Maďarský občanský zákoník omezuje fotografy

Maďarský občanský zákoník omezuje fotografy

V poslední době se stále častěji setkávám s tím, že jsme v pozici fotografa značně omezováni při fotografování na veřejných prostranstvích. V Maďarsku zavedli nový občanský zákoník, který je značně restriktivní.

V Maďarsku zavedli 15. března nový občanský zákoník, který mimo jiné upravuje i fotografovaní na veřejných místech. Nově bude muset každý fotograf dostat souhlas od fotografované osoby. A to dokonce i fotožurnalista.

Novináři v Maďarsku budou mít od teď svou práci zase o něco těžší. Pár let zpět zavedla pravicová vláda zákon o nutnosti rozmazat obličeje policistů na snímcích, nyní fotografové nesmí ani pořídit něčí snímek bez souhlasu dané osoby. V opačném případě může dotčený občan fotografa zažalovat.

V praxi to znamená, že pokud někdo pořídí na ulici snímek, musí získat výslovný souhlas všech osob na fotografii a písemný souhlas pro jeho publikaci. Zákon přitom ani nestanovuje, kdy musí fotograf souhlas získat, zda ještě před pořízením snímku nebo až po jeho pořízení.

Například tento snímek z Budapeště by byl nyní kontroverzní. Lze považovat osoby na něm zachycené za dav nebo potřebuje fotograf souhlas každé z nich?

Kritici proti novému zákonu hlasitě protestují, vede prý k cenzuře tisku. Stačí, když třeba zasahující policista neposkytne souhlas a autor musí snímek okamžitě smazat. Dle samotných novinářů jde o opatření, které jim má přímo zabránit ve focení policistů a jejich činů. Street fotografové zase mohou ostrouhat v případě neopakovatelných momentek.

Existují pouze dvě výjimky, které souhlas od osob nevyžadují. Jde o vystoupení veřejných osob a fotografie davu. Zákon už ale nestanovuje, kdo je veřejná osoba, nebo kolik lidí se považuje za dav. Sami soudci tak neví, jak budou problémové situace posuzovat.

Pro srovnání, v České republice můžete pro umělecké, vědecké nebo zpravodajské účely pořizovat snímky osob na veřejnosti prakticky bez omezení. Dokonce lze takové fotografie i v přiměřené míře publikovat a to bez souhlasu dotčených osob. Americký zákoník je v tomto ohledu ještě volnější. Fotit v USA může, kdo chce, koho chce. Není proto divu, že informace o novém občanském zákoníku, zavedeném v rodné zemi velikánů jako Robert Capa či Joseph Pulitzer, rozpoutaly na zahraničních serverech vášnivé diskuze.

Určitě si přečtěte

Články odjinud