Moravská galerie v Brně otevřela výstavní prostor pro fotografii

Výstavou snímků pražské německé fotografky Grete Popper zahájila 7. dubna svou činnost Camera, výstavní síň v prostorách Uměleckoprůmyslového muzea v Brně, která se bude věnovat výhradně fotografii.

O prostor pro fotografii usiloval ředitel galerie Marek Pokorný od svého nástupu do čela této instituce. Ambit Místodržitelského paláce, kde byli návštěvníci galerie zvyklí fotografie vídat, přestával svým klimatem, zabezpečením i samotnými technickými parametry vyhovovat ambicím fotografického oddělení. Vůbec zde pak nebylo možné představit starší fotografie z cenných sbírek Moravské galerie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ilustrační fotografie z výstavy Grete Popper

Přesun fotografie do reprezentativnějších prostor Uměleckoprůmyslového muzea na Husově ulici zároveň odráží i posun ve vnímání tohoto uměleckého odvětví v tradičních galeriích.

Dramaturgie síně Camera bude zahrnovat nejrůznější fotografické žánry a vývojová období. Na letošek je naplánována například výstava velšského autora Petera Finnemora, slovenského dokumentaristy Martina Kollára nebo českého klasika Drahomíra Josefa Růžičky. Na příští rok se připravuje mimo jiné představení raného díla Josefa Sudka či rakouského multimediálního umělce Erwina Wurma.

Recenzi výstavy fotografií Grete Popper ze 30. let, jež Cameru otevírá a potrvá do 3. července, připravujeme do třetího čísla časopisu DIGIfoto, které vyjde v polovině května.


Vyšší výkon, delší výdrž i lepší výbava. AMD promluvilo o procesorech pro rok 2022

Vyšší výkon, delší výdrž i lepší výbava. AMD promluvilo o procesorech pro rok 2022

** Ryzeny 6000 s 3D V-Cache zvýší herní výkon o 15 % ** Dorazí AM5 s podporou DDR5 a PCI Express 5.0 ** Budoucí notebooky bude výkonnější, ale i úspornější

Lukáš Václavík
RyzenProcesoryAMD
AMD uvádí levný Radeon RX 6600. K dispozici jsou i testy z celého světa

AMD uvádí levný Radeon RX 6600. K dispozici jsou i testy z celého světa

** AMD představilo nejlevnější desktopovou grafickou kartu řady Radeon RX 6000 ** Nový model je postaven proti GeForce RTX 3060 ** Problémem je ale dostupnost

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD