Moravská galerie v Brně otevřela výstavní prostor pro fotografii

Výstavou snímků pražské německé fotografky Grete Popper zahájila 7. dubna svou činnost Camera, výstavní síň v prostorách Uměleckoprůmyslového muzea v Brně, která se bude věnovat výhradně fotografii.

O prostor pro fotografii usiloval ředitel galerie Marek Pokorný od svého nástupu do čela této instituce. Ambit Místodržitelského paláce, kde byli návštěvníci galerie zvyklí fotografie vídat, přestával svým klimatem, zabezpečením i samotnými technickými parametry vyhovovat ambicím fotografického oddělení. Vůbec zde pak nebylo možné představit starší fotografie z cenných sbírek Moravské galerie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ilustrační fotografie z výstavy Grete Popper

Přesun fotografie do reprezentativnějších prostor Uměleckoprůmyslového muzea na Husově ulici zároveň odráží i posun ve vnímání tohoto uměleckého odvětví v tradičních galeriích.

Dramaturgie síně Camera bude zahrnovat nejrůznější fotografické žánry a vývojová období. Na letošek je naplánována například výstava velšského autora Petera Finnemora, slovenského dokumentaristy Martina Kollára nebo českého klasika Drahomíra Josefa Růžičky. Na příští rok se připravuje mimo jiné představení raného díla Josefa Sudka či rakouského multimediálního umělce Erwina Wurma.

Recenzi výstavy fotografií Grete Popper ze 30. let, jež Cameru otevírá a potrvá do 3. července, připravujeme do třetího čísla časopisu DIGIfoto, které vyjde v polovině května.

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: Poslední ..... světlo

Fotografie týdne: Poslední ..... světlo

Martin Heidegger proces poznávání připodobňuje k prozkoumávání světliny v lese – obcházíme ji ze všech stran, nikdy ji nevidíme celou, každým okamžikem se mění.

Michal Černý

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

35 Petr Březina

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

16 Petr Březina