Má smysl kupovat nejlevnější kompakty s cenou pod 2000 Kč?

28. června 2011
TWEET SDÍLET
Vyplatí se pořizovat laciný kompakt, když fotit umí většina mobilů? V nabídce narazíte na zajímavé kousky s praktickými schopnostmi, i na zastaralé stroje s mizernou světelností.

Do srovnávací tabulky zahrnující většinu prodávaných fotoaparátů s cenou do dvou tisíc korun se nám vešlo 21 kompaktů. Netřeba zdůrazňovat, že se jedná především o nejnižší modely výrobců fototechniky. Proto se zákazník musí smířit s mnoha kompromisy. Manuální a poloautomatické režimy předvolby času a clony jsou vyhrazeny vyšším modelům, což ale patrně uživatel z této cílové skupiny nebude považovat za tragédii.

Daleko bolestivější ztrátou je absence mechanické stabilizace. Ta přijde vhod, když automatika fotoaparátu nastaví expoziční čas delší, než je fotograf schopen v ruce udržet (zpravidla 1/30 – 1/100 sekundy v závislosti na použitém ohnisku). V takových situacích pomůže stativ, ale ruku na srdce, ten s sebou majitelé kompaktů snad nikdy nenosí.

Fotoaparáty pochopitelně disponují různými „stabilizačními“ systémy, v praxi se ale jedná jen o umělé navýšení citlivosti snímače (a tedy i zvýraznění šumu degradujícího fotografii) a nejde proto o skutečnou stabilizaci.

Dalším negativem je průměrná až podprůměrná světelnost objektivů. Výjimkou není F3,0–5,8, jeden kompakt se „pyšní“ dokonce hodnotou F3,5–F5,9. Tyto hodnoty jsou sice běžné u setových objektivů zrcadlovek, ale zrcadlovky také zvládají fotografování při vyšších citlivostech daleko lépe, než kompakty s menšími čipy. U současných DSLR s APS-C čipem lze pohodlně pracovat s ISO 800 i vyšším, avšak u kompaktů bývá poslední citlivostí použitelnou na větší tisky ISO 200.

Překvapivě odolný Kodak

Sama světelnost objektivu bývá někdy natolik špatná (čím vyšší číslo, tím hůře), že se o ní výrobce ve svých materiálech raději ani nezmiňuje. Příkladem budiž velmi zajímavý fotoaparát od Kodaku s označením EasyShare C123. I když se nejedná o srovnávací test a ani zde nevyhlašujeme vítěze, tak Kodak nabízí v nejnižší cenové hladině něco, co mu mohou všichni ostatní výrobci bez rozdílu závidět – voděodolný a nárazuvzdorný foťák.

 

Klepněte pro větší obrázek
S levným Kodakem C123 se můžete bez starostí i ponořit pod vodu 

Podle výrobce je možné s tímto krasavcem fotit až do třímetrové hloubky pod hladinou. Omezující je pevné ohnisko 35 mm (s neznámou světelností) a nejmenší LCD displej 2,4" ze všech kompaktů v přehledu. Ovšem za možnost fotit na dovolené nejen u moře, ale i v něm to stojí. Blíže se na tento aparát podíváme v samostatné recenzi.

Čtyři značky a tajemství loňského léta

Není velkým tajemstvím, že výrobci chrlí na trh stále nové a nové generace kompaktů. Protože se takové zboží vyrábí rychleji, než prodává, logicky se pak na pultech obchodů objeví i nějaký ten archivní kousek. Někteří prodejci dávají tyto fotoaparáty se slevou, jiní bezohledně spoléhají na nevědomost kupujících a nabízejí i dva roky starý kompakt za vyšší cenu, než jeho novější verzi. V přehledu se nám tak sešly dvojice nový – starší kompakt hned od čtyř značek: Canon, Nikon, Sony a Fuji.

Canon vsadil na osvědčenou koncepci jednoduchého fotoaparátu. Novinka se od staršího bratříčka liší jen minimálně a oba fotoaparáty shodně nabízí čip s rozlišením 10 Mpx, 3,3× optický zoom a makro od 1 cm. Zatímco nejkratší ostřící vzdálenost potěší nejen fotografy broučků a makrosvěta, zamrzí nejširší ohnisko začínající na 37 mm, které je nejdelší ze všech vybraných fotoaparátů. Širokoúhlých 28 mm by foťáku slušelo daleko více, ale za to si už musíme připlatit. Příjemná je zhruba pětisetkorunová sleva na starším modelu oproti novince.

Nikon naopak provedl důkladnou revizi nejlevnějšího modelu L22, a tak se u novějšího L23 můžeme těšit na 5× zoom začínající na ohnisku 28 mm, oproti 3,6× zoomu od ohniska 37 mm. Proti zavedenému trendu kleslo aparátu rozlišení na 10 Mpx z 12 Mpx.

Klepněte pro větší obrázek 
V určitých kategoriích produktů hraje větší roli barva obalu, než schopnosti
použité techniky; Nikon L23 však nabídne obojí

Snižování rozlišení u kompaktů nastartoval Canon a záhy se přidali i ostatní výrobci snímacích čipů, především Sony (dodává čipy Nikonu i dalším výrobcům). Nižší rozlišení malého čipu často znamená větší plochu jednotlivých světlocitlivých buněk snímače, které tak vyniknou nižším šumem a subjektivně vyšší ostrostí oproti starším generacím kompaktů s vysokým rozlišením často i přes 15 Mpx.

Nikon bohužel použil nový čip od Sony, který disponuje rozměrem jen 1/2,9", což je na dnešní poměry podprůměrná hodnota. Novinka L24 byla sice uvedena letos spolu s modelem L23, ale zatím je na pultech jen v zámoří, což ji diskvalifikuje z dnešního přehledu.

Sony poslušně podle trendů upravuje kompakt S2000 na nový S3000. Potěší o něco širší rozsah zoomu z 3,6× na 4× nově s širokým ohniskem 28 mm; stejně jako větší LCD obrazovka, která povyrostla na 2,7". Rozlišení bylo sníženo z 12 na 10 megapixelů, avšak zárukou kvalitních fotografií to není. Výrobce totiž použil čip nové velikosti 1/2,9" oproti převládajícím 1/2,3". Menší plocha čipu může negativně ovlivnit kvalitu obrazu vyšším šumem. Je také otázka, koho osloví Sony S3000, když nabízí pravděpodobně shodný čip jako Nikon L23, ale kratší zoom a makro ostření až od 5 cm (ve srovnání se 3 cm Nikonu).


Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
5 vývojových cest digitální fotografie, které skončily ve slepé uličce

5 vývojových cest digitální fotografie, které skončily ve slepé uličce

Prakticky v každém odvětví lidské činnosti se objeví nápady a vynálezy, které zazáří a poté pomalu a bez většího zájmu veřejnosti utichnou. Nejinak tomu je i v oboru digitální fotografie.

Petr BřezinaJakub Michlovský
Technika
František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software