Má smysl navštívit Photokinu?

25. září 2012
TWEET SDÍLET
Fotografický veletrh Photokina se letos konal v Kolíně nad Rýnem již po dvaatřicáté. Má stále ještě co říct?

Každé dva roky mohou fanoušci fototechniky a všeho, co souvisí s fotografováním navštívit takřka kultovní veletrh Photokina. Letošní Photokina začala 17.9. a skončila 23.9. Celých pět dnů tak měli návštěvníci na to, aby si osahali vše, co je zajímá.

Podle informací organizátorů dorazilo na letošní ročník 185 000 návštěvníků, při minulém ročníku (2010) jich bylo 181 464. Zvýšil se také počet vystavovatelů. Jak je vidět, tak Photokina patří mezi jedny z veletrhů, kterým se daří. Na rozdíl od jiných technických výstav typu Invex či CeBit, které v posledních letech končí spíše jako konference zaměřené na úzkou skupinu odborníků.

Klepněte pro větší obrázek 
Hlavní vstup několik minut před otevřením

Kdy na Photokinu jezdit?

Veletrh se koná každý druhý rok v druhé polovině září, podobně jako u jiných veletrhů, i zde je první den určen pro odbornou veřejnost a teprve od druhého dne jsou brány otevřeny všem návštěvníkům.

Chcete-li si dosyta vychutnat nové výrobky, pak doporučuji vyřídit si akreditaci, která vám umožní vstoupit do veletržních prostor s jednodenním předstihem. Pokud se vám to nepodaří, nezoufejte, čekají na vás další čtyři dny, kdy můžete areál navštívit. V první den se obyvkle konají tiskové konference nejvýznamnějších vystavovatelů, nicméně letošní velké odhalení – Hasselblad Lunar – proběhlo až druhý den veletrhu v podvečerních hodinách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Je libo prohlédnout si kompletní řadu "eLkových" skel, anebo raději zkusit novinky od Panasonicu?

Proč jezdit na Photokinu?

Má vlastně smysl jezdit na Photokinu v době, kdy máte veškeré informace na dosah ruky? Už několik dní nad touto otázkou přemýšlím a myslím si, že smysl to má. Pro ty, kdo jsou z oboru a fotografií se živí, je jistě užitečné navštívit veletrh. Pro ty ostatní je to zážitek v okamžiku, kdy si chtějí na vlastní oči prohlédnout a osahat nejnovější výkřiky techniky.

Pravda, ne vždy se na vás u stánku jednotlivých výrobců dostane řada, pokud však budete trpěliví, určitě si s vytouženým kouskem techniky alespoň chvíli pohrajete. Jelikož většina hlavních výrobců představuje své novinky těsně před Photokinou, je veletrh ideální příležitostí, kde si produkty vyzkoušet naživo a v případ zájmu již vybírat jen tu nejvýhodnější nabídku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Objektivy obou tradičních rivalů byly v neustálém obležení

Bohužel najdou se i výrobky, na které si nesáhnete, s typickou ukázkou tohoto přístupu jsme se letos setkali na stánku Sony. Před začátkem veletrhu představený kompakt Sony RX1 s plnoformátovým snímačem byl sice vystaven v několika provedeních (s různým příslušenstvím), nicméně všechny kousky byly v uzavřených skleněných boxech, bez možnosti vyjmutí. Naopak Nikon i Canon své žhavé novinky (EOS 6D a Nikon D600) předvedli v plné kráse, a to hned v podobě několika zástupců.

Klepněte pro větší obrázek 
Zrcadlovky v plné polní připraveny na návštěvníky

Pomineme-li hlad po novinkách, jsou pro návštěvníky zajímavé spíše menší stánky výrobců nejrůznějšího příslušenství. Potkat zde totiž můžete prakticky všechno od techniky pro svícení, přes speciální stroje pro tisk fotografií na různé předměty až po výrobce dřevěných stativů a různých doplňků pro transport fotovýbavy. Právě v oblasti příslušenství je velká síla veletrhu, protože na tyto výrobky málokdy na internetu narazíte.

Proč nejezdit na Photokinu?

Důvodů, proč na veletrh nejezdit je sice méně, nicméně nějaké se najdou. Trpíte li fóbií z velkého množství cizích lidí, zůstaňte raději doma.

Pokud čekáte, že na veletrhu uvidíte některé připravované novinky, které nenajdete na internetu, tak čekáte zbytečně. Prakticky veškeré informace jsou na internetu dříve, než na veletrhu, takže vás žádné překvapení nečeká (alespoň ne v případě hlavních hráčů na trhu).

Klepněte pro větší obrázek 
I takovéto vychytávky na Photokině najdete – iPhone napojený k velkoformátovému přístroji od Sinaru

Na co nezapomenout?

Poměrně silným důvodem, proč veletrh navštívit, jsou výstavy fotografií. Těch je sice ve srovnání s předchozími rončníky mnohem, mnohem méně, nicméně stále jich tu několik najdete. Nejlepší snímky jsou každé dva roky k vidění na stánku společnosti Leica. Leica sama o sobě má velmi pěkně a velkoryse zpracovanou expozici, její součástí je také výstavní síň, kde byly letos prezentovány snímky fotografů jako je Platon Antoniou (soubor Faces of Power), Jacob Aue Sobol (nádherné snímky pořízené Leicou M Monochrom) či Nobuyoshi Araki (soubor aktů asijských žen).

Ruku v ruce se zajímavými výstavami jdou také zajímavé prezentace jednotlivých vystavovatelů, kteří se snaží prezentovat nejen své výrobky, ale také nové technologie a zároveň se snaží zapojit i návštěvníky. Takřka standardem jsou modelky, které si můžete vyfotit na vybraných stáncích ve stylizovaném fotoatelieru, stejně tak možnost vytisknout si fotografii na velkoformátový papír je určitě lákavé.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Divoženky v podání Panasonicu

Co mne sobně velmi zaujalo, tak byla expozice Lomographic Society, která byla stylizována do kabaretu a při její návštěvě nešlo ani tak o prezentaci výrobků, jako spíše o silný vizuální zážitek.

Klepněte pro větší obrázek 
Zapomeňte na digitál, žijte lomografii

Podobným způsobem útočil na emoce návštěvníků také Nikon, na jehož stánku bylo obrovské srdce, poskládané z různě velkých monitorů. Ty byly napojeny na čtveřici fotoaparátů, kterými jste se mohli vyfotit a snímek se následně objevil na největším a posléze na menších monitorech. Jednoduché, ale nesmírně zábavné, především pro skupinky mladších návštěvníků.

Klepněte pro větší obrázek
Velké srdce Nikonu

Příští ročník Photokiny můžete navštívít od 16. do 21. 9. 2014, podrobnosti sledujte na oficiálním webu veletrhu.

Témata článku: Canon, Nikon, Panasonic, Reportáže, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz


Black Friday a aktualizovaný přehled slev. Kde a co se vyplatí nakoupit?

Black Friday a aktualizovaný přehled slev. Kde a co se vyplatí nakoupit?

** Black Friday je svátek zajímavých slev ** V neustále aktualizovaném článku mapujeme letošní akce ** Zajímají nás počítače, elektronika, software, hry, internetové služby…

Hlídač slev
SlevyBlack FridayE-shopy
Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

** Samsung v roce 2023 zřejmě sjednotí design řad Galaxy A a Galaxy S ** Telefony střední třídy budou vypadat jako výkonnější „eska“ ** Smartphony budeme rozlišovat jen podle displeje a zadního blesku

Martin Chroust
GalaxyRenderyDesign
Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

** Námořnictvo USA nedávno oznámilo, že jejich letouny Poseidon mají k dispozici novou zásadní technologii ** Jde o kit s označením Air Launch Accessory (ALA) ** Ten zajistí přeměnu torpéda Mk. 54 na mnohem univerzálnější zbraň s dalekým dosahem

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
Pozor na falešnou aplikaci SecureVPN. Pokud ji stáhnete mimo Google Play, vpustíte do svého telefonu malware

Pozor na falešnou aplikaci SecureVPN. Pokud ji stáhnete mimo Google Play, vpustíte do svého telefonu malware

** Hackeři se opět ve velkém zaměřili na Android ** Už od ledna distribuují podvrženou VPN aplikaci ** Stačí ji stáhnout z webu, povolit oprávnění, a máte velký problém

Martin Chroust
VPNEsetMalware
Recenze hry Goat Simulator 3. Nezbedné kozy se vracejí

Recenze hry Goat Simulator 3. Nezbedné kozy se vracejí

Kozy opět útočí a terorizují tentokráte celý ostrov jménem San Angora. Zaslouží si vaši pozornost i podruhé, nebo jde o zbytečné pokračování již tak dost pochybné původní hry?

Jindřich Landa
Goat Simulator 3Recenze
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět