Monte Negro – Dobro došli aneb Vítejte v Černé Hoře

Monte Negro – Dobro došli aneb Vítejte v Černé Hoře

Klasikou českých „dovolenkářů“ se již stalo notoricky známé Chorvatsko. Ale po pár hodinách jízdy směrem na jih se dostanete do další bývalé republiky Jugoslávie – Černé Hory. V posledních letech se dostává do popředí zájmu nejen cestovních kanceláří, ale i cestovatelů.

Z týdenní návštěvy vám přinášíme pár cestovatelských a fotografických postřehů. Doufáme, že budou inspirací pro další návštěvníky této zajímavé země, kteří hledají čisté moře, ale i poznání odlehlých míst nebo výstupy do hor

Černá Hora má hned několik pozoruhodností: počet obyvatel je pouhých 650 tisíc při rozloze odpovídající zhruba velikosti Jihočeského kraje, pobřeží Jaderského moře mezi Chorvatskem a Albánií má délku 300 km (z toho je 70 km pláží). Prakticky na celém území se nachází četné horské celky a pohoří, několik velkých sladkovodních jezer a nejhlubší kaňon v Evropě – Kaňon Tary. Nadšenému cestovateli tak Černá Hora nabízí pestrou nabídku od středověkých měst, přes pláže až po horské masívy. Dlužno dodat, že procestovat tuto zemi se vším všudy by jistě zabralo několik týdnů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sutomore: Začátek sezóny, liduprázdné pláže
Nikon D70, objektiv Nikkor 18–70 mm, polarizační filtr

Černá Hora si stále drží atmosféru turisticky nezatížené oblasti. Tomu odpovídají přijatelné ceny za jídlo nebo dopravu, oproti Chorvatsku zhruba poloviční..Byli jsme zde sice na začátku sezóny, ale přesto byla hustota turistů oproti Chorvatsku podstatně nižší. Dál od nejfrektovanějších turistických míst byly prakticky liduprázdné pláže. V horách nemusíte potkat vůbec nikoho, ani „domorodce“ natož turistu.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek
Sutomore: Lokální architektura
Nikon D70, objektiv Nikkor 18–70 mm, polarizační filtr

Naším výchozím bodem bylo malé přímořské turistické letovisko Sutomore, ve kterém jsme měli zajištěné ubytování a podnikali jsme odtud výlety do dalších části země. Sutomore není nijak oslňující pro týdenní plážový pobyt, je to však strategické výchozí místo svou polohou a dopravní obslužností. Je zde dostatečná autobusová doprava a také tudy jezdí vlak směrem do vnitrozemí. Během jedno týdne jsme stihli navštívit nejbližší okolí Sutomore, dále městečka Bar, Petrovac a Budvu. Jeden den jsme věnovali přechodu hor Rumija a další den návštěvě Skadarského jezera. V závěru akce jsme ještě podnikli výlet do městečka Ulcinj, které se nachází kousek od hranic s Albánií.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sutomore: Pouliční prodej
Nikon D70, objektiv Nikkor 18–70 mm, polarizační filtr

Relativně daleko
Zatím mírně odrazujícím faktem pro české turisty je poměrně velká vzdálenost Černé Hory. Do oblíbeného historického městečka Budvy je to z Brna asi 1300 km. Tomu odpovídá i 19 hodinová cesta autobusem a o pár hodin méně autem. Ideálním spojením je samozřejmě letecká doprava, jelikož let do hlavního města Podgorica trvá něco málo přes hodinu. Hlavní město se sice nachází ve vnitrozemí, ale k pobřeží je to díky čtyřkilometrovém tunelu pouhých čtyřicet minut jízdy autobusem nebo autem. Poplatek za průjezd osobním autem je přibližně pět euro.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sutomorská pláž
Nikon D70, objektiv Nikkor 18–70 mm, polarizační filtr

Další variantou je využit vlakovou dopravu. Potkali jsme cestovatele, kteří tento způsob využili a za jízdenku z Brna do Baru (konečná stanice v Černé Hoře) pro dvě osoby zaplatili asi 5 000 Kč. Výhodou je možnost kdykoliv na trase vystoupit a například po jednodenní přestávce opět pokračovat v cestě. Ideální pro fyzické a psychické odlehčení čtyřiadvacetihodinové cesty vlakem. Jelikož Černá Hora je pokryta četnými pohořími, není problém přerušit cestu vlakem a udělat si výšlap do místních hor. Ostatně již samotná jízda přes pohoří je nezapomenutelným zážitkem.

Pokračování 2 / 2

Co vzít s sebou?

Ze jedno Euro
Jednou z výhod pobytu na území po Černé Hoře je, již několik let platná, měna Euro. Tomu odpovídají i často zakulacené ceny do „jednotek“ Euro, například kafe, pivo, nealko nebo krátká jízda Taxibusem, to vše za jedno euro. Donedávna žila Černá Hora pod „jednou střechou“ se Srbskem, ale letos 21. května došlo k rozdělení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sutomore: Na konci městečka se nachází kostel Světa Tekia, nejstarší část je z 8. století, od té doby však prošel mnohými přestavbami
Nikon D70, objektiv Nikkor 18–70 mm, polarizační filtr

Taxibusy
Pokud nemáte vlastní auto, Černá hora nabízí poměrně bohatý výběr dopravy. Velmi oblíbené jsou tzv. taxibusy. V podstatě se jedná o minibusy s kapacitou pro deset až dvacet lidí, které korzují mezi pobřežními městečky. Neexistuje pevný jízdní řád, ale minibusy jezdí dostatečně často, navíc jsou levné. Ceny se pohybují od půl eura až po tři eura podle vzdálenosti. Poněkud dražší je klasické taxi. Na rozdíl od taxibusů, kde je cena pevná, tak u taxi je cena otázkou vašeho umu smlouvat. Ostatně to platí v Černé Hoře téměř všude, co se týká služeb žije se zde v tzv. smluvních cenách. Nejlevnějším „přesunovacím“ prostředkem je jednoznačně vlak, sice kvalita nijak valná, ale například zpáteční lístek z městečka Bar ke Skadarskému jezeru (asi 30 km) stál pro dvě osoby tři Eura.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bohužel ekologické myšlení do Černé Hory ještě nedorazilo
Nikon D70, objektiv Nikkor 18–70 mm, polarizační filtr

Výchozí základna - Sutomore
Toto turistické letovisko patří na pobřeží mezi méně známé, ale v posledních letech začíná ožívat a získávat popularitu. Leží na Jadranské magistrále a je vzdálené 5 km od městečka Bar a 20 km od Petrovace. Nad letoviskem se tyčí pohoří Rumija s vrcholem Sutorman (1182 m). Sutomore má pěknou oblázkovou pláž v délce 1300 metrů. Na jižním konci pláže se nacházejí zbytky benediktinského kláštera Sveta Bogorodica Ratačka, z kterého Italové za II. světové války vybudovali opevnění. Severní část pláže je zakončena vrcholem Golo brdo se zbytky turecké pevnosti Tabija. Na konci městečka najdete kostel Světa Tekia, jehož nejstarší část je z 8. století, od té doby však prošel mnohými přestavbami, především v 19. století.

Klepněte pro větší obrázek, Klepněte pro větší obrázek
Sutomore se nachází pod pohořím Rumija
Nikon D70, objektiv Nikkor 18–70 mm, polarizační filtr

Fotografický arsenál
Černá Hora nabízí řadu fotografických témat, od klasické krajiny, přes zátiší až po makrofotografii. Ideální je samozřejmě digitální zrcadlovka alespoň se dvěma objektivy. Jeden objektiv pro širokoúhlé záběry a potom pro zachycení detailů například v horách se bude hodit i teleobjektiv. Nadšenci noční fotografie by si měli přibalit i stativ, do hor je výhodný monopod, který dobře poslouží i jako turistická hůl. Dobrou variantou také může být digitální kompakt s velkým ohniskovým rozsahem objektivu.

Všechny fotografie byly pořízeny digitální zrcadlovkou Nikon D70. Na širokoúhlé záběry jsem použil setový objektiv 16-70 mm a na detaily v horách nebo městech teleobjektiv 70-300 mm. Na širokoúhlém objektivu byl nasazen polarizační filtr, který odvedl skvělou práci zvláště při ztmavování oblohy a mořské hladiny. Nevýhodou na tak krátkém ohnisku je mírná vinětace. Vzhledem k úspoře místa jsem většinou fotil do formátu jpg, ale pro nejvyšší kvalitu rozhodně doporučuji RAW. Po celou dobu v Černé Hoře panovalo slunečné počasí, což znamenalo velmi kontrastní scény a digitální čip byl již na hranici svých možností. Naopak výhodou nebyla nutnost používat vysoké citlivosti ISO.

Určitě si přečtěte

Články odjinud