50
Fotogalerie

Malý a bezmotorový: Nikon D40 (test)

Nikon D40 může být trnem v oku vyspělým kompaktům. Právě jim by měl nejvíce konkurovat a nutit k zamyšlení, zda nezvolit místo kompaktu vyspělejší přístroj.

Skutečnost, že určení novinky jednoznačně míří na digitální novice, pocítíte v první moment, kdy aparát uchopíte do pravice. Na poměry zrcadlovek a zvláště pak těch od Nikonu, je D40 velice drobná a lehká. Tentam je objemný grip s oporou pro všechny prsty. Velké dlaně nenajdou příliš pohodlí, ale ergonomie držení je i přesto překvapivě bezproblémová. Do menší ruky ale subtilní grip padne jak ulitý a přeci jen pro ni bude vhodnější.

R01.jpg R03.jpg

Materiály použité při výrobě jsou poplatné kategorii. Nenajdeme zde žádné kovové části, vše je vyvedeno v kvalitním, příjemně zdrsněném plastu. Výjimkou naštěstí zůstal kovový stativový závit a bajonet, těm plastovým už zdá se definitivně odzvonilo. Přední část úchopu je tradičně pogumovaná a přispívá jistému držení.

R07.jpg

Bajonet je asi největší překvapení tohoto modelu. Poprvé je ochuzen o vývod náhonu ostřícího motorku autofokusových objektivů. Optika řady AF-S a AF-I bude bez problému spolupracovat díky vlastnímu motorku. Ostatní objektivy bude možné používat s různými omezeními od nutnosti ručního ostření, až po externí měření expozice u nejstarších modelů bez CPU.

R02.jpg

Z tradičního místa na pravé horní stěně zmizel v rámci miniaturizace stavový displej. Je to jistě trochu škoda, poskytuje rychlý přehled o aktuálním nastavení a je přitom velice úsporný. Jeho místo převzal hlavní otočný volič s nabídkou expozičních režimů. V blízkém okolí najdeme ještě ovládací kolečko v dosahu palce. Jeho prostřednictvím nejčastěji probíhá komunikace uživatele s fotoaparátem. Horní ploše gripu vévodí spoušť, doplněná o hlavní vypínač a dvojici tlačítek. Jedno poskytne informaci o nastavení, druhé pomáhá spolu s kolečkem ovlivnit korekci expozice, případně hodnotu clony v manuálním režimu.

R04.jpg

Zadní stěna je též přizpůsobena méně zkušeným uživatelům a nevyděsí záplavou ovladačů. Ty sice urychlí práci, vyžadují ale rutinní znalost kterou nelze očekávat od každého. Ovládání je i přesto relativně rychlé a pro běžné focení se v intuitivním menu obejdete bez studia manuálu. Nikon D40 ovšem nabízí i detailní možnost ovlivnění chování aparátu za různých světelných podmínek, a při takových zásazích již bude návod vítaným pomocníkem.

R05.jpgR06.jpg

Do menšího gripu se logicky musela vejít menší baterie s odpovídající kapacitou. I přesto však minimalistické energetické nároky umožňují v závislosti na okolnostech pořídit něco kolem šesti set snímků na jedno nabití což je opravdu vynikající hodnota. Nejde ani tak o to obrovské číslo, tolik snímků lze s rozmyslem sotva v krátké době pořídit, ale střídmé používání nám umožní vzdálit se na několik dnů z dosahu elektrické energie. Paměťové karty SD a SDHC mají samostatně přístupný slot ze strany gripu.

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Nikon D40 je v prodeji pouze v setu s objektivem AF-S DX Nikkor 18–55 ED F3.5–5.6 G II. Jeho přepočtená ohnisková vzdálenost odpovídá šikovným 27–80 mm. Konstrukcí objektiv své konkurenty z řad základních skel nijak nepřekonává. Přední příruba se otáčí, vyrobený je kompletně z plastu. Příkladné je ale vytěsnění veškerých vůlí a chod zoomovacího prstence i manuálního ostření je ukázkově plynulý a hladký. V rychlosti ostření právě neexceluje, ve srovnání s kompaktem ale bez diskusí dobře obstojí.

Zaostřování je řízeno pouze třemi body, ty jsou naštěstí logicky umístěny. Výběr můžeme přenechat automatice, manuálně zvolit křížovým voličem, nebo nařídit volbu zaostření na nejbližší bod pokrytý ostřicí zónou.

set_up.gif
Menu nastavení fotoaparátu

Hledáček nebývá obvykle silnou zbraní digitálních zrcadlovek. Oproti analogovým „oknům“ si často připadám, jako kdybych scénu pozoroval klíčovou dírkou. D40 velikostí hledáčku též neohromí, disponuje ale slušným standardem. Pokrývá 95% scény se zvětšením 0,8×. Měl jsem možnost porovnat jeho velikost s D70 a při použití stejného objektivu se mi subjektivně zdál hledáček D40 stejně veliký, ale jasnější. Při spodním okraji zobrazuje obvyklé informace o expozici a zbývající kapacitě karty.

LCD displej povyrostl na 2,5" s rozlišením 230 000 bodů. Obraz je viditelný i z větších úhlů a v bohatě osvětleném exteriéru. Pro zrcadlovky, jakožto přístroje pro vážnou tvorbu, je netypické grafické znázornění všech změn prováděných v menu. Technicky zdatnější majitelé, anebo ti, které si Nikon svou názorností sám vyškolí, si mohou zvolit i běžnější strohé zobrazení.

preview.gif
V režimu prohlížení je na výběr několik typů zobrazení snímku

K dispozici je i možnost zobrazovat na pozadí tapetu podobně jako na počítači. Jako slabinu vidím absenci senzoru přiložení k oku, jak to známe od jiných přístrojů používajících zadní displej jako stavový. Nejenže displej po přiložení k oku automaticky nezhasne, když ale navíc s okem u hledáčku pohnete například s expoziční korekcí displej se rozsvítí a vyloženě ruší.

001.jpg
Ukázková tapeta je uložená přímo ve fotoaparátu

Snímací čip v útrobách novinky sám o sobě žádnou novinkou není. RGB CCD snímač formátu Nikon DX s efektivním rozlišením 6,1 Mpx známe již ze zmíněné D 70. Jeho citlivost se pohybuje v rozmezí od ISO 200–1 600 s nastavením po 1EV. K dispozici je i ISO 3 200 označené jako Hi, čímž dal výrobce jasně na srozuměnou, že se jedná o doplněk sice praktický, ovšem nepříliš vhodný pro časté používání.

iso.gif
Při nastavení citlivosti fotoaparát rovnou napoví, pro jakou situaci je daná hodnota vhodná

Maximální rozlišení snímače je 3 008 × 2 000 bodů. Dalo by se namítnout že takový čip je v dnešní době krok zpět, neschopný konkurence moderním desetimegům. Tato problematika ovšem není jen otázkou čísel. Rozlišení 6 Mpx nabízí hned několik předností. Myslím, že velké většině zájemců bude bohatě dostačovat a poskytne i prostor pro drobný ořez. Datová velikost neklade přehnané nároky na paměťové karty a pevné disky a konečně i fakt, že jednotlivé buňky čipu nemusely projít přílišnou miniaturizací, má blahodárný vliv na obstojnou odolnost vůči šumu při vyšších citlivostech. ISO 800 je bez problému použitelné.

R08.jpg
Vedle manuálního a poloautomatických režimů nabízí kamera i sedm přednastavených scénických režimů a plný automat

Přímo ve fotoaparátu můžeme upravovat snímky pomocí tzv. Retouch menu. K dispozici jsou úpravy jako prosvětlení stínů, redukce červených očí, překrývání obrázků, ořez a zmenšení, nebo třeba převod do černobílé.

retouch.gif

Velice přesná se jevila práce expozimetru, i ve spolupráci s bleskem. Snímky jsou expozičně vyrovnané za všech okolností. Poměrně krátký synchronizační čas závěrky 1/500 s dovoluje naplno využívat možností blesku a touto vlastností překonává mnoho konkurentů i vyspělejších sourozenců vlastní značky.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Testovaný set tvoří vyrovnanou sestavu podávající slušné výkony. Fotoaparát jsem prověřoval pouze ve spojení s tímto objektivem, tak jak se dá předpokládat jeho nejčastější užívání novými majiteli. Projevil se příjemně vyrovnanou ostrostí všech rohů, mírně soudkovitým zkreslením na nejširším ohnisku a bezvadným zobrazením na dlouhém konci objektivu. Chromatickou aberaci ve snímcích takřka nenajdete a příjemná je i odolnost objektivu proti přímému protisvětlu.

R17.JPGR18.JPG
max. velikost | max. velikost
Přesná je práce nastavení bílé. Barvy produkované D40 jsou příjemné a odpovídají realitě. Vlevo ruční nastavení, vpravo automatika

Šum

Při snímání delšími časy, nebo s použitím vysoké citlivosti, přijde vhod redukce šumu.

R19.JPGR20.JPG
max. velikost | max. velikost
R21.JPGR22.JPG
max. velikost | max. velikost
R23.JPG
max. velikost
Řada snímků s postupným navyšováním citlivosti ISO 200, 400, 800, 1 600, 3 200
sum_1_bez.jpgsum_2_bez.jpg
Graf šumu bez zapnuté redukce šumu ve fotoaparátu
sum_1_s.jpgsum_2_s.jpg
Graf šumu se zapnutou redukcí šumu ve fotoaparátu

Senzitometrie

Využitelný expoziční rozsah fotoaparátu je -4,0 až +2,3 EV, což odpovídá dané třídě.

senzitometrie.jpg

Snímky je možné ukládat do standardních formátů. Do úsporného JPEG (datová velikost se pohybuje přibližně okolo 2 MB) nebo do bezztrátového formátu RAW (NEF) potom je velikost snímků asi trojnásobná.

Rychlost všech procesů je na obvyklé úrovni zrcadlovek, čili je pohodlná a v ničem neomezující. První snímek pořídíte do jedné vteřiny od zapnutí, bez předostření budete také zaručeně do vteřiny fotit a s namáčknutím prodlevu nenajdete. Při sériovém snímání je Nikon, při ukládání do JPEG, schopný rychlostí necelých tří snímků za sekundu nafotografovat plnou paměťovou kartu. V tabulce naleznete souhrn operačních časů.

Nikon D40

první snímek 0,44 s
snímek bez namáčknutí 0,34 s
snímek s namáčknutím neměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 0,40 s
rychlost sériového snímání JPEG 2,45 sn./s
max. počet snímků v sérii JPEG do zaplnění kapacity karty
rychlost sériového snímání RAW 2,92 sn./s
max. počet snímků v sérii RAW 6
měřeno s paměťovou kartou SD Panasonic Pro High Speed 1 GB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

R09.jpgR10.jpg
max. velikost | max. velikost
Na testovacím obrazci dosahuje objektiv o něco lepších hodnot rozlišení na širokém ohnisku, vlevo nejširší, vpravo nejdelší ohnisko
R11.JPGR12.JPG
max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny v interieru s bleskem a bez blesku
R13.jpgR14.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleť v exteriéru bez blesku a s bleskem
R24.JPG
Míra chromatické aberace je velice nízká
R25.JPGR26.JPG
max. velikost | max. velikost
R27.jpg
max. velikost
Ukázka minimální zaostřitelné vzdálenosti

Demosnímky bez komentáře

R28.JPGR29.jpg
max. velikost | max. velikost
R30.jpgR32.JPG
max. velikost | max. velikost
R34.JPGR35.JPG
max. velikost | max. velikost
R36.JPGR37.JPG
max. velikost | max. velikost
R38.JPGR39.JPG
max. velikost | max. velikost
R40.JPGR42.JPG
max. velikostmax. velikost
R41.JPGR31.jpgR33.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Nikon D40 je přívětivá amatérská zrcadlovka kombinující v sobě perfektní obrazovou kvalitu a lehkou přenositelnost. Velikostí se dá srovnat s větším kompaktem, který ale potom může disponovat výrazně delší ohniskovou vzdáleností objektivu.

Kdo se bez teleobjektivu obejde, případně plně využije možností zrcadlovek a zakoupí si ho zvlášť, tomu lze takovou zrcadlovku jednoznačně doporučit a majitel bude nadšený kvalitou fotek.

Kompakty se často honosí stabilizací obrazu. Větší čip zrcadlovky umožní použít vyšší citlivost a tím pádem kratší čas, čímž se tato výhoda vyrovnává a při záběrech pohyblivých objektů je i překonána.

Pro své vlastnosti se hodí nejen začátečníkům, pro které je ale primárně určená. Bez problémů uspokojí i náročnější fotografy, například jako náhradní tělo, které v brašně nepřekáží a zbytečně ji neprotěžuje.

Plusy:

  • Obrazová kvalita
  • Velikost
  • Výdrž baterie

Mínusy:

  • Omezená kompatibilita se staršími objektivy

Cena:

  • 18 190 Kč vč. DPH, doporučená cena setu s objektivem 18–55 mm

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud