Metabones NF – GFX mount Expander 1,26× umožní nasadit objektivy Nikon na Fujifilm GFX

27. února 2020
TWEET SDÍLET

Společnost Metabones patří mezi osvědčené výrobce nejrůznějších redukcí a adaptérů, díky nimž mohou fotografové používat jinak nekompatibilní objektivy na konkrétních typech fotoaparátů. Poměrně velká skupina uživatelů se v minulosti etablovala mezi majiteli bezzrcadlovek Sony, kteří je používali společně s objektivy Canon EF.

Jednou z posledních novinek v portfoliu výrobce je adaptér, který umožní použití plnoformátových objektivů Nikon F na středoformátovém těle bezzrcadlovky Fujifilm GFX. Adaptér umí zvětšit obrazové pole 1,26×, což v praxi znamená plné pokrytí středoformátového snímače.

Klepněte pro větší obrázek

Adaptér je vyroben ze slitiny hliníku a pochromované mosazi a ve spodní části je vybaven odnímatelnou stativovou destičkou typu Arca. Vzhledem ke zvětšení je osazen hned pěticí čoček, uspořádaných do tří skupin. Adaptér používá shodný systém nastavení clony, jako v případě staršího modelu pro objektivy Nikon Ai/Ais – připraven je i pro filmaře, jelikož clonový prstenec je tichý.

Pro příklad možno uvést asi nejčastější použití, kdy se například objektiv 24–70 mm F2,8 „změní“ na objektiv 30–88 mm F3,5 anebo 70–200 mm F2,8 bude mít po nasazení shodný úhel záběru jako 88–252 mm F3,5. Jelikož se jedná pouze o extender a nikoli speedbooster, je třeba počítat se snížením světelnosti o 2/3 EV.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Použití s objektivy pro APS-C snímače je také možné, ale ponese s sebou silnou vinětaci. S omezením je třeba počítat také u některých konkrétních objektivů, kde nemusí adaptér fungovat stoprocentně. Cena byla stanovena na 519 USD, pokud byste si vystačili s pouhou redukcí bez optických členů, je tato k dispozici za 179 USD.

Témata článku: Technika, Příslušenství


6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola