Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

4. července 2018
TWEET SDÍLET
Vinou tmavé srsti se většina domácích zvířat fotografuje značně obtížně. Výsledná fotka totiž často vychází jako tmavá šmouha a to obzvláště, pokud je fotografujete mobilem nebo levným kompaktem. Poradíme, jak dosáhnout lepších výsledků

Za výslednou fotku obvykle může omezený dynamický rozsah (rozdíl jasu mezi nejtmavším a nejsvětlejším objektem na snímku) snímače. Když je totiž mezi fotografovaným objektem a pozadím příliš velký kontrast, snímky nevypadají dobře. Výsledkem je buď přepálené (přeexponované) pozadí, nebo moc tmavé (podexponované) zvíře.

Chce to větší rozsah

Při komponování záběru v aplikaci fotoaparátu vyberte delším podržením prstu na displeji čumák fotografovaného zvířete. Tím ve většině mobilních aplikací uzamknete zaostření a expozici na tu nejdůležitější část na fotografii. Pokud máte zapnuté HDR (či alespoň nastaveno na automatiku), tak to si poté poradí s možným přepálením pozadí. HDR vám i pomůže při vykreslení detailů kožichu zvířete.

Klepněte pro větší obrázek
Nestačí klepnout na displej, chce to na vybraném místě prst podržet. Tím zamknete zaostření i expozici. Přesně tak byl focen i tento snímek.

V případě fotografování kompaktem je postup prakticky stejný – důležité je zaostřit a změřit expozici na tmavším místě, což v praxi znamená zaostřit a podržet namáčknutou spoušť.

Pozor na světlo

Ne vždy platí, že čím více světla, tím lépe. Přesně toto je jedna z těch výjimek. Ideální je využít tzv. měkkého světla, čili fotografovat s využitím světla prostupujícího do místnosti skrze okno. Venku si to naopak chce najít stinné místo. Doma vám mnohdy může pomoci i obyčejná lampička, studiová světla nejsou potřeba.

Klepněte pro větší obrázek
Chcete-li zachytit veškeré detaily vašeho nejlepšího zvířecího přítele, musíte se k němu dostat hodně blízko. Při focení z větší vzdálenosti se detaily rychle ztrácejí.

Editace stínů

Po pořízení snímku je vhodné pohrát si s nastavením jasu a stínů v některém z fotoeditorů. Zvýšení jasu totiž prosvětlí celý snímek, úpravou stínů však editujete jen ty a ne celou fotografii. Dobře s nimi pracuje např. Darkroom.

Z fotoeditorů pro počítače je asi nejdostupnějším český Zoner Photo Studio, nicméně obdobnou funkci najdete prakticky u všech editorů fotek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
U portrétových snímků vám aplikace Darkroom umožní oddělenou editaci popředí i rozostřeného pozadí snímku.

Pokud je tedy pozadí scény příliš jasné – přepálené, snižte jas. Tím sice ztmavíte i hlavní fotografovaný objekt, což ale ničemu nevadí. Tento problém právě vyřešíte vytažením stínů. Zesvětlíte tím fotografované zvíře, ale zároveň nezesvětlíte zbytek scény. Výsledkem pak je vyváženější fotka, která dokonale vystihuje krásu vašeho domácího mazlíčka.

Klepněte pro větší obrázek
Zkuste si najít neutrální pozadí (ideálně ne to bílé) a postavte se cca 30 až 60 cm před fotografovaného chlupáče.

Témata článku: Fotoškola