Medaile pro Jindřicha Štreita

31. října 2006
TWEET SDÍLET

V den 88. výročí vzniku samostatného Československa předal prezident Václav Klaus řády a medaile osobám, které se zasloužily o budování svobodné demokratické společnosti a vynikly výsledky své práce. Mezi oceněnými byl v letošním roce i dokumentární fotograf Jindřich Štreit, kterému byla udělena Medaile Za zásluhy v oblasti kultury a uměni.

Jindřich Štreit, který letos v září oslavil šedesáté narozeniny, proslul jako autor dokumentárních souborů o každodenním životě. Patří k nejznámějším žijícím českým fotografům, jehož díla jsou každoročně představena na desítkách výstav v České republice i zahraničí.

Vystudoval pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Od konce 70. let začal vytvářet rozsáhlý fotografický cyklus o životě na Bruntálsku nazvaný Vesnice je svět. V roce 1982 byl kvůli účasti na nepovolené výstavě zatčen a po třech měsících vazby odsouzen na deset měsíců s podmínečným odkladem na dva roky za „hanobení republiky a jejího představitele“. Dále mu soud zakázal vyučovat na základní škole a byl mu vysloven zákaz „pokračovat v trestné činnosti“ – ve fotografování.

Po roce 1989 Jindřich Štreit fotografoval v řadě zemí světa, ve všech se snažil zaznamenávat život obyčejných lidí. V rozhovoru pro DIGIfoto tvrdí: „Pro mě platí, že čím je prostředí, lidé a situace obyčejnější, tím je to pro mě vzácnější. Žena nesoucí kbelík ho na celém světě nese v podstatě stejně. Zobecnění, to je to, co celý život hledám, a to považuji za své krédo.“  

Na své pedagogické zkušenosti navázal v roce 1992, kdy začal přednášet na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě a na pražské filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění.  

Rozhovor s Jindřichem Štreitem vám přinášíme na jiném místě.


Apex Legends vás v nových záběrech z 11 sezóny vezme na tropický ostrov

Apex Legends vás v nových záběrech z 11 sezóny vezme na tropický ostrov

Po několika trailerech tu máme konečně i přímo záběry ze hry.

Michal Maliarov
Apex LegendsBattle RoyaleVideo
Bitcoin je populární, ale rigidní. Kryptoměnou, která umí úplně všechno, bude Ethereum 2.0

Bitcoin je populární, ale rigidní. Kryptoměnou, která umí úplně všechno, bude Ethereum 2.0

** Ethereum ve středu čeká aktualizace Altair ** Je součástí přechodu na novou generaci příští rok ** Eth2 slibuje rychlost a žádné náročné těžení

Jakub Čížek
EthereumKryptoměnyTechnologie
Recenze hry Rustler. Středověká komedie plná popkulturních narážek

Recenze hry Rustler. Středověká komedie plná popkulturních narážek

Spousta vývojářů se inspirovala sérií Grand Theft Auto a vznikly tak skvělé městské akce. Rustler si ale bere inspiraci převážně z jejích prvních dvou dílů. Gangsterské pojetí kombinuje se středověkou tematikou a kupodivu to funguje docela dobře.

Martin Nahodil
RustlerRecenzePC