Meyer Optik Görlitz slaví 125 let své existence. Po dobách úpadku opět v plné síle

23. listopadu 2021
TWEET SDÍLET
Jeden z nejstarších výrobců objektivů slaví 125. narozeniny. U této příležitosti symbolicky zakončuje táhlé období ekonomických problémů – osamostatněním firmy a otevřením nové továrny v Hamburku. Cesta za dnešním úspěchem však nebyla lehká.

Rok 2021 byl pro legendární Meyer Optik Görlitz úspěšný. Nejenže během uplynulých dvanácti měsíců představil dva prémiové objektivy, ale od srpna už nefunguje pouze jako značka, ale znovu se po dlouhých třiceti letech stává nezávislou společností s ručením omezením – s vlastním portfoliem a marketingovou strukturou.

Klepněte pro větší obrázek

Nově založená továrna bude navíc sloužit nejen k finalizaci objektivů z dodávaných – nikoliv zde vyráběných – komponent, ale zároveň bude otevřena prostřednictvím komentovaných prohlídek veřejnosti.

Zlatá předválečná léta

Cesta k současnému stavu byla značně komplikovaná, a to nejen v posledních letech, kdy značka prošla neúspěšnými pokusy o oživení. Společnost, kterou roku 1886 v Görlitzu společně založili Hugo Meyer a Heinrich Schätze, se s problémy potýkala už v druhé polovině minulého století a po pádu železné opony zmizela na dlouhou dobu z trhu úplně.

Přitom v prvních dekádách své existence patřil Meyer Optik k předním výrobcům fotografické a projekční optiky – své produkty nabízela jako levnější varianty k objektivům Carl Zeiss, který byl v té době lídrem na trhu.

Klepněte pro větší obrázek

V první polovině dvacátého století začala firma úspěšně vyrábět objektivy Anastigmat či Plasmat, v padesátých letech portfolio doplnila o legendární objektivy typu Helioplan, Trioplan, Primoplan a Telemegor. V následujících letech se Meyer Optik zasloužil o řadu patentů přinášejících vylepšení antireflexních vrstev či mechanismu clony.

Oběti centrálního plánování a crowdfundingu

V sedmdesátých letech se Meyer Optik stal součástí koncernu VEB Pentacon. Nejprve zmizela z objektivů značka a v osmdesátých letech, kdy v rámci centralizace přešel Pentacon pod koncern Carl Zeiss Jena, zmizely z trhu i některé modely objektivů. Důvod byl prostý: eliminovat konkurenci Carla Zeisse.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Krátkého oživení se značka dočkala po znovusjednocení Německa v roce 1989, ne však na dlouho – roku 1991 musela firma z ekonomických důvodů svoji činnost ukončit. Na další objektiv s vyraženým logem Meyer Optik Görlitz jsme si museli počkat přes dvacet let.

Roku 2014 se značky ujala společnost Net SE a začala přepracované legendární manuální objektivy nabízet netradiční metodou internetových kampaní. Zájemci si tak mohli „předplatit“ například objektivy řady Trioplan, Primoplan nebo Lydith. Že je tento způsob investice riskantní, se potvrdilo o čtyři roky později, kdy Net SE zkrachovalo a zákazníci přišli o peníze vložené do kampaně.

Cesta k samostatnosti a stabilnímu portfoliu

V rámci insolvenčního řízení se naštěstí našel zájemce o odkup značky Meyer Optik. Nový majitel OPC Optics hned zkraje slíbil optimalizaci portfolia a uvádění objektivů na trh klasickou cestou.

Letošní osamostatnění společnosti Meyer Optik Görlitz GmbH a otevření nové továrny jsou důkazem, že se tento záměr vydařil. A dokazuje to i současná stabilní nabídka produktů, která zahrnuje:

  • Lydith 30 mm F3,5 s akvarelovým charakterem oblastí mimo hloubku ostrosti,
  • Trioplan 50 mm a 100 mm F2,8 s unikátním bublinkovým bokehem
  • Primoplan 28 mm a 75 mm F1,9 s proměnlivým bokehem – od vířivého po krémový.

Do konce roku plánuje Meyer Optik představit třetího zástupce linie Trioplanů 35 mm F2,8 a rozšířit kompatibilitu stávajících objektivů pro bajonet Nikon Z a Canon RF. Ve fázi prototypu je dvojice Biotarů (58 a 75 mm) s vysokou světelností F1,5, které by se měly do rukou zájemců dostat v příští sezoně.

Témata článku: Technika, Objektivy, Technologie, Objektivy na Heureka.cz


6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola