můžete přidat i hudební doprovod (podporované zvukové formáty jsou WMA, MP3 a WAV) ,nakonec se rozhodnete mezi rozlišením 640 × 480 nebo 320 × 240 pixelů - samozřejmě větší hodnota znamená lepší obrazovou kvalitu a také výstupní soubor. Výsledné video je hotové. Můžete se rovněž rozhodnout takto vytvořenou filmovou sekvenci vypálit jako VCD (Video CD). Na ukázkovou animaci se můžete podívat kliknutím na tento odkaz (pro rychlejší stahování je bez zvuku).

Fotografie, které jsou již v knihovně, lze přímo archivovat na CD a DVD či odeslat e-mailem. Pro tisk se vybrané fotografie otevřou v Digital Image Pro, kde si můžete vybrat z nejrůznějších přednastavených možností tisku. Rovněž i vytisknout Indexprint.


Před tiskem si můžete zvolit některou z desítek různých přednastavených šablon 

Pokračování 4 / 5

MS Digital Image Pro

MS Digital Image Pro je samostatná aplikace určená výhradně pro úpravu a tisk fotografií, respektive obrazových souborů. Pracovní plocha je rozdělena na několik částí, některé z nich můžete podle libosti zapínat či vypínat. V levé části okna tak můžete nechat zobrazit panel častých úkolů, který zahrnuje dost podstatnou část nástrojů z hlavního menu. Uprostřed je tzv. plátno s aktuálním snímkem. Při pravé straně jsou zobrazeny náhledy všech otevřených obrázků. Nad nimi je zásobník, více o něm dále.


Pracovní okno MS Digital Image se zobrazeným panelem souborů, zásobníkem a častými úkoly

Program umožňuje podobně jako Adobe Photoshop pracovat s vrstvami. Nicméně pracuje s nimi ve formátu PNG, ne v PSD, což je výstupní formát pro Photohop. Tyto vrstvy jsou zobrazeny jako položky na již zmíněném zásobníku - pracovat s nimi můžete samostatně anebo jich vybrat několik najednou a požadovanou funkci či efekt aplikovat naráz.

Rychlý přístup pro často používané nástroje

Panel častých úkolů je rychlým nástrojem pro různé automatické úpravy. Ty se ale nehodí vždy, a tak spíše než automatické opravy využijete jinou nabídku na tomto panelu. Umožňuje totiž i klasické funkce jako je úprava barev či expozice, doostření nebo odstranění efektu červených očí.


Odstranění červených očí se provádí umístěním terčíků do středu rudých panenek fotografované postavy

Odstranění červených očí
Nejprve kliknete na tlačítko pro automatickou opravu červených očí. To vám ale nepomůže. A tak budete muset pomocí dvou terčíků označit červené oční panenky postavy na fotografii. Pak zvolte opravit vybrané červené oči. Nakonec můžete v reálném čase měnit rozsah a intenzitu opravy pro konečné doladění. Červené oči lze pomocí této funkce poměrně slušně odstranit, ale dobrý či špatný výsledek je vždy hodně závislý na výchozím snímku. Navíc na práci s terčíky je nutné si zvyknout.

Odstranění artefaktů
Dalším nástrojem je Smart Erase (chytré vymazání), který sice pomůže odstranit nežádoucí objekty ve scéně, nicméně ve většině případů se neobejde bez další ruční úpravy - v opačném případě je zblízka takový zásah do fotografie vždy poznat.


Implementované nástroje pro rychlé odstranění nechtěných artefaktů na fotografii jsou v menu Touchup (Retušovat)

Z ostatních nástrojů pro vylepšení portrétu stojí za zmínku odstraňování nežádoucích pih, akné či skvrn. Tento nástroj vás zbaví nepříjemných pleťových objektů pomocí rozmazání okolních pixelů. Chybí zde ale jakákoliv možnost nastavení parametrů u této funkce. Rozmazání probíhá pouze v oblasti čtverce, který má pevný rozměr, což není nejlepší řešení. Na podobném principu, tedy úpravy dle okolních pixelů, funguje nástroj pro odstranění vrásek či šrámů. Zde ale již máte naštěstí možnost nastavit rozsah těchto oprav.

Na panelu častých úkolů jsou také nástroje pro rotaci, ořez, narovnání či změnu velikosti snímku. Přímo z tohoto panelu lze také vyvolat dvě stě různých efektů typu filtr.


Velkým lákadlem, proč si pořídit MS Digital Image Pro, je obrovské množství filtrů a šablon.
Za povšimnutí zde stojí ale nepříliš rozumné umístění tlačítek „Done“ a „Cancel“ při spodním okraji obrazovky.
Tlačítka jsou při práci téměř skryta lidskému oku

Pokračování 5 / 5

Filtry, filtry, filtry…

Jestliže si chcete se svými fotografiemi opravdu vyhrát, je zde pole působnosti více než rozsáhlé, protože filtry doplňují ještě tři tisíce přiložených obrázků a pět tisíc přednastavených šablon. Podrobnější popis těchto filtrů a šablon pochopitelně přesahuje rámec této recenze.

Můžete vyrábět různá narozeninová přání či pozvánky na oslavy. Pokud chcete, můžete vkládat různé geometrické obrazce, text, nebo obrázky. Vše se projeví jako nová položka na zásobníku. Jak bylo napsáno výše, můžete s každou takovou položkou pracovat samostatně. Jestliže se chcete těmito šablonami a obrázky zabývat, mohu jedině doporučit plnou instalaci.


U každého obrázku, který můžete ke své fotografii vložit, je zobrazena ikona. Ta vám napoví, na kterém ze dvou disků se obrázek nachází

MS Digital Image Suite 10 je určen převážně pro domácí či kancelářské použití nežli pro plně profesionální. S jeho funkcemi bude ale spokojena většina amatérských i pokročilých uživatelů a fotografů.

 

Systémové požadavky

MS Digital Image Suite

Operační systém

MS Windows 98 SE, ME, 2000, XP

Operační paměť (RAM)

256 MB (doporučeno 512 MB)

Volné místo na HDD

380 MB základní, 1 300 MB plná instalace

Internet

www.microsoft.com

Cena (vč. DPH)

2 350 Kč

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud