Moravská galerie v Brně otevřela výstavní prostor pro fotografii

Výstavou snímků pražské německé fotografky Grete Popper zahájila 7. dubna svou činnost Camera, výstavní síň v prostorách Uměleckoprůmyslového muzea v Brně, která se bude věnovat výhradně fotografii.

O prostor pro fotografii usiloval ředitel galerie Marek Pokorný od svého nástupu do čela této instituce. Ambit Místodržitelského paláce, kde byli návštěvníci galerie zvyklí fotografie vídat, přestával svým klimatem, zabezpečením i samotnými technickými parametry vyhovovat ambicím fotografického oddělení. Vůbec zde pak nebylo možné představit starší fotografie z cenných sbírek Moravské galerie.

  
Ilustrační fotografie z výstavy Grete Popper

Přesun fotografie do reprezentativnějších prostor Uměleckoprůmyslového muzea na Husově ulici zároveň odráží i posun ve vnímání tohoto uměleckého odvětví v tradičních galeriích.

Dramaturgie síně Camera bude zahrnovat nejrůznější fotografické žánry a vývojová období. Na letošek je naplánována například výstava velšského autora Petera Finnemora, slovenského dokumentaristy Martina Kollára nebo českého klasika Drahomíra Josefa Růžičky. Na příští rok se připravuje mimo jiné představení raného díla Josefa Sudka či rakouského multimediálního umělce Erwina Wurma.

Recenzi výstavy fotografií Grete Popper ze 30. let, jež Cameru otevírá a potrvá do 3. července, připravujeme do třetího čísla časopisu DIGIfoto, které vyjde v polovině května.

Určitě si přečtěte

Články odjinud