Mezi olympijské kruhy s fotoaparátem, nebo bez?

Mezi olympijské kruhy s fotoaparátem, nebo bez?

Sledujete-li dění okolo Letních olympijských her, které zhruba za šest týdnů propuknou v Londýně, pak zřejmě již jste v obraze. Pokud nikoliv, můžete být lecčím překvapeni.

Pro fotografy-návštěvníky čeká na LOH v Londýně několik nemilých překvapení. Jestliže nevíte jaká a chystáte se na hry osobně dostavit, vězte, že byste si měli rozmyslet, jaký fotoaparát s sebou povezete, případně, jestli jej nenecháte doma.

oly_ilustrak.jpg
Fotit či nefotit?

Vítejte v 21. století

Již v průběhu dubna internetem kolovala informace, že organizační komise Letních Olympijských her v Londýně plánuje zákaz posílání obrázků (ano, tedy i fotografií) na sociální sítě jako Facebook či Twitter. Pro držitele vstupenek takový zákaz ostatně již platí – viz podmínky zakoupení lístku na oficiálním webu Londýna 2012, odstavec 19.6.3:

„Images, video and sound recordings of the Games taken by a Ticket Holder cannot be used for any purpose other than for private and domestic purposes and a Ticket Holder may not license, broadcast or publish video and/or sound recordings, including on social networking websites and the internet more generally, and may not exploit images, video and/or sound recordings for commercial purposes under any circumstances, whether on the internet or otherwise, or make them available to third parties for commercial purposes.“

Ve zkratce: Jste-li majitelem lístku, cokoliv, co na LOH 2012 zaznamenáte můžete využít jen pro své osobní či domácí potřeby. Vysloveně je pak zakázáno jakkoliv takto zachycené obrázky či zvuk veřejně šířit a to i na sociálních sítích či internetu obecně.

Především onen zákaz sdílení fotografií na sociálních sítích a internetu se častokrát označuje jako neuhlídatelný či nevynutitelný, někde dokonce jako bizarní. Horší to mají jen desítky tisíc dobrovolníků, kteří nesmí sdílet snad nic jiného, než oficiální vyjádření pořadatelů (tedy ani formou prostého textu).

Kdo by ale chtěl být na OH a nevyužít možnost se přátelům pochlubit svou fotografií ze stadionu? Navíc, zabránit se tomu nedá v případě disciplín, které se budou konat i mimo vyhrazené prostory – třeba takový maratón.

Nakonec to ale zřejmě nebude tak žhavé, podle serveru Popular Photography, mluvčí Londýna 2012 přiznal, že nebudou bránit návštěvníkům sdílení fotografií na sociálních sítích, ale předcházet těm fotografům, kteří by chtěli na těchto snímcích komerčně vydělávat bez řádné novinářské akreditace. Ostatně, to potvrzují i otázky a odpovědi na webu Českého olympijského výboru. A to už zní mnohem rozumněji. Při kontrole lístků by navíc měl být návštěvník upozorněn na to, co se svými fotografiemi smí a nesmí dělat – jak to však bude fungovat v praxi, je otázkou.

 

Nabízí se i druhý pohled

Jeden z možných dotazů by mohl znít: proč naopak nevyužít možností sociálních sítí, aby se myšlenky olympijských her – o ty jde přece především – šířily celosvětově instantní rychlostí? Proč naopak diváky nepodpořit a nevytvořit třeba mobilní aplikaci (ke stažení za pár centů nebo dolarů), která by k fotografiím dávala nějakou přidanou hodnotu (zcela legálně) – třeba do rožku snímků vložila propojené kruhy, formou vodoznaku, ať už monochromaticky, nebo barevně, nebo snímek zarámovala v olympijských barvách?
 

Na velikosti záleží, zase

Dobrou zprávou ale zůstává, že fotit na LOH 2012 můžete. Jen hlavně nezapomenout na to, že fotky nesmíte nikde na internetu ukazovat a když, tak (snad) pouze nekomerčně.

Jisté omezení při fotografování stále existuje – například na použití stativů (a to i monopodů) mohou návštěvníci zapomenout, což je ale zákaz pochopitelný. Přeci jen platící diváci budou chtít sledovat jednotlivé disciplíny, ne záda fotografa, který „šteluje“ stativ. Stejný zákaz platí pro příliš dlouhý objektiv. V posledním týdnu se objevila zpráva, že limitující délka pro rozměrnější fotoaparáty a objektivy bude třicet centimetrů. Možná nastal čas vytáhnout nějaký ultrazoom?

Mimochodem: další ze zakázaných předmětů jsou vlajky, transparenty, moc velké klobouky, příliš velké deštníky, nadměrné množství jídla, míčky, rakety, frisbee či podobné objekty, nástroje, které dělají hluk jako sirény, klaksony, bubny, vuvuzely a píšťalky, jakékoliv kusy oblečení vyjadřující politické přesvědčení nebo komerční sdělení...

Do začátku Olympiády ještě zbývá nějaký ten pátek, takže uvidíme, jestli v podmínkách fotografování dojde k nějakým změnám či nikoliv.

Abychom se však vrátili zpět k fotografiím, mrkněte se na výběr snímků ze zapalování Olympijského ohně, případně na další selekci – začátek putování Olympijského ohně.

 

Olympijské hry a olympijská symbolika

Moderní pojetí olympijských her vychází z antických olympijských her, které se konaly v řecké Olympii. Chlubí se tedy tradicí trvající téměř tři tisíce let. Setkávají se při nich sportovci různých národů, kultur, vyznání s cílem pomoct šířit myšlenku míru, morálních a etických principů v duchu fair play.
 
Ať už se s touto myšlenkou člověk ztotožní či nikoliv, důležité pro případné aktivní bloggery, novináře či prosté fanoušky sportu je, že podobně jako fotografie, i olympijská symbolika má svá specifika, kdy ji lze a kdy nelze použít. Nemůžete totiž jen tak použít pětici propojených kruhů, jeden z olympijských symbolů, a stejně tak nelze jen tak napsat slovo Olympiáda, aniž byste nepsali přímo o Olympijských hrách. Důvody, proč tomu tak je zdůvodňuje Český olympijský výbor na svém webu a pamatují na to i české zákony.
 
 

Další články na olympijská témata najdete na webu Londýn 2012.

Určitě si přečtěte

Články odjinud