Mobily budou fotit ještě lépe. Samsung uvedl 50Mpx snímač spojující dvě vychytávky

19. května 2020
TWEET SDÍLET

Korejská společnost dnes představila nový snímač nazvaný Isocell GN1, jenž by se ještě letos mohl objevit v nejvyšší třídě chytrých telefonů. Oproti předchůdcům skloubí vysoké rozlišení a zároveň i dobrou světelnou citlivost a rychlé ostření.

Plochou je zatím největší, co Samsung pro mobily vyrobil. Odpovídá úhlopříčce 1/1,31", což je ještě o chlup víc než Isocell Bright HMX (1/1,33"). Nabídne přitom nižší rozlišení 50 Mpx místo 108 Mpx.

Senzor s poměrem stran 4:3 nabídne fyzické rozlišení 8160 × 6144 bodů. Jednotlivé buňky mají stranu o délce 1,2 µm či virtuálně 2,4 µm, pak ale klesne rozlišení na čtvrtinových 12,5 Mpx. Samsung zde totiž opět uplatnil technologii TetraCell sdružující čtyři sousední pixel do jednoho, čímž může najednou zachytit víc světla (méně šumu) a v reálném čase generovat snímky s vyšším dynamickým rozsahem.

Navíc je to poprvé, co Samsung na jednom senzoru spojil TetraCell a technologii DualPixel zlepšující ostření díky tomu, že se fázové detektory nacházejí na celé ploše čipu. Fakticky tak snímač obsahuje 100 milionů fotodiod. Rekordní 108Mpx čip Samsungu, který se objevil například v Galaxy S20 Ultra, DualPixely neměl a jeho autofocus – zejména za horšího světla – byl podprůměrný.

Isocell GN1 pracuje s 10bitovou barevnou hloubkou a v plném rozlišení zvládne snímat až 24 obrazů za sekundu. Video zvládne natáčet v 8K s 30 fps, nechybí ani slowmo režim 1080p240 (s AF) a 1080p400 (bez AF). Velkoprodukce Isocellu GN1 odstartuje ještě v květnu. Teoreticky by se mohl objevit v létě v Galaxy Notu20.

Témata článku: Technika, Fotomobily, Technologie, Samsung

Určitě si přečtěte

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

3 Adam Kos

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer