Yarda
2. června • 13:30

Nejlepší foťák je ten co ho mám zrovna po ruce, když je k vidění něco zajímavého co bych chtěl vyfotit. Mobil mám skoro vždy, digifoťák bych musel dlouho hledat. Je fakt, že nejsem profesionál a fotím hlavně cedule s otevírací dobou když už.

Josef Volejník (Jeliman Xx)
4. června • 18:16

Foťák mám v ruce, zapnutý a prst na spoušti. Mobil musím najít v kapse, odemknout, naštelovat a patlat na dipleji, na kterém je na slunci prd vidět.

Roman Flössler (Flor.cz)
5. června • 14:49

Úplně živě to vidím. Celou cestu foťák v ruce, kdykoliv připraven cvaknout veverku vykouknuvší za stromem :)

Jeliman Uživatel (Karl Klobása)
11. června • 13:44

Když jdu fotit veverky, mám foťák připravený. Proto Vaše fotky vypadají, tak jak vypadají.

Honzicekcz
1. června • 23:56

Přemýšlím o experimentu. Strávit dovolenou bez mobilu a vzít si jenom foťák :-). Kdo se přidá? ;)

Pavel Matějka (Pety)
2. června • 8:18

Nepřidám se, mobilem telefonuju a používám na něm mapy.cz. Ale že bych s ním fotil, to teda ne.

trader-krakra
4. června • 7:42

a fotíte čím ?

Pavel Matějka (Pety)
5. června • 7:04

Na dovolené Canon PowerShot G7 X Mark II.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Honzicekcz
6. června • 11:48

Já fotím Samsungem S23Ultra a nějak nepociťuji, že bych někdy ještě potřeboval foťák, ano na nějaký super rychlý profi akce asi jo, ale na normální cvakání to už prostě stačí ;)

Roman Flössler (Flor.cz)
6. června • 22:26

Tak ono, když se to vezme kolem a kolem, tak fotomobil je vlastně nejlepší kompakt. Ideální na focení na výletech, když někam nejdu záměrně fotit a nechci se tak tahat s velkým foťákem. Fotomobily mají, narozdíl od kompaktů, nejmodernější snímací čipy s variabilním základním ISO, několik pevných skel, jasný a velký displej, umí výrazně zvýšit kvalitu obrazu skládáním expozic. Tak proč nefotit tím nejlepším kompaktem, který je k dispozici? Ergonomie se dá vyřešit nějakým nacvakávacím pouzdrem.

Honzicekcz
8. června • 0:59

Naprostý souhlas. Ergonomie asi horší, ale už jsem se naučil to držet a v pohodě cvakat z jedné ruky. Ale mohly by se objevit nějaký držáky co by to upgradovalo na pohodlnější držení ;)

KarelV.
8. června • 2:47

Ano, mobil je pro skvělý pro "cvakálisty" a líné "fotografy", kteří se nechtějí "tahat" s velkým foťákem. Tečka a tím bych to uzavřel. Ale tvrdit, že mobil je "plnohodnotný s FF pro tisk A4 aj na A3 s AI" kdy pak dokonce ani "není poznat rozdíl v kvalitě z mobilu a FF foťáku" je fór od flóra.cz, který si tu nejspíš z toho dělá prdel nebo co... viz jeho malá dof při close-up s "bokehem". :D

Roman Flössler (Flor.cz)
8. června • 10:01

To není žádný fór, i když se to pěkně rýmuje s Flor :) O pár příspěvků níž jsem nalinkoval noční fotky z mobilu focené z ruky, tak to každý může posoudit. Tys tu nenapsal jediný důvod, proč by to tak být nemělo.Fotomobil standardně skládá expozice, takže dokáže do fotek dostat větší DR než má fullframe. Skládáním expozic se taky výrazně sníží šum. FF s kvalitním objektivem má navrch v kvalitě kresby objektivu, ale to je poznat až na větších formátech než A4 nebo při pixel peepingu. Že se dá při blízkém close-up dostat na malou DOF i s menším snímačem asi většinu fotografů nepřekvapí. Na větších snímačích se naopak musí clonit, aby na fotce zůstalo aspoň něco ostrého.

KarelV.
9. června • 0:31

To so tu plácáš není pravda, ale lež, a nalinkoval jsi akorát docela dost zašumělých patlanin.

Jeliman Uživatel (Karl Klobása)
11. června • 13:45

Přesně tak. Jenže on to nevidí, je poloslepý.

Roman Flössler (Flor.cz)
13. června • 14:03

chápu, došly argumenty, tak se použijí aspoň urážky

Josef Volejník (Jeliman Xx)
30. května • 22:00

Schází mi tu názory odborníků, jak na vše bude stačit mobil. LOOOOL

Roman Flössler (Flor.cz)
31. května • 7:59

Na všechno ne, jen na drtivou většinu témat, která se nejčastěji fotí. A o ty jde hlavně, protože tam je největší masa zákazníků a peněz.Ještě nedávno se říkalo, jak jsou mobily nepoužitelné za horších světelných podmínek, už to není pravda. Fotil jsem mobilem z ruky noční Budapešť a ty fotky jsou plnohodnotně použitelné na tisk do formátu A4 - https://www.flor.cz/blog/nocni-foceni-budapest/... Tady ještě ke shlédnutí noční fotka s pohybem a ve velkém rozlišení i s EXIFem - https://ibb.co/DCTgVWg... Málokterý hobík potřebuje lepší kvalitu na větší tisky.

Josef Volejník (Jeliman Xx)
31. května • 12:51

Jasně, na tyhle náhodné cvaky pro konzumaci na IG stačí úplně cokoliv. Tady se bavíme o fotografiích, které mají aspoň minimální uměleckou a technickou kvalitu dá se na to koukat na 4K TV nebo se to dá tisknout.
A to ani nezmiňuji ergonomii.
Jste asi poslední, komu to ještě nedošlo. Proto trh roste - každý, kdo má aspoň minimální umělecký cit - mobil nestačí.

Roman Flössler (Flor.cz)
31. května • 23:23

"Jste asi poslední, komu to ještě nedošlo. Proto trh roste - každý, kdo má aspoň minimální umělecký cit - mobil nestačí."Doporučuji si o tom popovídat třeba s Janem Šibíkem :)

Vojtěch Červenka
1. června • 18:49

možná máš pravdu - ale mně nezajímáš. spíš sereš. protože jsi pyšný. takhle: mobil více než bohatě stačí. třeba iphonem uděláš dostatečnou fotku na první dobrou.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Josef Volejník (Jeliman Xx)
3. června • 15:41

Pokud chceš dělat dostatečné fotky, tak to jo. I já mobil použiju třeba na vyfocení nějaké cedule s textem nebo k zálohování faktury.

jmatus
2. června • 9:29

Samozřejmě že stačí a právě pro umělecké foto stačí i kinofilmová Smena. Umělecké foto není o počtu pixelů, dokonalé ostrosti atd, ale o zachycení okamžiku, o kompozici,o náladě, o atmosféře.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Josef Volejník (Jeliman Xx)
3. června • 15:42

A když tohle vše ovládáš, tak budeš fotit mobilem jo?

KarelV.
31. května • 19:01

No nevím, vidím tam spíše to, že to rozhodně plnohodnotné není... resp. pořádným fotoaparátem by to bylo mnohem použitelnější. Ale většina laiků to nepozná a neuvidí.

Roman Flössler (Flor.cz)
31. května • 23:53

Na tisk do A4 to plnohodnotné je, a s nějakým AI zvětšovákem klidně i na A3. Některé ty fotky u mě na blogu mají zašumněnou oblohu, ale to je jednoduše proto, že byly focené za úplné tmy a obloha je hodně zesvětlená a tak vylezl šum.
Jasně z FF foťáku člověk dostane podstatně lepší výstup, ale reálně se to pozná hlavně při pixel peepingu.Focení foťákem má pořád své kouzlo, ale někam na výlet s sebou beru obvykle jen mobil.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Jeliman Uživatel (Karl Klobása)
1. června • 7:50

Není. Mám jeden z nejlepších fotomobilů a kvalita není ani ZDALEKA dostačující. Vždyť i na Vašich vlastních stránkách je to vidět.

Roman Flössler (Flor.cz)
1. června • 12:49

Tak se bavme konkrétně, co je na výše nalinkované fotce - https://ibb.co/DCTgVWg... - kvalitativně nedostačující? Je tam ke stažení v horizontálním rozlišení 3000px, původně měla 4000px. To akorát stačí na tisk na A4 při 300 dpi. Per pixel kvalita je samořejmě horší než z nějakého FF s pevným sklem, ale při reálném výstupu se to stěží pozná. A kde je to vidět na mých stránkách? Na které z fotek - https://www.flor.cz/blog/nocni-foceni-budapest/... ? Netvrdím, že je to nějaká top kvalita, ale to by nebyla ani z foťáku, když se v noci fotí z ruky. Některé fotky z Pixel 7 širokáče za slabého světla můžou být horší, nový Pixel 8 má širokáč o dost kvalitnější.

jmatus
2. června • 9:30

Lžeš sám sobě. Technika není na prvním místě.

KarelV.
2. června • 23:41

Pleteš se, ne není to plnohodnotné. Protiřečíš si a sám jsi následně napsal v čem.

Roman Flössler (Flor.cz)
3. června • 7:59

Pointa je v tom, že při tisku do formátu A4 není poznat rozdíl v kvalitě z Pixelu 7 a FF foťáku, zkušenost s tiskem fotoknihy. Takže do formátu A4 je to pro mě plnohodnotná náhrada. Rozdíl je vidět při pixel peepingu nebo tisku větších formátů.

KarelV.
4. června • 20:58

Je poznat rozdíl. Pokud ne, tak máš nějaký problém či něco děláš špatně.

Daniel Ševčík (danielsevcik)
1. června • 21:38

Fotky hezké, ale všechny stejného typu. Noční krajina. Hloubka ostrosti a kreativní možnosti z toho plynoucí... nula, nula, nic. Bookeh... nula, nula, nic. Na to, že je to foceno na plnou díru je vše až moc ostré. Neřádilo vám tam nějaké dnes oblíbené AI? Vezměte si, klidně i nějakou levnou bezzrcadlovku a použijte ji se sklem se stejnou clonou. Ten rozdíl uvidíte na první pohled.
I kdejaký hobík ocení možnost kreativně vyvíjet a zlepšovat svou tvorbu. A to mu mobil od určitého momentu prostě nedovolí.

Roman Flössler (Flor.cz)
1. června • 23:47

Mám i pár fotek s malou hloubkou ostrosti. Pixel 7 má relativně velký snímač a světelný objektiv, takže při close up záběru už tam je i celkem pěkný bokeh. Konkrétně jsem zblízka cvakl seskupení zámků, jak je zamykají páry. Ale že by na focení detailů s malou hloubkou ostrosti bylo něco extra kreativního si nemyslím. Daleko kreativnější mi přijde hledat kompozice, kdy k sobě musí pasovat popředí i pozadí a nelze si pomoct malou hloubkou ostrosti. To že je to ostré není nic zvláštního, je to focené na širší ohniska a z větší dálky. A po zmenšení je většina fotek doostřených. AI tam nepochybně řádilo, celá mobilní fotografie je postavená na AI. Jinak je to ale ruční práce - focené do RAWu a upravené v PC bez AI. Kdybych měl u sebe bezzrcadlovku, tak i když mám světelný zoom, tak budu clonit. U architektury standardní postup. Mít např. neostrou dlažbu v popředí nevidím jako žádnou přidanou hodnotu.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
KarelV.
2. června • 23:51

Ehm... při close up? To nemyslíš vážně, že jo? Mám také Pixel 7 pro, takže vím, co z toho leze. Ano, na mobil skvělé, ale chce to se vrátit zpět na zem a nepsat tu bludy.
P.S. snímače pixel 7 pro a jejich ekvivalent na FF, širokáč 14mm/f 17, hlavní 24mm/f 6.5 a tele 116mm/f 21

Roman Flössler (Flor.cz)
3. června • 7:46

Jo, při close up, ten začíná od hranice měřítka 1:1. Když se s Pixelem 7 fotí na hlavní snímač a 2x zoom při minimální zaostřovací vzdálenost, je to pořád close up. A při tom už je slušně malá HO.

Roman Flössler (Flor.cz)
3. června • 10:13

Tady je fotka těch zámků. Za mě v pohodě close up s HO tak akorát - https://ibb.co/KwLstqG...

KarelV.
4. června • 20:35

Ze mě close-up cvak do koše a ne na tisk či do debaty o HO.

Roman Flössler (Flor.cz)
4. června • 22:33

O tu debatu o HO se tu úplně zbytečně snažíš ty, přepočítáváš clony a píšeš nějaké nesmysly o bludech. Já akorát konstatoval, že jsem mobilem cvakl close up s malou HO, rozhodně jsem se nesnažil srovnávat možnosti práce s HO na mobilu a FF foťáku.

KarelV.
8. června • 2:52

Nesmysl o práci s hloubkou ostrosti při focení mobilem, a jeho "velkým" snímačem, jsi začal ty, ty brepto. Že to dokládáš jen mizerným close-up záběrem je tvoje ostuda a tvůj problém. Takže příště radši s těmi tvými bludy nic nekonstatuj ty.

trader-krakra
3. června • 11:11

Mobily vhodné na focení v noci, opravdu nejsou ty běžné, je třeba ty vyšší modely.
Ty fotky noční Budapeště - mají čas 1/35s což není málo a některé jsou i delší - tam se může projevit pohybová neostrost, je to dost těžké udržet v ruce.

Roman Flössler (Flor.cz)
3. června • 13:14

Stačí střední třída, Pixel 7 teď stojí kolem 11 tisíc. Není potřeba iPhone za 30K. No, na noční fotky bez stativu je potřeba mít pevnou ruku, ať už se fotí mobilem nebo foťákem.

Josef Musil
5. června • 7:12

Na focení dobře nasvícených památek stačí mobil. Pro hobika ano. Ale za mě ty vaše fotky nestojí za nic. Kompozice vám nic neříká, fotky nemají hloubku. A to, že jste je prohnal AI kvůli šumu taky moc kvality nepřidalo.

Roman Flössler (Flor.cz)
5. června • 14:25

Jsou tam i fotky mimo památky nasvícené normálně jen pouličními lampami a i tam stačí mobil. Samozřejmě, mobil je jen na hobby focení, zakázky se fotí něcím pořádným, už jenom kvůli efektu na zákazníka. AI úpravy zatím nepoužívám.Tak mě poučte, jak byste do těch fotek dostal hloubku? Techniky ke zvýraznění hloubky (perspektivy) tam používám na drtivé většině fotek. Asi je jen nevidíte. No a kompozice je nejspíš až příliš sofistikovaná :D

Jeliman Uživatel (Karl Klobása)
6. června • 7:42

Fotky pana Romana stojí za houby i z fotoaparátu, tak se vytasil s mobilem. Holt musí hejlům prodávat kurz a tak bude ty nesmysly hájit do roztrhání těla.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Roman Flössler (Flor.cz)
6. června • 9:33

Opět mimo mísu :)
https://magazin.aktualne.cz/foto/oceneni-z-nejvetsi-s... ... Jasně, prodávám kurzy Photoshopu a tak hájím focení mobily, se kterými už Photoshop nikdo moc nepotřebuje. To nedává moc smysl, že?Reálně je to tak, že věci kolem focení mám jen jako přívydělek, živí mě něco úplně jiného, tak si na diskuzích můžu psát co chci.

Roman Flössler (Flor.cz)
30. května • 14:41

nj, Sony tradičním výrobcům fototechniky rozbilo jejich léta zakonzervovaný byznys model. Ovšem ke prospěchu zákazníka.

Určitě si přečtěte

Články odjinud