Má honba výrobců digitálů za co největším počtem megapixelů ještě smysl?

9. listopadu 2004
TWEET SDÍLET
Má honba výrobců digitálů za co největším počtem megapixelů ještě smysl?
Výrobci digitálních fotoaparátů uvádějí na trh stále nové přístroje s čím dál tím vyšším rozlišením snímačů. Po 8Mpx digitálech jistě v dohledné době nastoupí aparáty s ještě více megapixely. Přitom výrobci tyto snímače již často vkládají i do běžných kompaktů. Má však další zvyšování rozlišení ještě reálný smysl, nebo už jde spíš jen o marketingovou „návnadu“ na kapsy zákazníků?

Doporučované rozlišení snímků pro tisk 300 DPI však nelze brát nijak dogmaticky. Pokud je fotografie správně exponovaná a je dostatečně ostrá, nemusíte se bát nižších hodnot. Ani při 150 DPI, tedy poloviční hodnotě, žádné „čtverečky“ na snímku nespatříte. Tiskárna (resp. vyvolávací stroj) snímek totiž uměle přepočítá na vyšší rozlišení, tzv. jej interpoluje. Tím se obraz „zjemní“, chybějící kresbu v detailech však samozřejmě „domyslet“ nelze. Proto velmi záleží na námětu snímku. Pokud jde například o portrét, úbytek kvality při nižším rozlišení nebude na první pohled nijak dramatický. Dokonce lze říci, že pokud takový snímek zvětšený např. na formát A4 bude stále ještě dostatečně ostrý, neublíží mu již ani další zvětšování. Pokud by však námětem fotografie byla například typická podzimní krajina se stromy plnými malých lístků, ty by pak po umělém interpolování vypadaly neostře a „slitě“.


Dalším důležitým kritériem pro DPI je účel, k jakému bude snímek sloužit. Pokud si jej po zvětšení např. na formát A4 hodláte pověsit na zeď, (a budete se na něj tedy dívat ze vzdálenosti jednoho metru a větší), můžete v případě kvalitního snímku jít na hodnotu DPI mnohem nižší. S přibývající vzdáleností totiž oko nedokáže dostatečně rozpoznávat detaily. Dva stejně velké snímky, přičemž jeden z nich bude mít čtyřnásobné rozlišení, ze vzdálenosti dvou metrů od sebe nerozeznáte. V případě zapaspartování fotografie detaily navíc ještě mírně „zamlží“ krycí sklo.


Počet megapixelů digitálů je obecně často přeceňován, svědčí o tom i současná popularita 8Mpx přístrojů. Přitom většina z jeho majitelů si jen málokdy nechá snímky vyvolat či vytisknout na formát větší než cca 15 × 21 cm. Z 8Mpx snímku sice můžete vytvořit mnohem výraznější výřez při zachování stále dostatečného rozlišení, kvalita obrazu pak ale již naráží na kvality optické soustavy.


Obecně se dá říct, že celý snímek z 5Mpx fotoaparátu bude kvalitnější než 5Mpx výřez z 8Mpx digitálu. 5Mpx a 8Mpx přístroje mají většinou obdobnou optiku, stejně tak i velikost snímače bývá shodná. Naopak vměstnání většího počtu bodů na stejnou miniaturní plochu snímače (8,8 × 6,6 mm) má za následek nepříznivé jevy, jako např. zvýšenou míru digitálního šumu. Bylo by asi na dlouhou diskusi, jestli lepších snímků běžné velikosti dosáhnete spíše s např. 4 roky starou 3Mpx profesionální zrcadlovkou Canon D30 s kvalitním objektivem, nebo některým ze současných 8Mpx přístrojů - ovšem na rozdíl od D30 s téměř 6x menší plochou snímače…

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání velikosti snímače 8Mpx kompaktu (vlevo) a 3Mpx zrcadlovky (vpravo)

 

Témata článku: Technika, Technologie

Určitě si přečtěte

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová