Měníte rádi tapety svého mobilu nebo tabletu? Na tuto fotografii raději zapomeňte!

5. června 2020
TWEET SDÍLET

Mobilní telefony s Androidem mají skutečný problém. I když se jedná o poměrně kuriózní chybu, její následky jsou poměrně zdrcující. Když si totiž na plochu svého zařízení nastavíte určitou tapetu, systém se restartuje a v tomto procesu zůstane zaseknutý. Neustále se tak vypíná a zapíná.

Nejhorší na tom je, že nepomůže ani vynucení Safe módu. Jediné, jak navrátit telefonu jeho původní funkčnost, je jeho uvedení do továrního nastavení. A jak tušíte, nemáte-li zálohovaná data, o všechna přijdete. Dle magazínu XDA může za vše barevný prostor RGB, který inkriminovaná fotografie (a teoreticky i všechny jí podobné) využívá, namísto barevného prostoru sRGB, který je nativně podporován v systému Android.

Systém si tak s těmito hodnotami neporadí a spadne. Chyba se přitom týká všech verzí systému až do jeho 10. verze a není vázána jen na tuto fotografii, ale i všechny ostatní, které mají takto extrémní hodnoty. Teoreticky tedy postihuje všechna zařízení s Androidem. Potvrzené pády systému jsou zejména u zařízení Samsung, Google Pixel, Xiaomi a Motorola.

Ve verzích Android 10 a starších jsou všechny obrázky převáděny na sRGB automaticky, pokud tedy vývojáři nestanoví jinak. Při převodu obrazu na sRGB se ale může vyskytnout vzácná chyba, přičemž kód, který vypočítává hodnotu „jasu“ každého pixelu, dokáže překročit maximální limit 255. Vše se počítá podle určitého vzorce, ve kterém jsou obsaženy hodnoty R, G a B pro červenou, zelenou a modrou barvu. Ty jsou reprezentované v 8bitové hodnotě od 0 do 255.

Problémem tohoto výpočtu je však to, že vždy zaokrouhlí konečnou hodnotu nahoru. A právě ona sporná tapeta má hodnoty R 255, G 255 a B 243, které když se dosadí do vzorce, zaokrouhlí se přes zobrazovací mez systému Android. Jedná se však o skutečně unikátní chybu, protože kombinuje hned dva faktory – zaokrouhlování a chyby převodu barevného prostoru.

U Androidu 11 však již nenastane (zatím k dispozici ve vývojářské verzi), protože ten již zmíněný přepočet na sRGB nepoužívá. Důrazně tedy doporučujeme nestahovat si podobný obrázek do zařízení a nenastavovat jej jako jeho tapetu. Pokud však kouzelné atmosféře fotografie nemůžete odolat, pořiďte si její otisk obrazovky a jako tapetu si nastavte až ten.

Témata článku: Fotoaparáty, Fotomobily, Samsung, Android, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola