Mobilní fotografové a instagramisté, přestaňte být tak sobečtí, neuctiví a hloupí

Mobilní fotografové a instagramisté, přestaňte být tak sobečtí, neuctiví a hloupí

Rostoucí trend, který se v poslední době stále stupňuje, posunul mnohé fotografy a především „instagramisty“ na novou úroveň, co se chybějící zdvořilosti a respektu týče. Stále častěji tak slyšíme zprávy o jejich sobectví, neuctivosti a hlouposti, kdy jsou ochotni riskovat i svůj život pro nějakou dramatickou fotografii.

O posledním řečeném se minimálně v poslední době postarala Mexičanka Alexa Terrazasová. Nechat se fotografovat při cvičení jógy na zábradlí balkonu bez držení se jí vymstilo 110 zlomenými kostmi. Pokud se ze zranění vykřeše, následky si ponese do konce života.

Na Instagramu ostatně vídáme velice zdařile komponované fotografie, které na první pohled vypadají opravdu líbivě. Málo kdo však ví, že je za nimi tvrdá práce. Pozadí tohoto fotografování se pak rozhodla rozkrýt populární bloggerka Chessie King.

Ta totiž na svém Instagramovém profilu vedle sebe staví dvě fotografie – jednu dokonalou a jednu skutečnou. Na první má na sobě blyštivý make-up, na druhé je nenamalovaná. Na první má figuru jako z magazínu, na druhé značně povislé svalstvo.

​Sama přitom říká, že dříve by podobné fotografie nikdy nezveřejnila. Dříve chtěla ukazovat své dokonalé tělo bez nedostatků. Později však zjistila, že jí to nepřináší nic než stres. Nyní je tak její prioritou být šťastná a cítit se dobře taková, jaká je. Na počtu jejích sledujících se to však neprojevilo klesající ale stoupající tendencí. Ne všechno dokonalé tak musí být nutně „úspěšné“.

Pokračování 2 / 7

Svatby a koncerty

Bohužel je to běžná praxe svatebních fotografů ale i fotografovaných novomanželů. Na svatebních snímcích totiž často nebývají jen oni, ale i ruce svatebních hostů třímající chytrý telefon a s nataženýma rukama fotící šťastný pár. Ten, když si však následně prohlíží snímky od jím zaplaceného fotografa, příliš šťastný není.

Také proto napsala fotografka Hannah Mbalenhle Stanley otevřený dopis účastnici svatby, ve kterém toto její nešťastné počínání hodně kritizuje. Původní článek si můžete přečíst pod odkazem níže. A jak se k jejímu „výlevu“ zachovala veřejnost?

Názory jsou různé. Jedni uznávají jednání fotografky a odsuzují nezodpovědné svatebčany. Druzí pak jejich chování ospravedlňují, že jsou přece hosty a mají právo na to chovat se dle jejich uvážení. Pak je zde ale ještě třetí úhel pohledu, který kritizuje fotografku. Měla by prý být natolik zkušená, aby podobným situacím předešla a podobná chyba se jí vůbec nestala. Nejedná se přece jen o figurínu mačkající spoušť fotoaparátu (kterou mohou být právě přítomní svatebčané).

K situaci se nám vyjádřil David Peltán (Facebook, Instagram), který se fotografováním a psaním (zpravodajstvím, publicistikou, PR) pro media zabývá od roku 2005. Zároveň je zakladatelem a šéfredaktorem jihočeského kulturního serveru Kulturne.com (od r.2009) a je vystudovaným novinářem-publicistou.

„Na té svatbě si to může fotograf koordinovat, samozřejmě pokud mu tam někdo nečekaně nevlítne. Pokud ano, on to přece hned ví a pořídí další záběr.

Horší situace je na koncertech. Tam chcete udělat fotku davu a vidíte mobily. Chcete udělat fotku z davu a vidíte mobily. No a fotky mobilů místo bavících se lidí prostě nechcete. A jaký pocit musí mít ti interpreti, kteří ze sebe dávají vše, aby se lidi bavili a ti místo zábavy nahrávají či pořizují nějaký záznam. Když se koncert povede, je to dobrá reklama, když se ale udělá nějaká chyba, ještě se to s výsměchem zveřejní.

Doba pokročila, je jasné, že mobily budou mít čím dál lepší fotoaparáty a bude čím dál více samozvaných fotografů. Na druhou stranu se tím vytrácí kouzlo fotky, zevšedňuje se a sami tak přicházíme o zážitky a krásy, co krmí duši. Přestáváme si věci hlouběji užívat a prožívat, ochuzujeme se, jen pořizujeme nějaký, mnohdy nezáživný, záznam.

Stále platí, že je fotograf a fotograf. A platí to i u focení mobilem. Nijak tuto technologii neodsuzuji, ale kdo nemá oko, nepřemýšlí a nemá praxi, nepomohou mu ani filtry, ani různé aplikace. Bohužel si to ale pořád hodně lidí myslí. Nejhorší na tom je ta záplava nezajímavého a neoriginálního výstupu. O to horší je pak pro všechny neznalé oddělit kvalitní fotku od kýče. Fotka musí mít příběh, atmosféru, emoci… prostě něco navíc.“

Pokračování 3 / 7

Příroda

Zničili byste pro dokonalou fotografii kus přírody? A zničili byste kvůli ní své zdraví? Uživatelé Instagramu udělají pro „lajky“ cokoli (nebo alespoň někteří), nehledě na to, jak je to nebezpečné nebo hloupé. Poslední trend pořizování velice stylových snímků a jejich publikování na Instagram totiž spočívá ve fotografování v toxických a zamořených jezerech. Jedno je v Rusku, druhé ve Španělsku.

I když v nich přírodu příliš nezničíte, protože se jedná o „odpadní jímky“ jejich krása přilákala mnohé fotografy, kteří chtěli s azurově modrou vodní hladinou vyfotografovat mnohé lepé děvy. Pokud však ty přišly do kontaktu s vodou, mohly v lepším případě odejít s vyrážkou, v tom horším i se střevními obtížemi. A co na to instituce, kterým ona jezera patří? Alespoň jedna vydala patřičné prohlášení.

Po přečtení původního článku instagramisty možná odsoudíte, na druhou stranu je fakt, že pokud se jedná o nebezpečnou lokalitu, měla by být řádně označena. Řešením by bylo i azurovou vodu znehodnotit nějakým zdraví nezávadným barvivem, aby nebylo tak lákavé.

Jedna věc je poškodit zdraví své, druhá pak záměrně znehodnotit nějakou přírodní památku, která se z toho už nevykřeše. Přesně to udělal manželský pár v Českém ráji. Vyrýt název instagramového účtu do pískovcové skály a vyfotit se u něho, se zdálo jako ideální cesta dát o sobě vědět. A ono ne, on to byl poměrně stupidní nápad. Pokud se totiž dvojici vina skutečně prokáže, hrozí ji až stotisícová pokuta.

Mnozí by ale volili jiný trest. V některých zemích se totiž podobné vandalské kousky postihují fyzickými tresty. Medializace kauzy ale možná přinese své ovoce. Vandaly totiž odsoudila veškerá veřejnost, nejen instagramová komunita. Dá se tedy soudit, že vyvedený manželský pár si už na Instagramu neškrtne. Ostatně také nejen příspěvek, ale raději i celý profil, smazal.

Hynek Hampl je fotograf a cestovatel ovlivněný Instagramem, žijící v Praze. Jeho práce je zaměřena na Instagram marketing, fotografování a social media. Spravuje social media účty firmám, tvoří jim Instagram strategie a kampaně, navrhuje lepší řešení a vytváří foto i video obsah. Na Instagramu má přes 70 tisíc sledujících, a to i díky fotografiím a videím přírody. Proto jsme se ho zeptali, jak se k výše uvedeným kauzám staví.

Zjišťuješ si, kde fotit, kde ne a jak se tam chovat?

Dávám si na to pozor. Nedělám to ale dopředu, většinou až na místě. Dopředu toho taky ve většině případů moc nezjistíte, možná tak kde můžete a nesmíte spát ve stanu. Dělám to tak, že dorazím na místo a tam se pak zajímám. Národní parky a rezervace mají své podmínky a bývají značené, případně máte někde vstupy, nebo prostě cedule s informacemi co můžete/nesmíte.

Jako příklad uvedu třeba známý norský Preikestolen, kde je nahoře zákaz jak stanování, tak dronů. Nebo známé italské průzračné jezero Karersee, odkud jsou běžné fotky na kamenu u vody, jenže tam se vůbec nesmí – to ale dopředu nikdo neví! Má to tedy i druhou stranu mince, protože taková místa často bývají velmi špatně značená, ať už jde o ceduli jen na jedné ze tří cest, nebo o místní jazyk (bez obrázkových cedulí), kterému ne každý rozumí. Další věcí je to, že lidé/organizace často dávají zákazy na místa, kde je to zbytečné a nesmyslné, jen mají prostě averzi k cestovatelům, fotografům či Instagramu.

Abych to shrnul, za sebe doporučuju dbát na místní značení a aspoň se snažit ho někde na místě najít, zákazy se snažit dodržovat (v 90 procentech případů jsou tam z nějakého dobrého důvodu), a pak taky používat selský rozum.

A jak se koukáš na ty, co kvůli fotce ničí nějakým způsobem přírodu?

Ničení přírody rozhodně nepodporuji, lidé kteří bezmyšlenkovitě jdou s klapkami na očích na nějaké místo jen kvůli fotce mě štvou. Ale taky nemám rád rádoby aktivisty, kteří začnou křičet, když si stoupnete v parku na trávu metr mimo stezku. Zde by měl opět sloužit rozum, což bohužel hodně lidí na obou stranách nepoužívá.

Pokračování 4 / 7

Influenceři

Slovo influencer vzniklo z anglického influence, což v překladu do češtiny znamená vliv. Influencer je tedy takový člověk, který má svým počínáním vliv na ostatní. Jednoduše řečeno, svými názory, postoji a myšlenkami dokáže působit na druhé lidi. A když na svém profilu doporučí produkt, ukáže místo, nebo se o čemkoli zmíní, jeho sledující, kterých mohou být desetitisíce, po tom jednoduše půjdou.

Z pohledu byznysu je to skutečně skvělá věc, protože se jedná o přesně cílenou reklamu. Danou osobu totiž sledují jen ti, kteří chtějí a cílení na ně, ať už se jedná o cokoli, má maximální možný dopad. A jistě, proč by za to daná osoba neměla být honorována? Někteří to navíc nedělají příliš okatě, ale promovaný produkt do příspěvku zakomponují s maximálním citem.

Samozřejmě ale platí, že tento vliv nesmí vlézt danému influencerovi příliš do hlavy. To pak může požadovat i zmrzlinu v hodnotě několika málo dolarů zdarma. Anebo naopak focení svatby v hodnotě tisíců dolarů. Je totiž influencer a influencer. Jeden jím skutečně je, protože mu chodí nabídky na práci, druhý si pak jen myslí, že jím je.

Ti úspěšní však mohou být přínosní i vám. Díky nim také v nedávné době proběhla Českou republikovou slevová akce v jedné mobilní aplikaci s oblečením, ve které jste na svůj nákup dostali 50% slevu. Není tedy vhodné házet všechny do jednoho pytle.

Pokračování 5 / 7

Cestování a Instagram

USA letos zpřísnila kontrolu cestujících, které pouští na svou půdu. Může tak požadovat názvy vašich účtů v sociálních sítích. Vše samozřejmě v rámci lepšího proklepnutí žadatele úřadem kvůli jeho potenciální hrozbě teroristickým útokem. Je to ale opravdu tak horké? Pro českého občana naštěstí ne, ti z ostatních zemí ale mohou mít problémy.

Jan Březina (Instagram) je profesionální fotograf, zkušený cestovatel, zapálený lektor, blogger a zakladatel mnoha projektů, jako jsou Ilumio nebo Fripito. Cestovatelské fotografii se věnuje již více jak deset let, procestoval šest kontinentů a víc jak stovku zemí. K situaci kolem předkládání účtů na sociálních sítích se nám vyjádřil následovně:

„Celá kauza není nijak dramatická a jen ukazuje, že sociální sítě jsou veřejný prostor a měli bychom na nich publikovat s rozvahou. USA nechce přístup k vašim účtům, tedy heslo, pouze chce vědět, pod jakými jmény vystupujete. To tajné služby umí zjistit i bez vaší pomoci, jen je to draží a déle to trvá. A navíc to chce pouze po žadatelích o vybrané druhy víz. Turisté z ČR jezdí do USA v rámci bezvízového programu ESTA, takže se jich celá věc netýká. V době, kdy jsem ještě jezdil na vízum, tak toto USA neřešily a nyní, díky ESTA, po mě zatím nikdo nikde žádné názvy účtů nechtěl.“

K Instagramu se hodí zmínit ještě jedna informace. Už brzy se totiž možná dočkáme velice spekulovaného skrývání lajků. Vy tedy uvidíte, kolik jich váš příspěvek má, ostatním už ale zůstane toto číslo skryto. Instagram si od toho slibuje větší důraz na obsah, kdy nebudete jen tupě klikat na „To se mi líbí“, protože toto označení dostane o poznání menší význam a více se budete věnovat samotné fotografii.

Věc má ale ještě jednu přidanou hodnotu, a to v podobě menší honby za lajky. Uživatelé tak přestanou podnikat skutečně hloupé fotografické výzvy, či nebudou tolik riskovat své zdraví kvůli pořízení poutavější fotografie – čtěte dál...

Pokračování 6 / 7

Skutečně hloupé nápady – zvířata

Žena kvůli výhře ve fotosoutěži pózovala s jedovatou chobotnicí na tváři. Samozřejmě, že skončila v nemocnici. Chobotnice ji totiž dvakrát kousla do tváře, aby ji patřičně naznačila, že o společnou fotografii skutečně nemá zájem. Dotyčná však musela navštívit nemocniční zařízení, vyfasovat antibiotika a kát se.

Ponaučení je ostatně to, co si většina aktérů z nějaké nehody, kterou přežijí, odnášejí. Je to i případ jedné Američanky, která si chtěla udělat selfie s jaguárem v zoologické zahradě. Poněkud hloupé ale bylo, že kvůli tomu překročila bezpečnostní bariéru. Zvíře tak po ní sáhlo, nejspíše jen v dobré vůli, aby na snímku vypadalo přátelštěji. Výsledkem bylo naštěstí jen lehké zranění. Jak později uvedla, byl to od ní skutečně hloupý nápad.

O poznání horší situace nastala v Africe, kde na svou troufalost doplatila německá turistka. Ta pro lepší zachycení slonů žijících ve volné přírodě vystoupila z terénního vozu, přičemž za to zaplatila životem. Fotografovaný slon se totiž rozzuřil a fotografku usmrtil. Místní doporučení a varovné cedule tedy nelze brát na lehkou váhu. Zejména od zvířat tak udržujte bezpečnou vzdálenost. Nikdy nevíte, kdy se i to nejmírumilovnější zvířátko promění v běsnícího zabijáka, i když ho třeba jen nevědomky vyprovokujete svých chováním.

V roce 2016 totiž zemřel muž na následky útoku mrože, s nímž si chtěl vytvořit selfie. Ten jej však stáhl pod hladinu, kde se muž utopil. O něco dříve téhož roku pak zemřel další muž při pořizování selfie s medvědem za zády. Všechno to jsou skutečně hloupé nápady, bohužel, podobných případů stále přibývá. Jak to tak ale vypadá, minimálně alespoň Instagram s tím chce do jisté míry bojovat.

Pokračování 7 / 7

Skutečně hloupé nápady – významné lokality

Většina galerií, ale i muzeí, hradů a zámků zakazují veškeré fotografie interiérů. Je to především z toho důvodu, abyste nedali tip zlodějům, ale také proto, že vstup je obvykle placený. „Vynesením obsahu“ byste tak mohli zapříčinit ušlý zisk. Uvnitř takových institucí byste ostatně měli mít vaše mobilní telefony vypnuté.

S loňským incidentem v Mezinárodním uměleckém centru Glavny Prospect v ruském Jekatěrinburgu však toto nařízení dostalo ještě jeden rozměr. Při snaze o pořízení selfie totiž čtyři mladé ženy zavadily o provizorní zeď, která se následně zřítila k zemi. Výsledek takového počínání znamenal rozbitý rám a sklo Goyova obrazu a samotné poškození Dalího leptu.

Muzeum asi nepředpokládalo, že se k provizorní zdi bude někdo tulit, proto ta není nijak zafixovaná. Jak je vidět ve videu uvnitř původního článku, rána to při jejím pádu byla značná a je s podivem, že se nenapáchalo škod více a že nedošel k úhoně i nějaký člověk. Není zde ale pochybení spíše v uměleckém centru, než na straně selfiechtivých dívek?

Jako skutečně hloupý nápad se zdá být i fotografování na pietních místech. Protože se tento nešvar šíří čím dál více, muselo muzeum v Osvětimi zveřejnit na svém twitterovém profilu poměrně pochopitelný apel především na návštěvníky mladších ročníků. V krátkém příspěvku žádá o respektování památky všech, kteří v koncentračním táboře zahynuli. Populární se zde totiž staly především fotografie chůze po kolejích, po kterých ale za 2. světové války přijíždělo do tábora na milion lidí, kteří zde nenalezli nic než smrt.

Podobně hloupé fotografie se pořizují i u Židovského památníku v Berlíně. Ten má totiž symbolizovat nacisty zavražděné židovské obyvatelstvo během holocaustu. Místo toho po něm z jednoho bloku na druhý přeskakují děti a rodiče si jejich počínání vesele fotí. Teenageři zde pak samozřejmě pořizují velice stylové fotky. V současné době se však alespoň pravidla přístupu k památníku zpřísnila, a veškeré nepřípustné chování je zde napomenuto.

Určitě si přečtěte

Články odjinud