22
Fotogalerie

Městský společník: fotobatoh Kata 3v1 (recenze)

Nechce se vám utrácet za jednoúčelové jednoramenní batohy? Pak je model Kata 3v1 určen právě pro vás.

Univerzální a pohotový batoh do ulic. Tak by se dal stručně charakterizovat fotobatoh Kata 3v1. Dostatek místa pro fototechniku, rychlý přístup do fotokomory, spousta kapes pro organizování drobných předmětů, menší komora pro osobní věci. Tyto aspekty dělají z Katy 3v1 téměř ideální městský fotobatoh. Bohužel, opět se nejedná o dokonalý batoh. Maličkosti jako problematický přístup k některým částem fotokomory a absence úchytů pro stativ leckoho odradí.

3n1-10-close.jpg imSaBoPgVgK5u.jpg
max. velikost | max. velikost
Kata 3v1 | Všechny velikosti

Každému dle libosti

Batoh Kata 3v1 je vyráběn ve třech velikostech označených čísly: 10, 20 a 30. Čísla nemají nic společného s objemem batohu v litrech. Jedná se o prodejní odlišení jednotlivých velikostí. Provedením jsou dle informací dodavatele batohy totožné, liší se pouze rozměry. K testu jsem zvolil zlatou střední cestu – model Kata 3v1 20.

Opravdu jsou tři?

Ačkoli se může zdát, že batoh lze nosit na tři způsoby, je to pravda jen poloviční. Zde je třeba výrobce lehce pokárat. Označení 3v1 je spíše marketingovou než funkční záležitostí. Batoh můžeme vzít na záda jako klasický turistický dvoupopruhový batoh. Další možnost je jeden popruh odepnout, schovat do zádové části a druhý zapnout do kříže. Tímto zásahem získáme jednoramenní ruksak. A zde výrobce schoval onu třetí variantu nošení – můžeme si „vyrobit“ jak levoramenný, tak pravoramenný batoh. Žádné další překvapení, jako možnost transformace v ledvinu či brašnu, se bohužel nekoná. Celou přeměnu z batohu na ruksak lze po chvilce cviku stihnout do třiceti sekund.

imsPB5wG19Ul5.jpg 20090708_1954.JPG
max. velikost | max. velikost
„Třetí“ způsob nošení | Detail uchycení popruhů batohu

Kapsy, kapsy, kapsičky

Batoh Kata 3v1 lze označit jako batoh dvoukomorový. K dispozici máme velkou komoru pro fototechniku a menší komoru na osobní věci – opravdu pouze na to nejnutnější. Podrobněji se jednotlivým komorám budu věnovat později. Pokud máte rádi v batohu pořádek a rádi využíváte všelijakých kapsiček, budete nadšeni. Vnitřní organizace batohu 3v1 by si zasloužila jedničku z hvězdičkou. Kromě dvou hlavních komor máme k dispozici dvě postranní menší kapsy, každá z nich vybavena organizační síťkou. Velikostně se do jedné vlezou tři filtry v krabičce, nabíječ akumulátoru s kabelem případně jiné drobné příslušenství.

Výborně organizována je rovněž komora pro osobní věci. Najdeme zde prostor pro mobilní telefon, jednu kapsičku se suchým zipem (ideální pro tužkové baterie – například pro blesk) a jednu kapsu ze síťoviny uzavíratelnou suchým zipem. Z hlediska možností uložení drobností jsem byl s tímto modelem spokojen mnohem více než s batohy Naneu, které jsou na prostředky pro vnitřní organizaci poměrně skoupé.

20090714_2138.JPG 20090714_2139.JPG 20090714_2140.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Kapsa pro telefon a baterie | Síťováná kapsa pro drobnosti | Boční kapsy na příslušenství

Pláštěnka, telefon a dost

Jak již jsem zmínil, 3v1 je batoh určený především pro každodenní použitích v městských ulicích. Tomu odpovídá i rozměr jednotlivých komor batohu. Nelze čekat, že do něj vměstnáme termosku či karimatku, nejedná se v žádném případě o batoh na hory. Prostoru pro osobní věci opravdu není mnoho. Do horní „komůrky“ se vlezou dvě menší věci, třeba páštěnka na batoh a pláštěnka na vás. Možná ještě mobilní telefon, kapesní počítač nebo rezervní baterie do blesku. Víc toho však do komory pro osobní věci opravdu nedáte.

20090708_1941.JPG
max. velikost
Velice „úsporná“ komora pro osobní věci

Fotokomora: překvapivě prostorná

Batoh bez nejmenších problému pojme tělo s nasazeným objektivem 70–200 mm, další dva objektivy, blesk a drobné příslušenství – třeba sluneční clony. Co se týče velikosti těla, byl jsem poměrně překvapen, že můj Canon 30D bez gripu v komoře doslova plaval. Neměl jsem možnost si to ověřit, ale troufám si tvrdit, že by se i do tohoto středního modelu bez problému vešlo tělo Canon 1D či Nikon D3.

Zcela jistě by pomohl bateriový držák, se kterým pravděpodobně autoři batohu počítali. Bohužel jako krajinář grip k dispozici nemám, tudíž nemohu referovat, jak se chová v batohu tělo s gripem. Při testování jsem v batohu nosil sestavu 30D, 17–40 mm L, 28–135 mm IS, pevnou padesátku, blesk 580EX a všechny sluneční clony. Velice mě potěšilo, že se do batohu vlezl blesk, se kterým si například krosna Nanenu K5 neporadila.

DSC_5018.JPG DSC_5016.JPG
max. velikost | max. velikost
Překvapivě prostorná fotokomora | I střední verze batohu pojme objemná těla

Kam se stativem?

Zde bohužel zklamu všechny, kteří nemají zkušenosti s nákupy za mořem. Batoh nemá žádné přezky, šněrovadla či kapsy na stativ. Kata vyrábí pro batohy 3v1 kapsu pro stativy, která se připevňuje na poutko na zadní straně batohu. Bohužel je tato kapsa určena pouze pro americký trh a dle dovozce batohů Kata se do Evropy v dohledné době nechystá.

Přístup k výbavě: štěstí v neštěstí

Dostávám se k tématu, které ve mně vzbuzovalo velmi rozporuplné pocity. Přístup k fototechnice je na jednu stranu dokonalý, pokud máte batoh v „režimu“ přes jedno rameno. Batoh si přetočíte na hruď, odepnete bok, vytáhnete tělo s objektivem a jste připraveni k akci. Pokud potřebujete rychle měnit objektiv či vytáhnout blesk, jsou zde od toho dvě pohotovostní přihrádky. Jsou řešeny velice důmyslně přichycenými přepážkami. Ty nedrží na vrchní a spodní straně komory, jak bývá obvyklé, ale jsou pod pravým úhlem přichyceny k boční stěně komory. Stačí jen zatáhnout a rázem máme náš oblíbený objektiv v ruce. Pokud ovšem potřebujeme komponentu ukrytou hlouběji v batohu, musíme hlavní komoru rozepnout úplně celou. I tuto operaci lze s trochou opatrnosti provést s batohem na hrudi.

DSC_5014.JPG 20090708_1940.JPG
max. velikost | max. velikost
Pohotový přístup k fotoaparátu | Mobilní přepážka pro přístup k příslušenství

Obrovský problém nastává, pokud chceme sáhnout po objektivu, jenž jsme umístili do horní přihrádky na opačné straně batohu, než máme umístěné tělo. Pokud je otevřena komora ze strany pro tělo, je přístup, dá se říci, nemožný. Plastové spony, dle mého zcela nelogicky umístěné, zabrání v potřebném rozepnutí komory. Jedinou možností je přesun zdrhovadel na druhou stranu komory (uzavření přístupu k úložišti těla) a následné rozepnutí dané části.

Ale ani toto „harakiri“ nám neumožní úplný přístup do dané přihrádky, jelikož víko komory nelze dostatečně odklopit. Jedná se o maličkost, která ovšem dokáže užívání batohu pořádně znepříjemnit. Osobně jsem v tomto místě batohu měl pevnou padesátku, kterou příliš často nevytahuji.

DSC_5019.JPG 20090708_2019.JPG
max. velikost | max. velikost
Velice obtížný přístup do jedné z přihrádek fotokomory

Unikátem, se kterým jsem se zatím nesetkal, byla kapsa na paměťové karty, se kterou se dalo manipulovat jako s přepážkou. Šlo ji umístit na libovolné místo v komoře, opatřené příslušným protikusem suchého zipu.

20090714_2141.JPG
max. velikost
Zajímavé řešená kapsa pro paměťové karty

Téměř neprůstřelný

Dílenské zpracování bych charakterizoval jediným slovem: „Obdivuhodné“. Po čtrnácti dnech pravidelného nošení bych se nebál batoh se svým vybavením pustit z rozumné výšky přímo na beton. Jak přepážky tak tělo batohu jsou kvalitně polstrovány. Povrchová úprava materiálu batohu vypadá, že by po naimpregnování mohla být vodě odolná i bez pláštěnky. Nicméně toto jsem z pochopitelných důvodu nezkoušel.

Uzávěry všech kapes a komor jsou rovněž vyrobeny ve vodě odolném provedení. Dokonalou ochranu před vodním živlem nám pak zaručí přibalená pláštěnka, která se skrývá ve vlastní kapsičce. Ta není k batohu nijak připevněna, lze ji tedy umístit kamkoliv. Do jaké míry je to výhoda posuďte sami. Osobně preferuji integrované pláštěnky – nedají se tak lehce ztratit.

20090708_1976.JPG 20090708_1951.JPG 20090714_2142.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Kata 3v1 v pláštěnce | Detail přezek fotokomory | Kvalitní přepážky batohu

Co na to záda?

Vzhledem ke své nízké hmotnosti se batoh nosil opravdu skvěle. I přes jeho plné obsazení dvěma těly, třemi objektivy a bleskem jsem neměl pocit, že bych nesl téměř celou svou výbavu. V dvouramenném „módu“ jsem dokonce nabýval dojmu jakoby batoh částečně levitoval. Při přepnutí na pohotovostní jednoramenní batoh se váha již projeví, nicméně nošení je stále velmi pohodlné. Ramenní popruhy jsou výtečně polstrovány a dobře tvarovány. Zádová část je dvojitá. Pod její polstrování lze ukrýt nepoužívaný popruh. Tato úprava nijak neohrozí komfort nošení batohu, pokud tedy popruh pod polstrování vyloženě nezmuchláte.


20090708_1996.JPG 20090708_1999.JPG
max. velikost | max. velikost
Batoh v dvouramenném „režimu“

20090708_2000.JPG 20090708_2007.JPG
max. velikost | max. velikost
Kata 3v1 v režimu „ruksak“

Kam s ním?

Podtrženo sečteno, na tuto Nerudovskou otázku lze odpovědět jednoduše, stroze a přesto pravdivě. Do města. Je-li vaši parketou street foto, reportáže, koncerty či festivaly, je Kata 3v1 zcela jednoznačně volbou pro vás. Pokud jste horlivý turista, který potřebuje kromě techniky vzít s sebou svačinu či náhradní oblečení, nebude batoh Kata 3v1 pro vás to pravé ořechové.

Technické údaje:

Rozměry vnější: 23,5 × 19 × 44 cm (šířka x výška x délka)
Rozměry vnitřní: 19 × 15 × 28,5 cm (šířka x výška x délka)
Hmotnost:  1,3 kg
Orientační cena: 2 000,- Kč bez DPH

Za zapůjčení batohu děkujeme společnosti ebrasny.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud