Modulární gimbal Manfrotto 300XM cílí na maximální všestrannost použití

8. října 2021
TWEET SDÍLET
​Výrobce fotografického příslušenství Manfrotto je znám především kvalitními stativy, v jeho nabídce najdeme však i batohy, ba dokonce paměťové karty.

V posledních měsících se však společnost rozhodla rozšířit svůj sortiment o produktovou řadu gimbalů. Loni představilo první dvě stabilizační pomůcky tohoto typu – Manfrotto Gimbal 220 a 460 – a nyní přichází s nový modelem 300XM.

Klepněte pro větší obrázek

Základ nového ekosystému

Novinka je centrálním prvkem nového ekosystému „Move“, jehož hlavní předností má být modularita a univerzální použití podle specifických potřeb filmařů. Na první pohled se 300XM neliší od běžných jednoručních gimbalů.

Jeho součástí je gimbalová hlava s motorkem a baterií, vertikální držák s ovládacími prvky a zabudovanou baterií a otočné rameno s gripem pro nastavení záběru ve vodorovné ose. Součástí kitu je i mini tripod, díky němuž můžete celou sestavu položit na zem nebo jiný povrch a ovládat ji obouruč.

Klepněte pro větší obrázek

Na rozdíl od běžných gimbalů lze jednotlivé části Manfrotta 300XM – zejména vertikální grip – odpojit a používat gyroskopickou hlavu samostatně, tzn. připojit ji k libovolnému stativu, slideru, nebo třeba filmařským vozíkům. K připojení je k dispozici stativová destička Manfrotto 501PL, ale též standardní stativový závit.

Gyroskopická hlava pro mnoho těl

Gimbalová hlava unese fotografické vybavení o váze až 3,4 kg, přičemž na jedno nabití by měl akumulátor zvládnout až 10 hodin natáčení. Díky vylepšené přidružené aplikaci a inovovanému designu nabídne hlava zvýšenou pracovní citlivost a plynulost.

Výklopné i křížové rameno lze vysouvat a nastavit tak ideální délku pro vybalancování připojené fotografické sestavy. Ve všech třech osách je možné gimbal aretovat. Hlava je otočná o 360° a výklopná v rozsahu +175 až -55°. Baterie se nabíjí přes USB-C.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vertikální držák, na němž najdeme řadu ovladačů (např. joystick), včetně dotykového displeje, je též poháněn akumulátorem a s gimbalovou hlavou komunikuje bezdrátově. Lze ho tedy použít k dálkovému ovládání hlavy, např. je-li upevněna na stativu nebo na slideru.

Přesný seznam dálkových funkcí výrobce zatím nezveřejnil. Odnímatelný horizontální držák pak navýší komfort ovládání celé soustavy například při záběrech z podhledu nebo nadhledu. Gimbal 300XM váží 3,4 kg a jeho rozměry činí 19,6 × 29 × 46 cm. Cena byla stanovena na 680 eur.

Témata článku: Technika, Příslušenství, Manfrotto, Stabilizátory, gimbal