Módní přehlídka Canon 2007

21. srpna 2007
TWEET SDÍLET
Ani Canon se nenechal zahanbit a uvádí na trh hned několik kompaktů. Směle také začíná konkurovat středoformátovým digitálním stěnám.

Pomalu se již stává tradicí, že Canon uvádí své nové výrobky ve dvou vlnách, podobně jako je tomu ve světě módy – jarní a podzimní kolekce výrobků se od sebe částečně liší. Na jaře Canon většinou uvádí výrobky ze základní řady digitálních kompaktů a zrcadlovek. Naopak podzimní kolekce patří pokročilým kompaktům a zrcadlovkám vyšší třídy. Nejinak tomu bylo i letos.

Celkem bylo představeno osm fotoaparátů – dva ultrakompakty, tři kompakty, ultrazoom a dvě zrcadlovky, vše doplněno třemi objektivy. Dnes se podíváme podrobněji na digitální zrcadlovky, detailní pohled na nové kompakty nás čeká o něco později.

Canon EOS-1Ds Mark III

Přibližně půl roku potém, co Canon představil inovovaný model EOS-1 D Mark III, přichází s inovací fullframové profesionální zrcadlovky EOS-1Ds Mark II. Základem fotoaparátu je tělo medávno uvedeného EOS-1 D Mark III, takže na první pohled je rozdíl pouze v malém písmeku s, na přední straně přístroje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokud se však podíváme dovnitř fotoaparátu, zjistíme několik zásadních rozdilů. Nejenm, že velikost snímače je u novinky větší (36 × 24 mm) rozlišení je více jak dvojnásobné, a to 21 Mpx. Díky tomuto obrovskému rozlišení by mohla zrcadlovka směle konkurovat i některým digitálním stěnám pro středoformátové fotoaparáty.

Podobně jako u EOS-1 D Mark III je i zde použita dvojice obrazových procesorů DIGIC III pro zpracování obrazu, tentokrát sice nemají na starosti ultrarychlé sériové snímání 10 sn./s, mají však dost práce se zpracováním obrovského množství dat z 21Mpx snímače. Rychlost snímání je právě poloviční, a to 5 sn./s, v řadě maximálně 56 JPEG a 12 RAW.

Klepněte pro větší obrázek

Na zadní straně zrcadlovky je třípalcový displej, na němž je možné v režim Live View komponovat snímanou scénu. Pro standardní snímání slouží samozřejmě hledáček, který je nyní větší než u předchůdce Mark II.

Rozsah citlivostí zůstal stejným, a to ISO 50 až ISO 3 200. Zajímavou je funkce Priorita světlých tónů, která umožňuje zvýšit dynamický rozsah pro pro světlé oblasti snímku, dostupná je při citlivostech nad ISO 200. Podobně jako u EOS-1 D Mark III i tento model má přepracované menu, které je rozděleno do několika záložek s jednotlivými parametry.

Klepněte pro větší obrázek

Spolu s fotoaparátem byl představen také inovovaný širokoúhlý objektiv EF 14 mm F2,8 L II USM, který i přes krátkou ohniskovou vzdálenost není konstruován jako rybí oko. Podobně jako ostatní L objektivy, je i tento v odolném provedení proti prachu a vodě.

Klepněte pro větší obrázek

 

Cena fotoaparátu zatím nebyla oficiálně stanovena, v zahraničí je to však 8 000 USD. Podrobné technické informace najdete brzy v našem katalogu digitálů.

Canon EOS 40D

Dlouho očekávaný nástupce modelu EOS 30D splnil očekávání a přináší dokonce i něco navíc. Přímé porovnání s předchůdcem ukázalo, že fotoaparát je o něco menší a má světlejší hledáček. Také grip byl mírně upraven a zrcadlovka sedne lépe do ruky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Snímač 40D zůstal stejně velký (22,2 5 × 14,8 mm) jeho rozlišení však narostlo na 10 Mpx. Citlivost snímače je možné nastavit v rozmezí ISO 100 až 3 200, novinkou je funkce Auto ISO, která automaticky nastavuje citlivost ve zvoleném rozsahu hodnot. Rychlost sériového snímání je 6,5 sn./s v sérii 75 JPEG nebo 17 RAW souborů.

Další zásadní inovací je zvětšení displeje na 3" a přidání funkce Live View. Hledáček je mírně větší a světlejší, pokrytí 95 % zůstalo stejné, zvětšení však narostlo na 0,95×. Právě s hledáčkem souvisí novinka v podobě vyměnitelné matnice. Fotoaparát se bude prodávat s jedním typem zaostřovací matnice. K dispozici pak budou další dvě: jedna pro snadnější manuální ostření a jedna s pomocnou mřížkou. Ostření pracuje nově s devíti zaostřovacími body umístěnými do kříže.

Klepněte pro větší obrázek

Praktickou inovací je také zobrazení hodnoty citlivosti v hledáčku společně s upozorněním na snímání v černobílém režimu. Menu přístroje bylo také přepracováno a podobně jako profesionální modely EOS, i tady je rozděleno do několika záložek. Tělo fotoaparátu doznalo také několika úprav v podobě těsnění dvířek prostrou pro paměťovou kartu a pro akumulátor.

Spolu s fotoaaprátem byly představeny i dva nové objektivy, jedním z nich je základní zoom s rozsahem ohnisek 18–55 mm a světelností F3,5–5,6. Ačkoliv se zdá být stejný jako setový objektiv modelu EOS 400D, je tento nově vybaven stabilizací obrazu.

Klepněte pro větší obrázek

Druhým objektivem je telezoom s velkým rozsahem 55–250 mm a světelností F4–5,6, který je taktéž vybyven stabilizací obrazu. Po nasazení na fotoaparát EOS 40D se dostáváme na virtuální ohnisko 88–400, což spolu se základním zoomem pokrývá prakticky všechna požadovaná ohniska u fotoamatérů.

Klepněte pro větší obrázek

Cena zrcadlovky ani objektivů zatím nebyla stanovena, v zahraničí by se mělo tělo EOS 40D prodávat za cenu 1 300 USD.

Témata článku: Canon, Technika, První pohled


Vlastní e-shop za půlden. Přehled platforem pro tvorbu webového obchodu

Vlastní e-shop za půlden. Přehled platforem pro tvorbu webového obchodu

Zprovoznění vlastního e-shopu nemusí znamenat programátorské znalosti a vše je možné zařídit velmi rychle. Krabicových řešení, kdy je připraveno vše od hostingu, správu produktů až po samotné rozhraní obchodu, existuje velké množství. Vybrali jsme čtveřici nejlepších.

Stanislav Janů
Strategie Jurassic World Evolution 2 se příští týden rozšíří o první DLC

Strategie Jurassic World Evolution 2 se příští týden rozšíří o první DLC

Vítejte zpět mezi dinosaury.

Michal Maliarov
Jurassic World Evolution 2DLC
Recenze monitoru Huawei MateView GT. Zaoblené 3K s parádními barvami

Recenze monitoru Huawei MateView GT. Zaoblené 3K s parádními barvami

Huawei vyrazilo do herní branže se svým prvním herním monitorem. A rozhodně vykročilo správnou nohou.

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice

Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice

Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Unikly informace o zasazení čtvrtého BioShocku. Podíváme se na Antarktidu

Unikly informace o zasazení čtvrtého BioShocku. Podíváme se na Antarktidu

Z podvodního města Rapture a přes Columbii v oblacích se přesouváme až na Antarktidu.

Radek Wunderlich
2K GamesBioshock
Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Batmanových her a Dead by Daylight zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Batmanových her a Dead by Daylight zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce