Metabones NF – GFX mount Expander 1,26× umožní nasadit objektivy Nikon na Fujifilm GFX

27. února 2020
TWEET SDÍLET
Metabones NF – GFX mount Expander 1,26× umožní nasadit objektivy Nikon na Fujifilm GFX

Společnost Metabones patří mezi osvědčené výrobce nejrůznějších redukcí a adaptérů, díky nimž mohou fotografové používat jinak nekompatibilní objektivy na konkrétních typech fotoaparátů. Poměrně velká skupina uživatelů se v minulosti etablovala mezi majiteli bezzrcadlovek Sony, kteří je používali společně s objektivy Canon EF.

Jednou z posledních novinek v portfoliu výrobce je adaptér, který umožní použití plnoformátových objektivů Nikon F na středoformátovém těle bezzrcadlovky Fujifilm GFX. Adaptér umí zvětšit obrazové pole 1,26×, což v praxi znamená plné pokrytí středoformátového snímače.

Klepněte pro větší obrázek

Adaptér je vyroben ze slitiny hliníku a pochromované mosazi a ve spodní části je vybaven odnímatelnou stativovou destičkou typu Arca. Vzhledem ke zvětšení je osazen hned pěticí čoček, uspořádaných do tří skupin. Adaptér používá shodný systém nastavení clony, jako v případě staršího modelu pro objektivy Nikon Ai/Ais – připraven je i pro filmaře, jelikož clonový prstenec je tichý.

Pro příklad možno uvést asi nejčastější použití, kdy se například objektiv 24–70 mm F2,8 „změní“ na objektiv 30–88 mm F3,5 anebo 70–200 mm F2,8 bude mít po nasazení shodný úhel záběru jako 88–252 mm F3,5. Jelikož se jedná pouze o extender a nikoli speedbooster, je třeba počítat se snížením světelnosti o 2/3 EV.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Použití s objektivy pro APS-C snímače je také možné, ale ponese s sebou silnou vinětaci. S omezením je třeba počítat také u některých konkrétních objektivů, kde nemusí adaptér fungovat stoprocentně. Cena byla stanovena na 519 USD, pokud byste si vystačili s pouhou redukcí bez optických členů, je tato k dispozici za 179 USD.

Témata článku: Technika, Příslušenství

Určitě si přečtěte

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Gravidita je příznačná silou pocitů, které dokáže hra světel a stínů zachytit lépe, než cokoliv jiného. Následující výběr aktů ukazuje, že tento žánr není cizí ani našim čtenářům.

DIGIarena.cz

Fotografie týdne: Transgas R.I.P.

Fotografie týdne: Transgas R.I.P.

Albert Einstein psal dopis vdově po svém příteli Michelu Bessoovi, ve kterém zmínil zajímavou věc. Vyjádřil přesvědčení, podložené jeho teorii relativity, že nezemřel, ale že v jiné části časoprostoru žije. Jak číst tuto větu?

Michal Černý

Fotografie týdne: Safety First!

Fotografie týdne: Safety First!

Epidemie je všude. Sledujeme počty nakažených a vyléčených doslova v přímém přenosu. Čteme vyjádření psychologů o tom, jak je důležité pracovat s rutinou a že mluvit s květinami je normální.

Michal Černý