Mjučko se učí česky

Mjučko se učí česky

Nejmenší digitální mjučko – Olympus mju-mini Digital - právem budí rozruch. Jestli se stane dalším etalonem na poli designu fotoaparátů, ukáže čas, zatím však kromě neotřelého vzhledu dělá další vstřícný krok – učí se česky.

Recenzi tohoto aparátu jsme přinesli koncem října, tehdy se ještě jednalo o předprodukční vzorek. Nyní jsme již elegantní foťáček proklepli i v ostré verzi a při té příležitosti jej naučili češtinu. Výrobce pro model mju-mini Digital vytvořil také speciální interaktivní webovou stránku.


Stylový digitál od Olympusu má české menu

V krabici s novým mjučkem naleznete na rozdíl od dříve dodávaného programu Camedia Master úplně nový Olympus Master 1.0. Právě ten po instalaci zprostředkuje internetové připojení na příslušný server Olympusu, odkud lze stáhnout přímo do fotoaparátu další mutace firmwaru. Vzhledem k tomu, že Olympus Master je určen ke spolupráci s libovolným fotoaparátem Olympus, je docela pravděpodobné, že do budoucna budou stejným způsobem dostupné i jiné updaty, mající vliv i na další funkce fotoaparátů. Ostatně podle slov zástupců Olympusu, bude konkrétně české menu postupně uvolněno pro všechny nové modely, vyjma nejjednoduššího C-370.

Pokračování 2 / 4

Jak nahrát české menu do mju-mini

Program Olympus Master 1.0 je samozřejmě nejdříve nutné nainstalovat do počítače. Následně se prostřednictvím dodávaného kabelu připojí fotoaparát k USB portu. Po jeho zapnutí se na LCD objeví dialog pro výběr komunikace: „PC“ nebo „PRINT“. Šipkami přejděte na volbu PC a potvrďte středovým tlačítkem OK.

Po krátké pauze vyplněné hláškou „ONE MOMENT“ se na monitoru PC objeví standardní okno přihlášení nové periferie „VYMĚNITELNÝ DISK“. Z rolovacího seznamu vyberte „LAUNCH OLYMPUS MASTER“, čímž se tento program spustí a zobrazí se základní okno. Na jeho ploše je na výběr z šesti ikonek: Upgrade, Transfer Images, Backup Images, Browse Images, Print Images a Create and Share. Nenechte se svést ikonkou Upgrade – ta slouží výhradě pro zprostředkování upgradu samotného programu Olympus Master, zvolte Browse Images. Otevře se tentokráte již celoobrazovkové okno, sloužící primárně pro organizování a procházení snímků. V horní liště však vedle klasických nabídek práce se soubory naleznete i položku Online Service. Z ní rozvinutá roletka již obsahuje kýžený příkaz Update Camera.

Následující okno obsahuje několik pokynů, které jsou nezbytné pro úspěšné provedení updatu. Předně je nutno zajistit, aby fotoaparátu během transferu nedošla energie. V našem případě se to rovná nabití Li-Ion akumulátoru – verze s připojením k externímu zdroji nepřichází v úvahu – aparát nemá příslušný konektor. Splnit další podmínku je ovšem nezbytné, týká se aktuálního připojení na internet a možnosti sledovat panel LCD. Při splnění uvedených podmínek nezbývá než kliknout na tlačítko OK, čímž se naváže spojení s příslušným webovým serverem.

Za krátký okamžik se objeví odezva serveru v podobě otevření nového okna „UPDATE CAMERA“, které obsahuje tabulku s indikací již rozpoznaného modelu fotoaparátu a jeho aktuální verzí firmwaru. Následujícím krokem je vyhledání nejnovější verze, které se provede automaticky stisknutím tlačítka „CHECK FOR LATEST VERSION“. Vzhledem k tomu, že je mju-mini Digital na trhu sotva měsíc, bylo by na úplně novou verzi firmwaru asi dost brzy, takže jedinou odezvou je zpřístupnění předtím neaktivní roletky ve spodní části okna, nazvané „SELECT THE ADDITIONAL LANGUAGE“ (výběr dalšího jazyka). Mezi variantami čínsky, rusky, švédsky apod. se tentokrát skvěje i líbezné CZECH. Po jejím označení nezbývá než stisk tlačítka „UPDATE“ – následuje drobná poznámka o nemožnosti návratu k předchozí verzi fw po přechodu na novou, nezbytné licenční ujednání a obligátní AGREE. Jeho stiskem započne stahování, na LCD aparátu se objeví symbolické „nesahat“ a po několika sekundách „OK“, čímž je proces hotov. Na monitoru se následně zobrazí hláška o možnosti bezpečného odebrání hardwaru, což je dobré učinit jeho vypnutím a následným odpojením USB kabelu.

Samozřejmě následuje dychtivé znovuzapnutí aparátu a přechod do nabídek. Místo obvyklého MENU se zobrazí REZIM MENU a v myšlenkách přeskočí drobné pochybnosti.


Jsou namístě, neboť vzdálený Olympus server nainstaloval místo češtiny cestinu! Proč tomu tak je, se můžeme jen dohadovat, ale dá se předpokládat, že přidat interpunkci k popisům tvořeným bitmapově nemůže být až takový problém. Na samotném překladu většiny popisků se nadá moc pokazit, kde by to hrozilo, ponechali autoři název původní, typicky DRIVE a PIXEL MAPPING. Snad jen úroveň zvuku HIGH/LOW přeložená jako VYSOKY/NIZKY by snesla raději silný/slabý, ale to jsou jen detaily. Až vymažete z paměťové karty všechny soubory, stejně budete mít „ZADNY OBR“.

Vzhledem k tomu, že celý proces instalace dalšího jazyka do mjučka proběhnul bez problémů, nezaškodí čas od času zabrousit znovu prostřednictvím programu OLYMPUS MASTER do oblasti Update camera, třeba tam naleznete nový firmware pro ještě lepší obrázky, nebo třeba háčky a čárky.

Pokračování 3 / 4

Kompletní menu v obrázcích

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokračování 4 / 4

Přehled motivových programů v obrázcích

 

 

 

 

 

 

 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud