Mamiya

Japonská společnost Mamiya se od 40. let minulého století zabývá výrobou profesionálních fotoaparátů a dalšího fotografického příslušenství. Zprvu produkovala přístroje různé kategorie i rozličného zaměření, teprve v 70. letech se profilovala jako výrobce výhradně profesionální fotografické techniky. Právě v této etapě spatřily světlo světa legendární středoformátové fotoaparáty, které si získaly oblibu mezi předními světovými fotografy, za všechny jmenujme modely RB 67 či Mamyia 6 a 7.

V hledáčku profesionálů Mamiya zůstala i v digitální éře, kdy společnost začala spolupracovat s firmou Leaf – Mamiya dodávala analogové tělo, Leaf přídavnou zadní digitální stěnu. V roce 2005 Mamiya představila svůj první, a poslední, „celodigitální“ středoformátový přístroj ZD 22. V letech 2009 až 2011 však došlo k postupnému začleňování Mamiyi pod hlavičku firmy PhaseOne, z jejichž spolupráce se zrodila Mamiya 645 DF. 

Fotoaparát vytištěný na 3D tiskárně jako alternativa drahých středoformátů?

Fotoaparát vytištěný na 3D tiskárně jako alternativa drahých středoformátů?

Na 3D tiskárnách již vznikla spousta zajímavých věcí, tak proč je nevyužít k výrobě fotoaparátu? Přesně to udělal Paul Kohlhaussen a výsledkem je zajímavý středoformátový přístroj – inspirovaný Mamiyou 7, Hasselbladem XPan a Leicou M.

24 Helena Vyplelová 13.  6.  2017

Technika

Podobná témata: Hasselblad, Technika, Leica, Objektivy