Má nejznámější český fotoobchod také nejlepší internetové stránky?

22. října 2004
TWEET SDÍLET
Vlastní internetové stránky má dnes kdejaký malý obchůdek v zapadlé uličce okresního města, pro nejznámější český fotoobchod by absence webové prezentace byla nehoráznou ostudou. Nabízí totiž i pro samotnou firmu mnoho výhod, a to nejen ve vlastní propagaci. Perspektivní jsou především možnosti on-line prodeje, jenž se právě v oblasti digitální techniky každým rokem výrazně zvyšuje.

Pokud mluvíme o nejznámějším českém obchodu se vším, co se fotografování týká, myslíme tím samozřejmě Centrum FotoŠkoda (jak se od přestěhování do několika pater paláce Langhans v pražské Vodičkově ulici jmenuje). Internetové stránky provozuje již několik let, a to logicky na adrese www.fotoskoda.cz. Řekněme si rovnou, že web svým obsahem za nabídkou služeb samotného kamenného obchodu nezůstává pozadu.

Úvodní obrazovka má vcelku neobvyklé uspořádání. Její největší část tvoří kromě loga obchodu především upoutávka na některý z prodávaných výrobků, jenž se po opětovné aktualizaci stránky vždy obměňuje. Přitom ani zdaleka nejde jen o fotoaparáty - pravděpodobně záměrně pro ještě větší zdůraznění, jak široký je nabízený sortiment.

Klepněte pro větší obrázek
Úvodní obrazovka webu Centra FotoŠkoda

Menu se nachází netradičně dole, položky jsou v něm podle charakteru rozděleny do několika sloupců. První z nich nabízí především informace o firmě, v praxi tak asi mnohem využívanější bude sloupec druhý, s výmluvným titulkem Služby online. Skrývá se pod ním nejen seznam zboží internetového obchodu, ale i aktuální nabídka oddělení bazaru a především asi nejčastěji používaná možnost internetového zasílání snímků k vyvolání.
Pokud máte ambice poměřit si svou invenci a míru zvládnutí techniky s jinými fotografy, můžete se zúčastnit některé z právě probíhajících fotosoutěží. 

Klepněte pro větší obrázek
Tabulka pro vkládání fotografií pro on-line vyvolání

Vrátíme-li se k samotnému eObchdou (jak je zde nazýván), jeho grafické zpracování je mnohem horší a méně sympatické, než poměrně vkusná úvodní stránka. Chtělo by se říct, že důležitější je zde především funkčnost, bohužel ani to není pravda. Náhledům by rozhodně prospělo výrazné zvětšení a první sloupeček s cenou bez DPH je na první pohled matoucí (věřme, že ne úmyslně). Nabízené informace k výrobkům jsou často omezeny jen na ty základní, většina konkurenčních internetových obchodů je na tom lépe. Vrcholem nepřehlednosti je seznam nabízených druhů zboží v levém okně – položky by v něm pro lepší orientaci rozhodně měly být alespoň rozřazeny do několika kategorií. Je s podivem, že prodejce věnuje zpracování právě této pro něj jistě nejdůležitější části webu tak málo pozornosti.

Klepněte pro větší obrázek
Stránka eObchodu

Další sloupeček z menu obsahuje nabízené služby, především tedy fotografování v ateliéru, služby grafického studia nebo možnosti opravy resp. půjčování fotoaparátů. Jednotlivé stránky z této kategorie mají opět jiné grafické zpracování. Tato roztříštěnost celkovému dojmu z webu škodí asi nejvíce.
Poslední sloupeček kromě nabídky akčního zboží obsahuje také plán výstav, které se v prostorách Minigalerie Centra FotoŠkoda uskuteční. Doplněn je ukázkou snímků některých z autorů, kteří již v Centru vystavovali.

Klepněte pro větší obrázek
Snímky Jiřího Křenka, vystavujícího nedávno v Centru FotoŠkoda

Celkově se o webu dá říct, že obsah, jenž nepomíjí nic z nabízených služeb, rozhodně převyšuje nad formou zpracování. Ta je totiž často lepší i u mnohých z těch malých obchůdků v zapadlých uličkách okresních měst…

 


7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

V dnešním testu se zaměříme na třetí generaci pokročilých APS-C bezzrcadlovek Fujifilmu. Model X-T30 sdílí podstatné vlastnosti s vlajkovou lodí systému Fujifilmem X-T3. Co vše fotoaparát zvládne a k čemu se hodí?

Helena Vyplelová
Testy
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola
Canon EOS M6 II: Poddajný, nenápadný a výkonný [test]

Canon EOS M6 II: Poddajný, nenápadný a výkonný [test]

Canon EOS M6 II je pokročilá bezzrcadlovka, která by svými parametry mohla vyhovovat jak začátečníkům, tak pokročilým fotografům. Co je na tom pravdy? Čtěte v našem testu.

Helena Vyplelová
Testy