Medaile pro Jindřicha Štreita

V den 88. výročí vzniku samostatného Československa předal prezident Václav Klaus řády a medaile osobám, které se zasloužily o budování svobodné demokratické společnosti a vynikly výsledky své práce. Mezi oceněnými byl v letošním roce i dokumentární fotograf Jindřich Štreit, kterému byla udělena Medaile Za zásluhy v oblasti kultury a uměni.

Jindřich Štreit, který letos v září oslavil šedesáté narozeniny, proslul jako autor dokumentárních souborů o každodenním životě. Patří k nejznámějším žijícím českým fotografům, jehož díla jsou každoročně představena na desítkách výstav v České republice i zahraničí.

Vystudoval pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Od konce 70. let začal vytvářet rozsáhlý fotografický cyklus o životě na Bruntálsku nazvaný Vesnice je svět. V roce 1982 byl kvůli účasti na nepovolené výstavě zatčen a po třech měsících vazby odsouzen na deset měsíců s podmínečným odkladem na dva roky za „hanobení republiky a jejího představitele“. Dále mu soud zakázal vyučovat na základní škole a byl mu vysloven zákaz „pokračovat v trestné činnosti“ – ve fotografování.

Po roce 1989 Jindřich Štreit fotografoval v řadě zemí světa, ve všech se snažil zaznamenávat život obyčejných lidí. V rozhovoru pro DIGIfoto tvrdí: „Pro mě platí, že čím je prostředí, lidé a situace obyčejnější, tím je to pro mě vzácnější. Žena nesoucí kbelík ho na celém světě nese v podstatě stejně. Zobecnění, to je to, co celý život hledám, a to považuji za své krédo.“  

Na své pedagogické zkušenosti navázal v roce 1992, kdy začal přednášet na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě a na pražské filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění.  

Rozhovor s Jindřichem Štreitem vám přinášíme na jiném místě.

Určitě si přečtěte

Články odjinud