Metabones EF-RF Speed Booster ULTRA 0,71× pomůže s ořezem 4K videa u Canonu

3. dubna 2020
TWEET SDÍLET

Společnost Metabones, která stojí za širokou nabídkou příslušenství pro fotoaparáty v podobě redukcí a adaptérů, zařadila do nabídky adaptér pro upevnění objektivů Canon EF na bajonet Canon RF.

V tomto případě se však nejedná pouze o adaptér, který nabízí přímo Canon, ale o tzv. speedbooster, který je osazen optickými prvky a v praxi mění efektivní ohniskovou vzdálenost nasazeného objektivu směrem ke kratší ohniskové vzdálenosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nový EF-RF Speed Booster ULTRA 0,71× umožňuje u fotoaparátu EOS R nasadit EF objektiv a změnit tak ořez při záznamu 4K videa z nativních 1,75× na 1,24×, v případě modelu EOS Rp je pak změna z původních 1,63× na 1,15×. Vedle změny efektivního ohniska a tím i úhlu záběru s sebou nese použit Speed boosteru také změnu efektivní světelnosti – u objektivu 50 mm F2 tak bude finální obraz odpovídat záběru 35 mm objektivu se světelností F1,4.

Samotný adaptér má optickou konstrukci složenou z 5 čoček ve 4 skupinách, kdy bylo použito speciálního skla, zvětšení je u něj 0,71× maximální možná výstupní světelnost, kterou zvládne je F0,9. Zařízení podporuje veškeré technologie s objektivy a ostřením související, tedy Dual pixel AF, automatické ostření při videu, podporu objektivů se stabilizací a má integrovaný prstenec pro přístup a nastavení některých parametrů, jako je například expoziční čas a citlivost.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Speed Booster je vyroben z pochromované mědi a hliníku, uvnitř je pak matný nátěr zabraňující odleskům a součástí je také utěsnění bajonetového uchycení, zabraňující vnikání prachu a vlhkosti. Ve spodní části je pak demontovatelná stativová destička. Cena adaptéru je stanovena na 479 dolarů.

Témata článku: Technika, Canon, Příslušenství